fbpx
Таг: ТЕЦ Неготино

таг: ТЕЦ Неготино

ТЕЦ „Неготино“ се ремонтира, ќе биде приклучен на мрежа на почеток на декември

Во ТЕЦ „Неготино“ завршуваат сервисните и ремонтните активности и електраната се подготвува за враќање на мрежа на почетокот на декември, информираат од АД ЕСМ. „Проверките и санирањата ги изведуваат вработени во термоелектраната, домашни стручни лица и стручен тим од Украина, односно од производителот на опремата вградена при изградбата на термоелектричната централа“, се наведува во соопштението на АД ЕСМ. Тие додаваат дека...

Рестрикции на струја ќе нема, во јануари во целосен погон ТЕЦ Неготино и РЕК Битола

ТЕЦ Неготино и РЕК Битола е предвидено во текот на јануари да работат со целосниот капацитет со којшто располагаат за производство на електрична енергија. Директорот на АД ЕСМ, Васко Ковачевски најави дека во текот на најладниот месец ќе проработи вториот котел во ТЕЦ Неготино и третиот блок на РЕК Битола. Според Ковачевски, со максимално ангажирање на сите производни капацитети во...

Се полнат складиштата со мазут, ТЕЦ „Неготино“ од наредна недела во погон

ТЕЦ „Неготино“ од наредната недела ќе започне со производство на електрична енергија. Од АД Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ) информираат дека во моментов се полнат складиштата на мазут во термоелектраната, а коишто количини ќе бидат неопходни за стартување на термоцентралата и континуирано производство на електрична енергија во следниот период. Мазутот се доставува со секојдневна динамика според пресметките на капацитетот за...

АД ЕСМ не достави понуда за снабдување со струја на домаќинствата, ќе се јави на следниот повик

Државното акционерско друштво Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ) и на четвртиот повик не достави понуда за електрична енергија кон ЕВН Хоум, со која треба да се снабдуваат домаќинствата и малите потрошувачи за сите 12 месеци од 2022 година. Ќе се распише нов повик, на којшто од АД ЕСМ информираат дека ќе учествуваат. „Одлуката од Владата на Р. Северна Македоанија во...

ТЕЦ „Неготино“ ќе започне со производство на струја во декември

Владата даде согласност да се активира термоелектраната „Неготино“ за производство на електрична енергија за претстојнава зима. Производството на струја ќе треба да започне во декември, а претходно ќе се изврши проверка и тестирање на опремата. Неговата моќност е околу 180 мегавати, односно речиси колку еден блок на РЕК „Битола“. Владата даде согласност за соработка помеѓу АД „Електрани на Северна Македонија“...

Физибилити студија ќе одлучи дали ТЕЦ „Неготино“ ќе се продава или ќе оди под јавно-приватно партнерство

На повидок е решавање на идната позиција на ТЕЦ „Неготино“ на енергетскиот пазар во земјава. На Електронскиот систем за јавни набавки вчера беше објавен јавниот повик кој ќе трае до 22 јануари следната година, до кога треба да се достават понудите од заинтересирани компании за изработка на физибилити студија за оправданоста за доделување на договор за јавно-приватно партнерство или...

Реконструкцијата на ТЕЦ Неготино ќе ги чини идниот инвеститор меѓу 100 и 500 милиони евра

Најавата на Владата дека ТЕЦ Неготино, или уште наречената „ладна резерва“ во енергетскиот систем, ќе се понуди на продажба в година, заедно со неколку други компании во сопственост на државата, разбуди „стари духови“ и отвори нови прашања поврзани со (не)работењето на оваа централа кои се наметнуваат во јавноста во последните 10, и повеќе години. Пред сè поради фактот дека...

Владата најавува јавно-приватно партнерство за реформи во Пошта, Железници и други државни загубари

Владата најавува реформи во државните загубари, кои преку јавно-приватно партнерство или приватизација би го надминале проблемот со натрупување на загуби во нивното работење. Владата на вчерашната седница го утврди новиот текст на Законот за изменување на Законот за поштенските услуги, којшто, согласно член 137 од Деловникот на Собранието на Република Северна Македонија ќе биде доставен на усвојување на пратениците. „Владата...

Андреевски: Увозот на струја ќе ги чини граѓаните 4,2 милиона евра

Неверојатни 4,2 милиона евра ќе ги чини граѓаните увозот на електрична енергија и тоа само за период од две недели, од 7 јануари заклучно до 22 јануари, истакна денеска претседателот на Комисија за енергетика на СДСМ, Митко Андреевски. Тој истакна дека „ако РЕК Битола, ТЕЦ Неготино и ТЕЦ Осломеј работеа, немаше да има ризик од останување без струја“. - Срамно, безобразно и несовесно од страна на...

Ковачевски: РЕК Битола е во нова хаварија, увезената струја ни однесе 2 милиони евра

Според последните информации, не само што не е поправен еден од блоковите на РЕК Битола, туку има дополнителна хаварија, односно пукнати се цевки, изјави денеска пратеникот и претседател на општинската организација на СДСМ од Битола, Васко Ковачевски. Тој на прес-конференција истакна дека „ова му се случува на комбинатот, иако се дадени неколку стотици милиони евра пари на граѓаните за наводни поправки и...

Штајнмајер: Германија е овде за поддршка на Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер кој престојува во официјална посета на земјава. Покрај тет-а-тет средбата,...