fbpx
Таг: телефон

таг: телефон

Општина Бутел отвори 24 часа дежурен телефон за пријавување на нерегуларности

Општина Бутел од денес отвори дежурен телефонски број, на кој што жителите ќе можат да пријават нерегуларности во делот на комуналните работи, на животна средина и урбанизам, како што се палење смет, токсичен отпад, уништување на јавно зеленило, дефекти на улично осветлување, уништување на детски игралишта и паркови, диви депонии, нелегално градење и друго. Телефонскиот број 075/249-314 ќе биде...

13 112 е нов број за СОС-повици кон Планинската спасителна служба во Охридскиот регион

Воспоставувањето на телефонски број за СОС-повици (13 112), во случај на планинска несреќа е нов почеток за развојот на планинарството, како рекреативен спорт од една страна и развој на планинскиот и алтернативниот туризам како сериозна стопанска гранка од друга страна. Воведувањето на СОС-бројот е суштински дел од проектот „Регионот Охридско Езеро – безбедна дестинација за авантуристички туризам“, и покрива пет...

Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената аудиопорака од претседателот, а дури по нејзиниот крај почнуваше вртењето на бројот, јавуваат турските медиуми. Во пораката, Ердоган им го честитал на повикувачите „националниот...

Богоевски: Груевски за роаминг во март потрошил 184.000 денари, пари на граѓаните

Независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски денеска на Конститутивната седница на Собранието рече дека, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за месец март потрошил 184.000 денари за роаминг од неговиот службен мобилен телефон. Богоевски рече дека иако Груевски, повеќе од една година не е премиер на државата, сепак на сметката за телефон тој стои како претседател на Влада и дека...

Авион на „Туркиш ерлајнс“ не полета од Скопје поради безбедносни причини

Летот од Скопје за Истанбул со број ТК1006 на компанијата „Туркиш ерлајнс“ е одложен, пишува на веб-страницата на аеродромот „Александар Велики“. Наводно, летот во 20 часот и 40 минути бил одложен поради безбедносни причини, бидејќи, според информации од патниците, во авионот бил пронајден телефон што никој не го пријавил за загубен, а во согласност со безбедносните правила, патниците биле евакуирани. Во авионот била...

Чувар во скопскиот затвор примал поткуп

Oдделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицето 22-годишниот М.К. од Скопје, вработен како помлад надзорник за внатрешно и надворешно обезбедување во Казнено поправна установа „Затвор Скопје“ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“. Имено, пријавениот искористувајќи ја својата службена положба со намера да се стекне со противправна имотна корист, примил...

СДСМ отвори телефонски број за пријавување нерегуларности во избирачкиот список

Од денеска граѓаните ќе можат да пријават нерегуларности во избирачкиот список на директниот телефонски број 02/ 3293-109. Потоа правниот тим на СДСМ ќе ги проследи овие пријави во соодветна законска форма до Државната изборна комисија, соопштија денеска од СДСМ. „Jавноста секојдневно се запознава со нови и нови примери за хаосот во избирачкиот список. Огромниот број лица запишани на иста адреса и фантомските гласачи го...

Косово доби меѓународен телефонски код

Косово доби меѓународен телефонски код, кој ќе биде 383, соопшти косовската министерка за дијалог, Едита Тахири. Тахири, по посетата на Брисел, соопшти дека со Србија постигнале договор Косово да добие меѓународен телефонски код 383 од Меѓународната телекомуникациска унија. - Барањето во име на Косово ќе го поднесе Австрија. Добивањето телефонскиот код за Косово е од исклучително големо значење бидејќи Косово ќе...

„Нексус 5“ повлечен од продажба

„Гугл“ официјално го повлече од продажба телефонот „нексус 5“. Компанијата уште кон крајот на декември минатата година соопшти дека од 11 март, претходната генерација „нексус 5“ ќе биде повлечена од нивната официјална веб-страница. Моделот кој го произведува „Ел-Џи“ имаше голем успех меѓу корисниците, пред сè поради солидниот хардвер и ниската цена. Наместо тоа, сега е достапен само моделот „нексус 6“, кој го произведува „Моторола“ и...

„HTC one M9“ ќе има врвни камери и 64-битен процесор

Паметниот телефон „HTC one M9“ ќе има 64-битен процесор и одлични камери на предната и на задната страна. Според најновите информации, уредот има 64-битен осумјадрен процесор „snapdragon 810“ и работна меморија од три гигабајти. Покрај ова, „Ха-Те-Це“ се откажува од конфигурацијата „DUC camera“ која е присутна кај паметниот телефон „HTC one M8“ и наместо тоа се одлучи за предна камера од...

Пристигнува освежен „moto G“

Компанијата „Моторола“ ќе го унапреди моделот „moto G“ со поддршка за „LTE“, како и со посилна батерија. Како што наведува „Андроид полице“, покрај 4G LTE и батерија од 2390 милиампери, пристига и повеќе простор за чување податоци, 16 гигабајти. Остатокот од машината е ист: пет инча, 720п Ај-Пи-Ес, процесор „snapdragon 400“, уредот ќе дојде со оперативниот систем „андроид 4.4.4“, а надградбата на верзијата...

