fbpx
Таг: Тетово-Гостивар

таг: Тетово-Гостивар

Земјотрес од 2,9 степени по Рихтер почуствуван утрово на подрачјето Тетово-Гостивар

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека, утрово, 30 март 2021 година, во 06 часот и 15 минути, е регистриран земјотрес во епицентралното подрачје Тетово-Гостивар. Епицентарот бил на 65 километри југозападно од Скопje, со локална Рихтерова магнитуда ML 2,9. „Според досегашните...

Четири од десетте најфреквентни патишта не се автопати, Тетово-Гостивар и натаму со најмногу сообраќај [инфографик]

Огромно намалување на сообраќајот во 2020 година е забележано на патниот Коридор 10, а автопатот Тетово-Гостивар и во ковид кризата останал најфреквентен патен правец во земјава. Податоците кои „Мета.мк“ ги побара и ги доби од Јавното претпријатие за државни патишта покажуваат дека со Просечен годишен дневен сообраќај (ПГДС) од 13.647 возила, автопатот Тетово-Гостивар и во 2020 година имал најмногу...

Бочварски: Предвидена е изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска изјави дека годинава ќе се започне со постапка за изработка на физибилити студија за изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово. При денешната посета на Тетово, тој заедно со заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи остварија средба со градоначалникот на општина Тетово, Теута Арифи, на која средба се разговараше...

Автопатот Тетово – Гостивар полн со дупки, ќе се проектира неговата реконструкција во 2022 година

Иако се наплаќа патарина, на автопатот Тетово - Гостивар се вози по брановиден и оштетен асфалт, кој е полн со дупки и нерамнини со кои се отежнува движењето на возилата. Делницата долга 22 километри меѓу двата града се нарекува автопат, но на одредени нејзини сегменти се вози со ограничување на брзината до 80 километри на час. Автопатот Тетово -...

Автопатот Тетово – Гостивар е најфреквентниот пат во земјава (инфографик)

Девет од десетте најфреквентни патишта во 2019 година во земјава се изградени во профил на автопат, а најмногу возила лани биле регистрирани на автопатот Тетово - Гостивар. Просечниот годишен дневен сообраќај (ПГДС) е еден од главните индикатори во развиените земји за донесување на одлуки за инвестиции во нови патишта или за реконструкција и надградба на постојната инфраструктура. Според податоците на...

На автопатот Тетово – Гостивар се крпат само опасните дупки

Механизацијата на Јавното претпријатие „Македонија пат“, денеска ги пополнуваше опасните дупки на автопатот Тетово - Гостивар. Се работи за делница од 17 километри. За оваа интервенција, планирано е да се потрошат 200 тони асфалтна маса. Поради санирањето на оштетените делови од патот, сообраќајот на одредени делови од автопатот се одвива забавено. Возачите ја поздравуваат санацијата на патот каде секојдневно ги оштетуваат возилата,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...