fbpx
Таг: тендер

таг: тендер

Нема притвор за Кочан, за Авировиќ мерки за претпазливост

Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ќе се брани од слобода. Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство на Кочан да му биде одредена мерка притвор. На осомничениот Василије Авировиќ, пак, наместо притвор, како што побара СЈО, судот му одредил мерки за претпазливост. - Во однос на лицето С.К., по...

Осомничените во „Труст“ денеска на распит во Кривичен суд

Денеска попладне, околу 13 часот, во Кривичниот суд во Скопје на распит треба да се појават двајца од тројцата осомничени во случајот „Труст“, за кои Специјалното јавно обвинителство бара судот да им одреди мерка притвор. Барањата за притвор СЈО ги поднесе пред два дена, а двајцата осомничени дури денеска ќе се појават на распит во судот. Инаку, според членот 294 од...

Осомничените во „Труст“ писмено ќе се канат да дојдат на распит за притворот

Барањата на Специјалното јавно обвинителство за одредување притвор на двајца од тројцата осомничени во новата истрага „Труст“ вчера стигнале во Кривичниот суд во Скопје, но засега нема информации кога тие ќе се појават на распит пред судија на претходна постапка. Според членот 294 од Законот за кривична постапка (ЗКП) „судијата на претходната постапка е должен без одлагање“ да го разгледа...

СЈО отвори случај „Труст“ за добивање милионски тендер од ЕЛЕМ

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори нова истражна постапка „Труст“, од која, како што соопшти на прес-конференција јавната обвинителка Фатиме Фетаи, може да се види „до каде одела борбата со конкуренцијата за добивање тендер“. Станува збор за тендерот што во 2011 година го распишала државната фирма „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) за ископување јаловина и јаглен од рудникот Суводол во Битола. Доставувајќи фалсификувани...

Почна новогодишното украсување на Скопје, тендерот повторно го доби „Линк медиа“

Со концерт и со изведба на новогодишни песни на хор составен од 180 ученици од повеќе средни училишта на Градот Скопје, вчера беше вклучена централната елка во Скопје, која е поставена на плоштадот Македонија. Централната новогодишна елка е висока 21 метар и е осветлена со неколку илјади светилки и светлосни фигури, а ќе свети во различни бои. Годинава првпат плоштадот...

Македонија веќе не може да си ја дозволи алчноста на Груевски, обвинуваат од СДСМ

„По речиси три месеци од катастрофалната поплава што одзеде животи на 23 наши сограѓани, обиколницата сè уште е оштетена и ништо не е направено. Со оглед на итноста, одамна требаше да почне да се работи на санација на состојбата“, обвини денеска Дамјан Манчевски од СДСМ. - Откако по три месеци власта ништо не направи, донесе одлука работата за санација на обиколницата да...

ЕЛЕМ го поништи тендерот за „Рајска градина“ во општина Аеродром

Државната компанија „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) го поништи тендерот за избор на фирма за изградба на проектот „Рајска градина“ во општината Аеродром. Денеска на интернет-страницата на електронскиот систем за јавни набавки беше објавено известување дека јавната набавка е поништена, а во образложението како прачина за нејзиното поништување е наведено дека „се поднесени прифатливи понуди кои не можат да се споредат...

Наследниците на СФРЈ го продаваат имотот на меѓународен тендер

Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија и Црна Гора постигнаа договор за продажба на дипломатско-конзуларните имоти на поранешна СФРЈ што се наоѓаат во Токио, Бон, Берн и во Њујорк, вклучувајќи го и шестсобниот апартман на Менхетен. Недвижностите на поранешна Југославија, чија вредност пред 10 години била проценета на 42 милиони долари, ќе бидат продадени на меѓународни тендери. Од вкупно 123 недвижности,...

Како „Финзи“ преку опремата за прислушување го оштетила буџетот

Специјалното јавно обвинителство на прес-конференција ја презентираше новата истрага наречена „Трезор“, која се однесува на економски криминал. Како што појасни обвинителката Фатиме Фетаи, постојат основани сомнежи за три раководни лица од Управата за безбедност и контратразузнавање и за едно лице од МВР. Во истражната постапка, според Фетаи, било утврдено дека четрвтоосомничениот вработен во МВР им помогнал на првите тројца осомничени, раководни лица од...

Ќе се обновува автопатот Скопје – Куманово

Распишан е тендер преку ИПА-инструментот за целосна реконструкција на автопатската делница од Скопје до Куманово во должина од 23 километри. Компании можат да достават тендерските понуди до 16 октомври, по што ќе се изврши евалуација на понудите. Градежните активности да почнат во првиот квартал следната година, а обновата на коловозната лента од Куманово кон Скопје е веќе почната. Како што соопштија...

