fbpx
Таг: тестирање за ковид-19

таг: тестирање за ковид-19

Денеска 262 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.225 тестови, а регистрирани се 262 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 138, Битола – 25 и Кавадарци – 17. Од вкупниот број на позитивни (262), регистрирани се 39 реинфекции од ковид-19. Во текот на изминатото деноноќие, регистрирано е едно починато лице од Скопје (87г),...

Денеска 223 нови случаи на ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.365 тестови, а регистрирани се 223 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 131, Прилеп – 19 и Битола – 15. Од вкупниот број на позитивни случаи (223), регистрирани се 37 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: две починати лица...

Денеска 674 нови случаи на ковид-19, починале 21 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени се 3.156 тестови, при што регистрирани се 674 нови случаи на ковид-19. Најголем број на случаи се регистрирани во Скопје – 352, Битола – 44 и Велес – 33. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (674), регистрирани се 98 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани...

Почна скринингот, 5.000 родители се согласиле на децата да им се земе брис за ковид-19

Министерството за здравство информира дека денеска започна реализацијата на скринингот во неколку oсновни училишта во Скопје. Досега, како што информираат оттаму, се добиени 5.000 согласности од родители за оваа цел. „Скринингот во училиштата е веќе отпочнат. Завршена е првата фаза во однос на добивање и обработка на согласностите од родителите. Голем е интересот за учество во скринингот и досега се...

Вистиномер: Дезинформација е дека скринингот на учениците е вовед во присилна вакцинација на децата

Постот што го анализираме шири дезинформации. Тврдењето дека децата насилно ќе бидат вакцинирани е неосновано и без никакви докази. Вакцинацијата на децата е доброволна и исклучиво со одобрение на родителите, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на Фејсбук тврди дека скринингот, кој се спроведува во училиштата за откривање на евентуални асимптоматски случаи на заразени со ковид-19, е само...

Вистиномер: ПЦР тестот не е канцероген по стерилизација со етилен оксид

Етилен оксид е гас којшто често се користи за да се стерилизира медицинска опрема. Исто така, тој се користи за стерилизација на зачини и козметика. Етилен оксид не е составен дел, односно не е елемент од кој се состои ПЦР тестот. Медицински експерти посочуваат дека гасот се користи во процесот на стерилизација и нема влијание врз него, како што...

Вистиномер: ПЦР тестот не се исфрла од употреба, туку се подобрува за да детектира истовремено и ковид и инфлуенца

Новите препораки од Центарот за контрола и превенција на болести на САД, не значат дека ПЦР тестот досега не бил ефективен , како што се тврди во постот, туку се препорачува воведување на нови тестови кои можат во исто време да откриваат и Сарс Ков 2 и инфлуенца. Значи, да бидат за два вируси, наместо само за ковид, пишува „Вистиномер“ во...

Во последните 24 часа починале 33 пациенти – речиси исто колку во претходното деноноќие

Министерството за здравство, на основа на податоците од Институтот за јавно здравје, соопшти дека во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на ковид-19. По градови, бројките изгледаат вака. Скопје – 341, Прилеп – 59, Куманово – 41, Велес – 37, Гостивар, Битола и Охрид – по 26, Кавадарци – 23, Тетово – 18,...

Нови 868 заразени со корона вирусот, починаа 15 лица

Според информациите од Институтот за јавно здравје што ги соопшти Министерството за здравство, во изминативе 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на заразеност со корона вирусот. Од нив, речиси половината се во Скопје – 424, потоа следува Прилеп – 72, Куманово – 42, Битола – 34, Охрид – 31, Тетово – 28, Кавадарци –...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...