fbpx
Таг: тестирања

таг: тестирања

Изминатите 24 часа направени се 771 тестирања за Ковид-19, откриени 62 нови случаи, двајца починати и 17 оздравени

Од 771 тестирање за Ковид-19 направени во последните 24 часа, регистрирани се 62 новозаболени. Во истиот период бројката на починати се искачи за двајца пациенти, а 17 се оздравени, кажуваат податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Од 17-те оздравени, најмногу има од Тетово - 9, од Скопје 5, а по еден од Куманово, Битола и Гостивар. Во ГОБ „8 Септември“...

Во Прилеп двајца заболени од COVID 19, но засега е енигма колкумина се инфицирани

Во Прилеп се појавија првите два случаи на заболени од корона вирус, коишто се веќе префрлени на лекување на Инфективната клиника во Скопје. Двајцата сопружници, во трето доба, неофицијално, се инфицирани од нивниот син, којшто неодамна се вратил од одмор на Копаоник. - Двајцата заболени како што добив информација се во добра здравствена состојба. Апелирам до граѓаните кои што имале...

Филипче: Двајца лекари што биле во Мадрид се тестираат од корона вирус

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека нема нови случаи на заразени граѓани од корона вирусот (ковид-19) во нашата земја. Тој информираше дека двајца лекари од земјава кои биле на конгрес во Мадрид ќе бидат тестирани и ставени во изолација во период од 14 дена, бидејќи еден од предавачите на настанот веќе е потврдено од Светската здравствена организација дека...

ЕУ ги прошири санкциите кон Северна Кореја

Европската Унија денеска ги прошири сакнциите кон Северна Кореја, додавјќи на црната листа неколкумина севернокорејски функционери и фирми, јавуваат светските агенции. Ваквата одлука на ЕУ следи по заострувањето на реториката меѓу Северна Кореја и САД поради нуклеарните проби и тестирањата на балистички ракети што ги врши Пјонгјанг. На списокот, како што пренесуваат агенциите, се додадени девет лица и четири фирми....

Советот за безбедност на ОН се закани со нови санкции кон Пјонгјанг

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ја усвои резолуцијата со која остро се осудуваат последните тестирања на ракети од страна на Северена Кореја и се закани со нови санкции кон Пјонгјанг, јавуваат светските агенции. Со резолуцијата, која е усвоена едногласно, се осудува однесувањето и „илегалните активности“ на властите во Пјонгјанг, кои се повикуваат повеќе да не изведуваат нуклеарни проби...

Киев почна ракетни тестови кај Крим, руската флота ставена на готовс

Киев денеска соопшти дека почнал дводневни ракетни тестирања во јужниот дел на земјата, во близина на Крим, поради што руските воени бродови од црноморската флота, како одговор, зазедоа позиции кај западниот брег на Крим за да  помогнат во зајакнување на воздушната одбрана на полуостровот. Ракетните тестирања во Украина ја разгневија Русија, која своите воздушни сили ги стави во висок степен...

Иран тестираше уште две балистички ракети

Иранската револуционерна гарда денеска тестирала две балистички ракети во рамки на воената вежба која се одвива на северот за Иран. Како што јавуваат иранските медиуми, ракетите погодиле цели во југоисточниот дел на земјата, оддалечени 1.400 километри. Иранската државна агенција ИРНА вчера соопшти дека иранските вооружени сили извршиле нови тестирања на балистички ракети, кои имале цел да демонстрираат моќ со тенденција за...

Пакистан тестираше ракетен систем

Пакистан успешно тестирал балистичка ракета со среден дострел, која може да носи нуклеарна боева глава, соопшти пакистанската војска. Балистичката ракета „гаури“ може да носи и конвенционални и нуклеарни боеви глави, а има домет од 1.300 километри. „Целта на тестирањето на ракетниот систем „Гаури“ е да се испита неговата оперативна и техничка подготвеност“, се наведува во соопштението на војската. Официјален Исламабад пред еден месец...

Ферари повторно најбрз, Хамилтон ги прекина тестирањата поради болест

Возачот на тимот на Ферари во Формула 1, Кими Раиконен, денеска беше најбрз на тестовите на патеката „Каталуња“, додека возачот на Мерцедес и светски шампион, Луис Хамилтон, поради болест мораше да ги прекине тестирањата, пренесува „Спорт клуб“. Како што соопштиле од тимот на Мерцедес, Хамилтон на патеката минал помалку од два часа и извозел само 11 круга пред да ја напушти патеката поради...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем...