fbpx
Таг: тенис

таг: тенис

Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија и нема да игра на Австралија опен

Федералниот суд ја одби жалбата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за да остане во земјата и да игра на Австралија опен. Тој ќе мора да биде депортиран од Австралија, а пресудата на главниот судија Џејмс Алсоп дојде по едногласна одлука на тројцата судии кои расправаа за случајот во Мелбурн на 16 јануари, јавува Би-би-си. Ѓоковиќ се соочува и со можноста...

Во Белград молк и исчекување: „Ноле ни е поважен од претседателот“

Во српската престолнина Белград сите очи се вперени во телевизиските екрани кои ги пренесуваат судските сесии за жалбата на Новак Ѓоковиќ по одлуката на министерот за имиграција Алекс Хок по втор пат да му ја укине австралиската виза на 34-годишниот рекет број еден. Молк владее и во ресторанот Ноле 1 во Нов Белград каде екипата на Мета.мк престојуваше утрово. Бројни...

Вистиномер: Зошто руската Спутник вакцина уште не е признаена во Австралија?

Во пресрет на тенискиот турнир Австралија Опен, стана јасно дека некои од тенисерите вакцинирани со две дози Спутник вакцина, од рускиот производител Гамалеја Истражувачки Институт, нема да може да учествуваат на турнирот, затоа што оваа вакцина Австралија не ја признава, пишува „Вистиномер“ во својата проверка. Текстот на „Вистиномер“ подолу го пренесуваме во целост: Русинката Наталија Виклијанцева на Твитер објави дека го...

Историски пласман на Калин Ивановски во осмина финалето на јуниорскиот турнир на Вимблдон

Македонскиот тенисер Калин Ивановски, денеска ќе настапи во осминафиналето на јуниорскиот турнир на Вимблдон. Ивановски ќе игра со Британецот Џек Пинингтон Џоунс кој е на 1.195 место на ранг-листата, додека Калин е на 1.654. Пласманот на Ивановски на осмина финалето на Вимблдон е историски.

Лажна Фејсбук-страница на познатиот тенисер Новак Ѓоковиќ нуди „награди“ и краде лични податоци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Босанско-херцеговскиот портал за...

Тенисерот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга позитивни на корона вирусот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга се позитивни на корона вирусот, додека неговите деца добиле негативен тест од ковид-19. Новак и семенјството заминале во Белград за да се тестираат од корона вирус веднаш по објавата дека случаи на заболени се регистрирани на ревијалниот тениски турнир „Адриа тура“ во хрватскиот град Задар. Инаку, Новак Ѓоковиќ беше учесник на овој...

Две години суспензија за Шарапова поради позитивниот тест за допинг

Руската тенисерка Марија Шарапова доби двегодишна суспензија за натпреварување поради позитивниот тест за допинг што го имаше на „Австралија опен“, соопшти Меѓународната тениска асоцијација (ИТФ). ИТФ ја одреди казната за Русинката, која беше позитивна на супстанцата „мелдониум“, која од 1 јануари 2016 година е на списокот забранети супстанци. Лекот се користи за срцеви заболувања, но помага за проширување на крвните садови, а...

Дипломатски тениски турнир во Скопје

По повод Денот на Министерството за надворешни работи на Република Македонија, 29 април, и Денот на Европа, 9 мај, денеска ќе се одржи дипломатски тениски турнир на терените на тенискиот клуб „Југ“ во Скопје. На турнирот, кој го организира МНР, во соработка со Тениската федерација на Македонија ќе учествуваат претставници од дипломатско-конзуларните претставништва и од меѓународни организации во Македонија, како...

„Би-Би-Си“: Местени тениски натпревари, дури и на „Вимблдон“

Британскиот јавен сервис „Би-Би-Си“ денеска објави дека поседува документи кои докажуваат местење на најголемите тениски турнири, вклучувајќи го и „Вимблдон“. - Во последните 10 години за местење се осомничени 16 тенисери кои биле меѓу 50 најдобри во светот. Сите продолжија со тенисот, а некои од нив се и гренслем-шампиони. Документите што ги добивме покажуваат дека во Русија, Северна Италија и во Сицилија...

Борис Бекер тврди дека Ѓоковиќ и Федерер не се мирисаат

Шесткратниот гренслем-шампион, Борис Бекер, отворено призна дека првиот и вториот светски рекет, Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер „не се мирисаат“, но оти тоа вешто го кријат, пренесе „Дерби“. Според него, во денешниот тенис има премногу политичка коректност, што е лошо за оваа игра бидејќи играчите не можат да ги покажат своите чувства, анимозитетот кон другите играчи поради стравот да не...