„Кодак“ ќе претстави паметен телефон на „Консумер електроникс шоу“

Пионерот во производството на фотокамери на саемот „Консумер електроникс шоу“ во јануари ќе претстави паметен телефон со „андроид“ за љубителите на фотографијата. Од „Кодак“ потекнува само името. Многумина љубители на фотографијата уште веруваат во „Кодак“ иако фирмата во меѓувреме банкротираше и потоа се преориентира на дигитален печат. На „Консумер електроникс шоу“ ќе биде претставена нова серија паметни телефони со „андроид“, коишто ќе овозможат...

„Галакси ноут 4“ доби новогодишна реклама

„Самсунг“ креираше новогодишна реклама за својот нов телефон „галакси ноут 4“, во која главниот лик се обидува да стигне дома за празниците, а телефонот со опциите што ги нуди му помага да го оствари тоа. https://www.youtube.com/watch?v=QmtithY_TeM

„Блекбери“ и „Боинг“ подготвуваат самоуништувачки телефон

„Блекбери“ и „Боинг“ склучија партнерство и во моментов работат на нов мобилен телефон со можност за самоуништување. Новиот уред, наречен „боинг блек“, ќе се темели на оперативниот систем „андроид“, односно БЕС (Блекбери ентерпрајс сервис), 12 платформи кои ќе бидат интегрирани во системот. Како безбедносна карактеристика се истакнува можноста за енкрипција на телефонските повици и за покренување на постапката за самоуништување,...

Ајова: Возачка дозвола во форма на мобилна апликација

Сојузната американска држава Ајова објави дека наскоро нивните возачки дозволи ќе бидат достапни и во облик на апликација за паметни телефони. Граѓаните на Ајова и понатаму ќе можат да ги користат стандардните возачки дозволи, но во текот на 2015 година ќе бидат достапни и во облик на апликација за паметни телефони. Апликацијата за возачка дозвола е проширување на веќе постојниот...

„Ти-мобајл“ потврдува, „Вип“ демантира дека имало прекин во мобилната мрежа

„Ти-мобајл Македонија“ ја информира јавноста дека на 10 декември 2014 година, поради технички проблем дојде до краток прекин на сите услуги во мобилната мрежа во периодот од 12:35 до 12:50 часот, информираат од компанијата по ракцијата на граѓаните дека денеска извесно време немаа мрежа на своите мобилни телефони. „Прекинот на услугите го почувствуваа корисниците на цела територија на Скопје и поголем дел...

Новиот телефон „galaxy S6“ ќе има екран од 5,5 инчи

Веќе извесно време се зборува дека новиот телефон „galaxy S6“ ќе пристигне со поголем екран и со поголема резолуција од својот претходник. Ваквите информации ги потврдува и „скриншотот“ кој се појави на кинескиот портал CNMO. Доколку информациите се точни, новиот телефон „galaxy S6“ на компанијата „Самсунг“ ќе поседува екран од 5,5 инчи, со резолуција од 1.440×2.560 пиксели, а во него...

Груевски телефонски му го честиташе изборот за премиер на Бојко Борисов

Премиерот Никола Груевски денеска по телефон разговараше со својот бугарски колега Бојко Борисов, при што му го честиташе изборот за премиер, објави бугарската новинска агенција. Груевски истакнал дека очекува односите меѓу двете земји да останат добри. - Ние имаме постигнато многу заедно, а се надевам дека и во иднина ќе работиме во интерес на двете соседни земји - рекол Груевски, пренесува БНА. Двајцата...

„Нокиа“ замина во историјата, пристигна „мајкрософт лумиа 535“

Микрософт Лумиа ќе се продава за 130 долари
„Мајкрософт“ го лансираше „лумиа 535“, новиот паметен телефон кој не е со логото на „Нокиа“, туку од заедната страна го има логото на „Мајкрософт“. „Лумиа 535“ има екран од пет инчи, резолуција од 960 х 540 пиксели, четиријадрен процесор од 1.2GHz и еден гигабајт рам-меморија. Задната камера на телефонот има пет мегапиксели, исто како и предната, која има широкоаголен објектив. Телефонот...

„Нокиа“ ќе се врати со нов телефон „андроид“

Финската компанија „Нокиа“, наводно, планира повторно да влезе на пазарот со паметни телефони. Во јули годинава се проширија информации дека „Мајкрософт“ планира да престане со производство на паметни телефони „нокиа“ со оперативен систем „андроид“, на кои претходно работеше финската компанија. Кинеските бев-страници, повикувајќи се на извори блиски до компанијата, јавуваат дека дизајнерскиот тим кој стои зад моделот Nokia N9 работи и дизајнира...

ЗНМ денеска избра ново раководство, Младен Чадиковски освои втор мандат

Новинарот Младен Чадиковски е реизбран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Маратонското гласање во хотелот „Александар Палас“ траеше речиси осум часа, при што на Изборното собрание...