fbpx
Таг: тестирања

таг: тестирања

Бројката на починати од ковид-19 надмина 7.000, денеска пријавени 11 починати лица

Од почетокот на ковид-19 пандемијата до денес, во земјава од ковид-19 починале вкупно 7.012 лица, соопшти Министерството за здравство. Само во изминативе 24 часа регистрирани се 11 починати лица од ковид-19, меѓу кои и 35-годишно лице од Прилеп. Воедно, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на...

Бројката на активни случаи се спушти под 6.000, денеска 487 нови случаи на ковид-19 и 15 починати лица

Во изминатово деноноќие биле направени 3.491 тестирањe, при што регистрирани се 487 нови случаи на ковид-19: и тоа во: Скопје – 230, Куманово – 50, Штип – 28, Прилеп – 25, Кочани –20, Велес – 18, Битола – 13, Струмица – 10, Гевгелија – 9, Кавадарци, Охрид и Кратово – по 8, Тетово, Неготино, Свети Николе и Ресен  -...

Денеска 395 нови случаи на ковид-19, меѓу починатите е и лице од Битола на 22 години

Министерството за здравство информира дека во изминатово деноноќие направени биле 3.595 тестирања, а регистрирани се 395 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 177, Куманово – 35, Велес – 31, Штип – 21, Кавадарци – 19, Прилеп – 17, Охрид и Кочани – по 12, Битола –  11, Струмица – 10, Гевгелија – 7, Тетово – 6,...

Денеска 413 нови случаи на ковид-19, пријавени се 9 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 205, Куманово – 37, Велес – 20, Прилеп – 19, Битола – 15, Штип – 14, Кавадарци – 12, Пробиштип – 9, Тетово, Охрид и Гевгелија – по 8, Кичево и Кочани –...

Денеска 421 нов случај на ковид-19, пријавени се 8 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 2.900 тестирања, а регистриран е 421 нов случај на ковид-19, и тоа во: Скопје – 211, Куманово – 32, Штип - 26, Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево...

Денеска 130 нови случаи на ковид-19 и 6 починати лица, оздравеа 423 пациенти

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа биле направени 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 88, Кавадарци – 10, Велес – 7, Прилеп – 6, Охрид и Крива Паланка – по 4, Куманово и Битола – по 3, Гостивар и Кичево – по 2, Демир Хисар –  1. Во...

Регистрирани се нови 111 случаи на ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нов случај на ковид-19: Скопје – 83, Прилеп – 6, Велес – 5, Кавдарци – 4, Куманово, Тетово, Битола и Крива Паланка – по 2, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани и Гевгелија – по 1. Регистрирани сe 165 оздравени пациенти од: Скопје иКуманово – по 25, Штип – 21, Кавадарци...

Денеска 386 нови случаи на ковид-19, оздравени се 529 пациенти, пријавени 8 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, направени се 3.791 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19: Скопје – 205, Куманово – 25, Битола – 18, Велес и Штип – по 16, Крива Паланка – 15, Струмица – 11, Охрид – 10, Тетово и Прилеп – по 9,...

Денеска 20 починати лица од ковид-19 и пет лица дополнително пријавени од претходно

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 2.974 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19: Скопје – 187, Куманово – 34, Велес – 30, Штип – 21, Прилеп – 14, Охрид и Струмица – по 11, Крива Паланка – 10, Тетово и Кичево – по 8,...

Нови 185 заболени од ковид-19, пријавени се 15 починати лица, од кои тројца од претходно

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.876 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19: Скопје – 99, Велес и Кочани – по 14, Кавадарци – 12, Штип – 11, Свети Николе – 8, Куманово – 6, Охрид – 5, Струмица – 4, Прилеп, Виница...

Денеска 10 нови лица ја загубија битката со ковид-19, бројката на починати се искачи над 6.700

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 2.636 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19: Скопје – 93, Куманово – 25, Прилеп – 13, Битола – 12, Кратово –  7, Кавадарци и Демир Хисар – по 5,  Тетово и Крива Паланка – по 4, Велес, Охрид,...

Денеска 112 нови случаи на ковид-19, пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 82, Кавадарци – 8, Куманово – 6, Прилеп, Битола, Неготино и Крива Паланка – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Свети Николе, Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1. Во текот на изминатово...

Брзи антигенски тестови за учениците во основните и средните училишта, најави Филипче

Најголем дел од младите корона вирусот го поминуваат без симптоми, па според тоа истите се препознаени како трансмитери на вирусот. Засега, состојбата во училиштата е стабилна, но поради претпазливост и располагање со точни информации и сознанија во подготовка е методологија за спроведување на скрининг тестирање за учениците во основните и средните училишта. Тестирањата на учениците ќе се прават со...

Денеска 557 нови случаи на ковид-19, пријавени се 28 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3.885 тестирања, а регистрирани се 557 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 268, Куманово – 39, Велес – 29, Кавадарци, Кичево и Струмица – по 19, Тетово и Штип – по 17, Прилеп – 16, Радовиш – 15,...

Денеска се регистрирани 183 нови случаи на ковид-19, пријавени се 18 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.035 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19: Скопје – 132, Куманово – 13, Кавадарци – 6, Прилеп, Струга и Крива Паланка – по 3, Тетово, Битола, Велес, Охрид, Срумица, Кичево, Кратово и Демир Капија – по 2, Гостивар,...

Денеска се регистрирани 760 нови случаи на ковид-19, пријавени се 23 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 5.724 тестирања, а регистрирани се 760 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево – 28, Струга – 26, Охрид, Штип и Дебар – по 24, Кавадарци –...

Денеска регистрирани 978 нови случаи на ковид-19, пријавени се 24 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 7.452 тестирања, а регистрирани се 978 нови случаи на ковид-19: Скопје – 405,Тетово – 72, Струмица – 66, Куманово – 55, Гостивар – 48, Кичево – 40, Штип – 37, Струга – 31, Охрид – 28, Битола – 27, Прилеп –...

Денеска 1.166 нови случаи на ковид-19, пријавени се 29 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 6.458 тестирања, а регистрирани се 1.166 нови случаи на ковид-19: Скопје – 375, Тетово – 159, Гостивар – 105, Струмица - 76, Струга – 75, Охрид – 53, Куманово – 44, Кичево – 43, Штип – 24, Кавадарци – 23, Велес...

Во еден ден регистрирани 398 нови ковид-случаи, починале четири лица

Во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи на ковид-19, информираат надлежните. Во Скопје има 136 нови случаи, во Тетово – 86, Гостивар – 46, Куманово и Кичево – по 23, Битола – 15, Охрид и Струмица – по 13, Дебар – 10, Струга – 6, Кавадарци – 5, Кочани – 4, Прилеп...

Денеска дури 325 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

Тетово и Скопје повторно рушат рекорди во бројот на новозаболени лица од ковид-19, а активните случаи забрзано растат и во Гостивар и во Куманово. Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: дека во последните 24 часа се направени 5.959 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19: Скопје – 101, Тетово – 95, Гостивар...

Османи: Добивме чиста формулација за македонскиот јазик, без никакви додавки

Во предлогот на француското претседателство за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ имаме чиста формулација за македонскиот јазик, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи...