fbpx
Таг: текстилни работници

таг: текстилни работници

Штип добива споменик конец како симбол на борбата на текстилните работници

Споменик како симбол на борбата на текстилните работници ќе биде откриен во Штип за време на 4. Текстилијада, која е закажана за средината на октомври. Советот на општина Штип ќе одлучува за иницијативите за поставување на мермерен споменик во чест на текстилните работници, како и за прогласување на 16 октомври за Ден на текстилните работници во Штип. Делото „Магичен конец“...

Корона вирусот влезе во пет нови текстилни компании во Штип

Работници од пет текстилни компании и нивни блиски деновиве ги чинат новите бројки на заболени лица од ковид-19 во Штип. Вчера имаше 14 потврдени случаи, денеска бројката е близу десет, но не се комплетирани резултатите од тестирањата од уште две лаборатории, потврдуваат од Центарот за јавно здравје од Штип. Сите компании, освен една, редовно работат. На лекување се болните, додека...

Предупредувачка акција во Штип – неодговорното однесување има своја цена

Штип-арт активистите денескаa спроведоа уште една акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците, работниците и институциите во поглед на препорачаните мерки од Светската здравствена организација и Кризниот штаб, поради што градот под Исарот стана уште едно жариште на ковид-19. „Сакаме да пренесеме порака дека неодговорното однесување си има своја цена и истото е претставено преку банерот кој е поврзан...

Од 800 тестирани текстилни работници во Штип, 126 се позитивни на ковид-19

„По неколкудневното тестирање на над 800 работници во седум штипски текстилни фабрики, може да се каже дека состојбата со ковид-19, 90 отсто е ставена под контрола“, вели директорката на Центарот за јавно здравје во Штип, Марија Димитрова. Таа појасни дека од вкупниот број на тестирани лица, 126 се позитивни или 15,7 отсто од тестираните. Најголем дел од позитивните, или...

Текстилните работници се враќаат на работа, меѓу заболените и двајца медицински работници во штипската болница

По вчерашниот рекорден број на заболени во Штип, кога беа евидентирани 33 позитивни главно тесктилни работници, денеска беше потврдено дека меѓу заболените има и двајца медицински работници. Медицинска сестра од Инфективното одделение од Клиничката болница од Штип е позитивна на ковид-19, како и еден вработен на Физикалното одделние. По потврдата на болеста кај медицинската сестра, во изолација се шестмина други...

Регистрирани 55 позитивни на Ковид-19 од штипските конфекции, тестирањето на вработените продолжува

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Иринка Сотирова Бухова на денешната прес-конференција соопшти дека будно се следи ситуацијата со ширењето на Ковид-19 во текстилните фабрики во Штип и правните субјекти во Тетово. - Заклучно со 1 јуни, во Штип издадени се 55 решенија на лица позитивни на Ковид-19 за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на лица за...

Заев: Почнува севкупно зголемување на платите

Граѓаните знаат дека тенденцијата е да ја зголемиме минималната плата на 12.000 денари, а ние сме сериозни во одлуката и сакаме оваа мерка да биде воведена на 1 септември, истакна премиерот Зоран Заев денеска во Штип. Тој, придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и од пратеникот Благој Бочварски, денеска  се сретна со работници и со сопственици на...

Заев: Договорот со Бугарија е директна одговорност на Собранието

Премиерот Зоран Заев од Штип им порача на граѓаните дека договорот за добрососедство со Бугарија отвора сериозна перспектива, а тој, како упатен политичар, „нема да дозоволи влакно да ѝ недостига на Македонија“. Заев одговори на прозивките за тајноста на расправата за овој договор и објасни дека договорот ќе се смета за склучен откако ќе биде ратификуван во Собранието. - Нешто што не е...

Вторпат во половина година искршено седиштето на здружението „Гласно“ од Штип

Вторпат во период од половина година, оштетени се просториите на здружението на текстилни и на кожарски работници „Гласно“ од Штип. Камења биле фрлани по прозорците и по таблите на покривот на бараката каде работи здружението, кое се прокламира како заштитник на работничките права. Пред само една недела, на прес-конференција, членовите на здружението објавија за случаи на кршење на законот со исплата...

Недостиг од квалификувани работници за текстилните компании

Состојбата во текстилната индустрија станува алармантна поради недостигот од квалификувана работна сила. Итно се неопходни ефективни мерки за да се надмине овој проблем, кој прераснува во реална закана за опстанокот на многу домашни компании од овој сектор. Ова го констатирале учесниците на најновиот состанок од серијата консултации со претставници на бизнисот, коишто во рамки на проектот „Деловен појадок“ ги организира...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...