fbpx
Таг: тендер

таг: тендер

Ќе се обновува автопатот Скопје – Куманово

Распишан е тендер преку ИПА-инструментот за целосна реконструкција на автопатската делница од Скопје до Куманово во должина од 23 километри. Компании можат да достават тендерските понуди до 16 октомври, по што ќе се изврши евалуација на понудите. Градежните активности да почнат во првиот квартал следната година, а обновата на коловозната лента од Куманово кон Скопје е веќе почната. Како што соопштија...

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола. Тендерот најверојатно ќе го распише училиштето, а парите на превозниците повторно ќе им ги исплаќа Општината, од дотациите на Министерството за образование. Денеска попладне училишниот одбор на техничкото училиште дефинитивно ќе одлучи...

СДСМ: Пред избори Груевски сака да додели концесија за изградба на гасовод на 30 години

СДСМ денеска преку соопштение предупреди дека Владата се обидува да спроведе еден од најскандалозните корупциски тендери во десетгодишниот мандат. Од опозициската партија велат дека власта на Груевски во предизборие сака на компанија да ѝ додели концесија на 30 години за изградба на дистрибутивна мрежа за природен гас. „Која е фирмата на којашто фамилијата пред заминување сака да ѝ даде 30-годишен бизнис...

Објавен тендерот за продажба на ФК Брегалница

Општината Штип денеска објави јавен повик за поднесување на понуди за продажба на акции, сопственост на Општината во фудбалскиот клуб Брегалница. На продажба се 250 обични акции, а една акција чини 100 евра. Општината очекува минимални 25.000 евра од целиот пакет. Сепак услов за влез на нов сопственик е дополнителен влог во клубот, кој не смее да биде понизок од...

Притворски последици: Општината бега од новиот тендер за школски превоз во Битола

Нов скандал ја тресе Битола со бесплатниот превоз на ученици, кој треба да се организира за новата учебна година. Наместо Општината, како што беше досегашната практика, сега локалната самоуправа бара тендерот за бесплатниот школски превоз да го организира средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“. Ова е преседан што може да предизвика големи проблеми во наставата, сметаат наставниците. Откако градоначалникот Владимир Талески...

СДСМ бара Министерството за одбрана да го поништи тендерот за набавка на опрема

Министерството за одбрана треба веднаш да го поништи сомнителниот тендер за набавка на опрема, тежок 250 милиони евра, побара СДСМ преку соопштение. Од опозицијата велат дека ваква набавка мора да се спроведе многу посериозно. „Нашиот професионален војник и офицер има потреба од најосновна опрема и од услови за тековно функционирање, чевли, ќебиња, чизми, униформа, основен алат за работа. Оклопните возила се дамнешна потреба на АРМ, но...

Шилегов: Министерството за одбрана купува оклопни возила за 250 милиони евра

Организираниот грабеж на Македонија што го спроведуваа Никола Груевски и неговите соработници, како и задолжувањето на идните генерации продолжуваат, изјави денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. Тој рече дека Министерството за одбрана спроведува постапка за набавка на оклопни возила во вредност од 250 милиони евра, а исплатата треба да се одвива во период од 2018 до 2026 година. - Ова...

Директор на велешка гимназија обвинет за неправилно спроведена екскурзија

Велешкото Основно јавно обвинителство поднело обвинителен предлог против директор на средно училиште во градот, поради основан сомнеж дека сторил кривично дело несовесно работење во службата, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, обвинетиот директор се товари за неправилности во организирањето на екскурзија за учениците од трета година од училиштето. „По завршувањето на постапката за избор на најповолен понудувач за организирање...

Сообраќајната сигнализација во Тетово не функционира

Семафорите на булеварите Благоја Тоска и Индустриска во Тетово постојано се во дефект. Во делови од Тетово недостига и хоризонтална сигнализација. Граѓаните реагираат дека вакви пропусти ја доведуваат во прашање безбедноста на пешаците и на возачите. - Секоја недела се расипуваат семафорите. Тоа создава голем метеж низ градот и не се чувствуваме безбедни. Нема доволно обележани пешачки премини, затоа и често се случуваат...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги доведе „Македонски железници“ пред колапс

„Македонски железници“ се пред колапс. Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ се на штета на работниците и на фирмите во сопственост на државата, обвини денеска на прес-конференција Благој Бочварски, претседател на комисијата за транспорт и врски во СДСМ. - Работниците се во неизвесност, не знаат дали ќе останат на работа, стравуваат дека може да останат без плати од наредниот месец. По цели 10 години раководење...