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола. Тендерот најверојатно ќе го распише училиштето, а парите на превозниците повторно ќе им ги исплаќа Општината, од дотациите на Министерството за образование. Денеска попладне училишниот одбор на техничкото училиште дефинитивно ќе одлучи...

СДСМ: Пред избори Груевски сака да додели концесија за изградба на гасовод на 30 години

СДСМ денеска преку соопштение предупреди дека Владата се обидува да спроведе еден од најскандалозните корупциски тендери во десетгодишниот мандат. Од опозициската партија велат дека власта на Груевски во предизборие сака на компанија да ѝ додели концесија на 30 години за изградба на дистрибутивна мрежа за природен гас. „Која е фирмата на којашто фамилијата пред заминување сака да ѝ даде 30-годишен бизнис...

Објавен тендерот за продажба на ФК Брегалница

Општината Штип денеска објави јавен повик за поднесување на понуди за продажба на акции, сопственост на Општината во фудбалскиот клуб Брегалница. На продажба се 250 обични акции, а една акција чини 100 евра. Општината очекува минимални 25.000 евра од целиот пакет. Сепак услов за влез на нов сопственик е дополнителен влог во клубот, кој не смее да биде понизок од...

Притворски последици: Општината бега од новиот тендер за школски превоз во Битола

Нов скандал ја тресе Битола со бесплатниот превоз на ученици, кој треба да се организира за новата учебна година. Наместо Општината, како што беше досегашната практика, сега локалната самоуправа бара тендерот за бесплатниот школски превоз да го организира средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“. Ова е преседан што може да предизвика големи проблеми во наставата, сметаат наставниците. Откако градоначалникот Владимир Талески...

СДСМ бара Министерството за одбрана да го поништи тендерот за набавка на опрема

Министерството за одбрана треба веднаш да го поништи сомнителниот тендер за набавка на опрема, тежок 250 милиони евра, побара СДСМ преку соопштение. Од опозицијата велат дека ваква набавка мора да се спроведе многу посериозно. „Нашиот професионален војник и офицер има потреба од најосновна опрема и од услови за тековно функционирање, чевли, ќебиња, чизми, униформа, основен алат за работа. Оклопните возила се дамнешна потреба на АРМ, но...

Шилегов: Министерството за одбрана купува оклопни возила за 250 милиони евра

Организираниот грабеж на Македонија што го спроведуваа Никола Груевски и неговите соработници, како и задолжувањето на идните генерации продолжуваат, изјави денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. Тој рече дека Министерството за одбрана спроведува постапка за набавка на оклопни возила во вредност од 250 милиони евра, а исплатата треба да се одвива во период од 2018 до 2026 година. - Ова...

Директор на велешка гимназија обвинет за неправилно спроведена екскурзија

Велешкото Основно јавно обвинителство поднело обвинителен предлог против директор на средно училиште во градот, поради основан сомнеж дека сторил кривично дело несовесно работење во службата, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, обвинетиот директор се товари за неправилности во организирањето на екскурзија за учениците од трета година од училиштето. „По завршувањето на постапката за избор на најповолен понудувач за организирање...

Сообраќајната сигнализација во Тетово не функционира

Семафорите на булеварите Благоја Тоска и Индустриска во Тетово постојано се во дефект. Во делови од Тетово недостига и хоризонтална сигнализација. Граѓаните реагираат дека вакви пропусти ја доведуваат во прашање безбедноста на пешаците и на возачите. - Секоја недела се расипуваат семафорите. Тоа создава голем метеж низ градот и не се чувствуваме безбедни. Нема доволно обележани пешачки премини, затоа и често се случуваат...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги доведе „Македонски железници“ пред колапс

„Македонски железници“ се пред колапс. Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ се на штета на работниците и на фирмите во сопственост на државата, обвини денеска на прес-конференција Благој Бочварски, претседател на комисијата за транспорт и врски во СДСМ. - Работниците се во неизвесност, не знаат дали ќе останат на работа, стравуваат дека може да останат без плати од наредниот месец. По цели 10 години раководење...

Ќе се гради нова зграда на Народна банка

Народна банка на Република Македонија (НБРМ) ќе добие нова зграда. Новата административна зграда е предвидено да се гради на местото на сегашниот парк до Министерството за надворешни работи. Новиот објект ќе се гради врз основа на идејното решение на авторите Никола Стакинов и Лазар Димов. Тендерот за избор на компанија што ќе ја гради административната зграда е отворен до 30 март,...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...