Осминафинале на „Ролан Гарос“

На Отвореното првенство на Франција во тенис денеска на програмата се мечевите од осминафиналето. Двојките кај мажите се: Чилиќ – Мајер, Мареј – Киргиос, Ѓоковиќ – Кокинакис, Гофин – Шарди, Сок – Ќориќ, Болели – Ферер, Гаске – Андерсон и Кузњецов – Надал. За место во четвртфиналето кај тенисерките ќе се борат: Квитова – Бегу, Миту – Скиавоне, Петковиќ – Ерани,...

Ѓоковиќ го помина Надал на вечната листа

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, денеска ја почнува 142. седмица на врвот на АТП-листата. Со тоа го помина Шпанецот Рафаел Надал, кој остана 141 седмица на првото место на АТП. На прво место на листата е Рожер Федерер со поминати 302 седмици на првото место, по него е Пит Сампрас со 286 седмици, на трето место е Иван Лендл...

Вердаско го исфрли Надал во третото коло од турнирот во Мајами

Шпанскиот тенисер Фернандо Вердаско го совлада сонародникот Рафаел Надал со 6-4, 2-6, 6-3 во третото коло од АТП-турнирот во Мајами. Тоа е втора по ред победа на Вердаско над третиот тенисер во светот откако Надал излезе како победник во претходните 13 меѓусебни двобои. Вердаско беше подобар во Мадрид во 2012 година. - Ова е огромна победа. Секогаш е добро да се победи...

Ферер го освои Рио, Надал падна на четврто место на АТП-листата

Шпанскиот тенисер Давид Ферер триумфираше на АТП-турнирот во Рио де Жанеиро, откако во финалето го совлада италијанецот Фабио Фоњини за еден час и 23 минути. Шанецот осмиот триумф против Фоњини го славеше со победа од 6:2 во првиот и од 6:3 во вториот сет. Ферер со освојувањето на овој турнир доби 500 АТП-поени и 343.000 американски долари. На најновата АТП-листа на најдобрите тенисери, на прво...

Шарапова и Серена Вилијамс во финалето на „Австралија опен“

Руската тенисерка Марија Шарапова ќе се сретне со Серена Вилијамс на финалето на Австралиското отворено првенство. Шарапова се пласираше во финалето откако ја победи Екатерина Макарова, со 6:3 и со 6:2 по сетови. Серена Вилијамс во полуфиналниот дуел со Медисон Кејс славеше со 7:6 и со 6:2. Во финалето, кое ќе се игра в сабота, Шарапова ќе се обиде да ја освои...

Ѓоковиќ во полуфинале на „Австралија опен“

Спрскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Милош Раониќ со три добиени сетови, 7:5, 6:3 и 6:2, и обезбеди полуфинале на Австралиското отворено првенство. Во полуфиналето тој ќе се сретне со бранителот на титулата, Станислас Вавринка. Вавринка го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 6:3, 6:4 и 7:6 по сетови. Втори полуфиналисти се Томаш Бердих и Енди Мареј. Бердих го победи Рафаел...

Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на „Австралија опен“

Тенисерот Новак Ѓоковиќ, откако го совлада Андреј Кузњецов од Русија со 6-0, 6-1, 6-4, се пласира во третото коло на Отвореното првенство на Австралија. Во следната рунда тој ќе се сретне со Шпанецот Фернандо Вердаско, кој во три сета беше подобар од Јапонецот Соеда. Место во третото коло од фаворитите обезбедија и Фелисијано Лопез, Кеи Нишикори, Станислас Вавринка и Давид Ферер.

Карловиќ го елиминира Ѓоковиќ на турнирот во Доха

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ е елиминиран во четвртфиналето на тенискиот турнир во Доха, откако денеска загуби од хрватот Иво Карловиќ со 2-1 во сетови. Ѓоковиќ, кој беше фаворит за освојување на прехарот во Доха, го доби првиот сет со 6-7, но Карловиќ, благодарение на одличниот сервис, успеа да се врати во продолжението и да ги добие наредните два...

Федерер ја освои 996. победа

Рожер Федерер се соочи со неочекувани проблеми во својот прв официјален меч во 2015 година, откако со многу мака стигна до триумф над квалификантот Џон Милман во второто коло од турнирот во Бризбејн. Швајцарскиот ас сепак успеа да стигне до победа од 4-6, 6-4, 6-3, што е вкупно 996. триумф во неговата блескава кариера, пренесе „Екипа.мк“. Федерер направи дури 21...

Ѓоковиќ се откажа од финалето во Абу Даби

Поради настинка и зголемена телесна температура, најдобриот тенисер на светот за 2014 година, Новак Ѓоковиќ, нема да го одигра финалниот натпревар на егзибицискиот турнир во Абу Даби. Тој требаше да се сретне со  Шкотланѓанецот Енди Мареј. Ѓоковиќ не сака ништо да ризикува пред првиот Гренд слем сезонава, „Австралија опен“, кој ќе се игра од 19 јануари до 1 февруари во Мелбурн.

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...