fbpx
Таг: тесла

таг: тесла

Такси компанија од Париз ги исклучи од сообраќај возилата на „Тесла“ поради сообраќајка

Најголемата такси компанија во Париз „Г7“ ги исклучи од сообраќај автомобилите од марката „Тесла модел 3“ откако во саботата едно од нивните возила учествуваше во сообраќајна несреќа, јавува весникот „Гардијан“. Во сообраќајката едно лице го загуби животот, а 20 лица биле повредени. Обвинителството во Париз отвори истрага за несреќата, додека такси компанијата објави дека ќе прекине со користење на...

Тајм го прогласи Илон Маск за личност на годината: Кловн, генијалец, визионер и индустријалец

Elon Musk
Магазинот „Тајм“ го прогласи извршниот директор на „Спејс Икс“ и производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск за „Личност на годината“ за 2021 година. Престижниот американски магазин нагласи дека неговиот годишен избор не е награда, туку истакнување на личноста која имала најголемо влијание врз настаните во годината што изминува, добро или лошо. Од „Тајм“ истакнуваат и дека Маск има армија...

„Тесла“ ќе го отвори првиот продажен салон во Хрватска

Најголемиот светски производител на електрични автомобили „Тесла Моторс“, наскоро во Хрватска ќе го отвори првиот продажен салон во земјата, известува „Јутарњи лист“. Откако во ноември минатата година во загрепскиот трговски центар „Avenue Mall“ го отвори својот прв изложбен салон, наскоро во „Загрепчанка“ ќе се отвори и првиот комплетен продажен салон во Хрватска. Во салонскиот простор во склоп на некогаш највисокиот облакодер...

Илон Маск објави дека „Тесла“ автомобилите ќе може да се купувааат со биткоини

Главниот извршен директор на „Тесла“, Илон Маск објави дека со биткоини ќе може да се купат автомобилите „тесла“ во Соединетите Американски Држави. You can now buy a Tesla with Bitcoin — Elon Musk (@elonmusk) March 24, 2021 Маск минатиот месец објави дека купил биткоини во вредност 1,5 милијарди долари, потенцирајќи дека биткоинот наскоро ќе биде прифатен како најпопуларна криптовалута со која ќе...

„Тесла“ и Илон Маск ја „лансираа“ вредноста на криптовалутите Биткоин и Доџкоин

Kriptovaluti
Најновиот бран на промени кај криптовалутите се издвојува по својата големина – за првпат, вредноста на сите криптовалути порасна на над 1 билион американски долари во текот на минатиот месец, а сè поголем е и бројот на луѓе кои ги користат виртуелните валути за практични цели, но и бројот на главните играчи кои се вклучуваат на пазарот на криптовалути. Компанијата...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...