fbpx
Таг: температура

таг: температура

Времето денеска суво и потопло

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне во источните делови од земјата со услови за појава на слаб дожд, а околу пладне со повеќе сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, со слаб, претежно јужен...

Облачноста ќе се намалува, дождот ќе престане

Времето денеска ќе биде претежно облачно, а во западните и во југоисточните делови ќе има локален слаб дожд. Во Маврово врне слаб снег. Дува слаб до умерен ветер од јужен и од југоисточен правец. Утринските температури се движат од -1 до 8 степени Целзиусови. Во текот на денот, времето ќе биде претежно облачно, претпладне и околу пладне со слаб локален...

Времето денеска студено, но ведро

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во југоисточните делови претпладне ќе има повремени слаби врнежи од дожд и од снег. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен и од североисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 1 до 7 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува променливо облачно време, со...

Денеска постудено време со ветер

Денеска во Македонија ќе преовладува променливо облачно време, ветровито и студено. Во попладневните часови ќе има локални врнежи, претежно од снег со послаб интензитет. Утринската температура се движи од -4 до 3 Целзисуови степени, а дневната од нула до 8 Целзиусови степени.  

Денеска суво време, од утре дожд

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, во јужните делови можен е слаб локален дожд. Утринската температура ќе се движи од -2 до 3 Ццелзиусови степени, а дневната од 4 до 9 степени. Во Скопје времето ќе биде умерено облачно, со сончеви периоди и со слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 1 Целзиусов степен, а дневната ќе достигне...

Времето денеска сончево, со температури до 14 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност, претежно застапена во западните делови на земјата, а ќе дува слаб ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од -5 до 0 Целзиусови степени, а дневната од 5 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти...

Денеска сончево, ама студено

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево. По одделни котлини ќе има појава на слаба магла, а ќе дува слаб ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од -4 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 1 до 16 степени. Во Скопје претпладне ќе има појава на магла, а во текот на денот ќе биде сончево, со мала до умерена...

Сончево, но студено време

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, а претпладне ќе има услови за појава на магла во одделни котлини. Ќе дува слаб ветер од западен и од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од - 6 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 8 до 14 степени. Во Скопје се очекува сончево време, со слаба магла претпладне. Утринската температура ќе се спушти...

Времето денеска студено и суво

Денеска во Македонија, времето ќе биде претежно сончево, со мала до умерена облачност, а ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 4 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, со температура до 7 Целзиусови степени.  

Времето денеска ветровито, попладне повремен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде со магла по котлините и долж Повардарието, а во попладневните часови маглата ќе биде послаба. Утринската температура ќе се движи од -4 со 3 Целзиусови степени, а дневната од 5 до 12 степени. Ќе дува и слаб југоисточен ветер. Преку денот времето ќе биде умерено до значително облачно, а од пладневните часови се очекува повремен дожд, најпрвин во...

Сончево време со магла по котлините

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност, а во котлините се очекува да има магла. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Температурата ќе се движи од 4 до 13  Целзиусови степени.

Денеска снег на планините

Слаби врнежи од снег денеска ќе провејуваат на ридско-планинските предели во земјава. Во утринските часови ќе биде умерено облачно и нестабилно, со врнежи од дожд, кои попладне ќе престануваат. Попладне дожд ќе има во северните, северозападните и во североисточните предели, а на места со надморска висина поголема од 800 метри ќе има слаби врнежи од снег. Утринската температура ќе се...

И денеска ќе врне

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд. Облачноста и врнежите ќе се зголемат во попладневните часови, во јужните и во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец. Утринската температура ќе се движи од 5 до 10 Целзиусови степени, а дневната од девет до 13  Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, со температура...

Денеска ќе врне

Денеска времето ќе биде облачно, но потопло. Максималната температура ќе се движи до 11 Целзиусови степени низ поголем дел од котлините.

Претпладне облачно, попладне дожд

Денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, со појава на магла по оделени котлини. Во западните делови, попладне ќе има врнежи од дожд, кои во ноќните часови ќе се прошират и во останатите подрачја. Утринската температура ќе се движи од -4 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 6 до 11 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со слаба магла. Во вечерните часови...

Денеска сончево и студено

Умерено до значително облачно ќе биде времето денеска во Македонија, а по одделни котлини ќе има услови за појава на магла во претпладневните часови. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од -4 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 4 до 11 степени. Во Скопје ќе се задржи умерено до значително облачно време, со утринска...

Студено и суво време

Денеска во Македонија ќе биде претежно сончево, а попладне ќе настапи наоблачување во источниот крај од земјава. Облачноста до вечерта ќе се прошири и во западниот дел од Македонија. Максималната температура ќе се движи до 10 Целзиусови степени во поголем дел од котлините низ земјава. Во југоисточниот крај, температурата ќе достигне до 13. степен, а на повисоките места, пак, максималната нема да...

Денеска ќе врне

Времето денеска ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, а се очекува да наврнат и повеќе од 30 литри на еден квадратен метар, особено во западните делови од земјава. Во источните делови, локално ќе има услови за интензивен пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Во доцните пладневни часови ќе има извесно намалување на облачноста и врнежите...

Време: Променливо облачно со дожд

Времето деенска ќе биде променливо облачно, а во утринските часови ќе има локален дожд, појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Температурата ќе се движи до 17 Целзиусови степени, a во Скопје ќе достигне 16 степени. Во вторник и в среда ќе биде променливо облачно, а попладне и во вечерните часови со повремен дожд. Температурата ќе...

Време: Облачно со магла

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено до значително облачно, со магла по котлините и во речните долини во утринските часови. Во текот на денот, маглата ќе се намалува, а ќе дува и слаб југоисточен ветер. Температурата преку денот ќе се движи од 12 до 17 степени. Во Скопје слично време, со дневна температура до 16 степени.

Србија и Унгарија ќе му предложат на регионот да се приклучи кон изградбата на брза пруга

Србија и Унгарија ќе ги поканат Северна Македонија, Албанија, Грција, Бугарија и Турција да се приклучат кон изградбата на брзата железница во регионот, која за почеток ќе ги поврзува...