Ќе се гради нова зграда на Народна банка

Народна банка на Република Македонија (НБРМ) ќе добие нова зграда. Новата административна зграда е предвидено да се гради на местото на сегашниот парк до Министерството за надворешни работи. Новиот објект ќе се гради врз основа на идејното решение на авторите Никола Стакинов и Лазар Димов. Тендерот за избор на компанија што ќе ја гради административната зграда е отворен до 30 март,...

Николовски: Тендерот со кој Груевски го награди Ѕинго, скапо го платија земјоделците

Тендерот со кој Груевски го награди својот партнер Ѕинго, за жал, скапо го платија земјоделците и граѓаните, кои претрпеа огромни штети поради неисчистените канали, изјави дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. - Изгубија цели реколти, а во најголемата житница Пелагонија наместо жетва, производителите ги броеја загубите. Скапо ја чинеше и државата, штета од неверојатни 5,3 милиони евра....

Оглас за обезбедувачи во Битола само за „Никоб“ и за СГС?

Јавното претпријатие „Нискоградба“ од Битола објави оглас за ангажирање двајца чувари од агенција за обезбедување. Вредноста на тендерот изнесува 1,2 милиони денари или речиси 20.000 евра. Меѓу другото, Јавното претпријатие во набавката бара фирмата што ќе обезбедува да „достави доказ дека минимум 250 вработени поседуваат службени легитимации за обезбедување издадени од Комората за обезбедување на имоти и лица на Република Македонија“. Во...

Мета-ретроспектива: Влади се менуваат, а „Гисеке“ печати обрасци и предизборни афери

Германската фирма „Гисеке и Девриент“, која го има договорот за изработка на македонските лични докумети (пасоши, лични карти и возачки дозволи), по десет години повторно е во фокусот на медиумските конфронтации меѓу власта и опозицијата. Во 2005 година, пред изборите, таа го доби тендерот за новите лични документи, а МВР беше обвинето дека нетранспарентно ја одбрало таа компанија и дека „заиграла“...

Владата ќе плати 50.000 евра за знамиња

Службата за општи и заеднички работи на Владата (СОЗР) склучила договор со фирмата „Унипрес Милевка и Благоја“ за набавка на знамиња за јарболи. За знамињата, Службата  треба да плати 2.959.985 денари или 48.129 евра. Договорот е во траење од една година.

МВР: Чоколадите се за посебните единици

Чоколадите што Министерството за внатрешни работи (МВР) ги набавува преку тендер за сума од 4.743.000 денари или околу 77.000 евра, се „за потребите на посебните единици во рамките на Министерството“, одговорија од МВР на прашањето на „Мета“ зошто се набавуваат толку чоколади и за какви потреби? „Предметот на набавката, кој е во согласност со годишниот план за јавни набавки, е за потребите...

МВР купува чоколади за 77.000 евра

Министерството за внатрешни работи (МВР) распиша тендер за набавка на чоколади за сума од околу 77.000 евра. Огласот, како што може да се види на електронскиот систем за јавни набавки, е објавен на 6 октомври, а заинтересираните фирми понудите можат да ги достават најдоцна до 26 октомври. Како што стои во огласот, предмет на јавна набавка се „чоколади по спецификација“, а...

Повеќе од 30 компании заинтересирани да станат нови сопственици на „Џумајлија“

Повеќе од 30 домашни и странски компании се заинтересирани за закуп на земјиштето што му беше дадено на контроверзниот индискиот бизнисмен Субрата Рој во Лозово, потврди министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков, кој денеска беше во посета на Свети Николе и на Овчеполието. Со распишаниот меѓународен тендер за закуп, се прави нов обид да се најде концесионер за некогашното...

Во јули ќе се објави тендер за обнова на манастирот Трескавец

Во јули ќе биде објавен тендер за обновата на опожарените конаци на Трескавец, изјави денеска министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, на прес-конференцијата во прилепскиот Завод и музеј. Министерката за култура денеска е во посета на Прилеп, а беше и на локалитетот Стибера, каде е пронајдена новата мермерна скултура што е ново ексклузивно откритие на овој локалитет. Сите проекти за обновата...

Од идната Нова година, Скопје ќе се украсува тематски

Од идната година, Градот Скопје ќе бара идејно решение за новогодишното украсување. На страницата за јавни набавки, во понеделникот е објавен оглас во кој се бара идејно решение за новогодишното украсување за наредната година. Во критериумите според кои ќе се избира најповолната понуда, пишува дека идејните решенија треба да бидат уникатни и да имаат концепт, да бидат креативни и да...

Вистиномер: Шведска студија не покажала дека вакцината на „Фајзер“ ја менува човековата ДНК

Експериментот во студијата е направен врз клетки во лабораторија, односно се работи за ин витро експеримент. Ин витро експериментите се важни за давање насоки што би можело да се...