fbpx
Таг: театар

таг: театар

Најтрофејниот актер во историјата на македонскиот театар, Никола Ристановски е добитник на гран при во Никшиќ

Најтрофејниот актер во историјата на македонскиот театар, Никола Ристановски е добитник на гран при наградата за најдобра машка улога на 18-тиот Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ 2022, Црна Гора. Ристановски ја доби наградата за улогата д-р Стокман во претставата „Народен непријател” во режија на Нина Николиќ, соопшти Македонскиот народен театар (МНТ). Оваа награда на Ристановски му ја додели жирито во...

Нова епизода на „Шорткат“: Расте интересот кај младите да бидат оџачари

Расте интересот кај младите за да бидат оџачари. Како изгледа чистењето оџаци на терен и какво е искуството што го стекнуваат учениците преку неформалното образование дознаваме во новата епизода на „Шорткат“, каде, покрај учениците кои се дел од обуките, зборува и единствената дипломирана оџачарка во земјава – професорката Јасмина Атанасова Симјановска и претседателот на Оџачарската комора во Баварија, Германија,...

Фестивал на приказни за деца и млади „Крошна” попладнево и вечерва во Скопје

Првото издание на Фестивалот на приказни за деца и млади „Крошна“ ќе се одржи попладнево и вечерва на пет локации во Скопје. Главната замисла на овој настан е да открие пред младата публика како читателското искуство одекнува и се преобразува низ други медиуми, како раскажувањето и сценските уметности. Сите добро знаеме дека читањето убава литература нè збогатува со нови чувства...

Се гради 8 години, потребни се уште 4 години за објектот на Театарот и библиотеката во Тетово да биде завршен

Иако во октомври лани имаше најави дека објектот на Театарот и библиотеката во Тетово ќе биде готов во 2025 година, тоа нема да се случи. Завршувањето на работите на овој објект, кој почна да се гради во 2014 година, се продолжени за уште една година, дознава Порталб.мк. Новата зграда на тетовскиот театар се ветува веќе 12 години, се гради 8...

„Нема да биде крај на светот“ доби награда за најдобра претстава на фествал во БиХ

Претставата „Нема да биде крај на светот“ е прогласена за најдобра претстава од страна на новинарското жири на фестивалот „БиХ драма Зеница“ во Босна и Херцеговина. Копродукцискиот проект помеѓу Македонскиот народен театар (МНТ) и Сараевски ратни театар (САРТР) е на авторот Аднан Лугониќ, а во режија на Нина Николиќ. „Претставата „Нема да биде крај на светот“ е една од трите...

Претставата „Ништо не е страшно“ е победник на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

Претставата „Ништо не е страшно“ во изведба на театарот „Пи“ од Скопје ја доби наградата „Васил Ќортошев“ за најдобра претстава на 59. издание на Драмскиот аматерски фестивал (ДАФ), којшто од 23 до 29 мај се одржа во Кочани. По двегодишни „вонредни“ изданија на еден од најстарите фестивали во Македонија поради ковид пандемијата, годинава публиката во Кочани уживаше во програмата од...

Александар Поповски награден од ЈДП за најдобра режија за „Алиса во земјата на стравовите“

Трети април се одбележа како ден на Југословенското драмско позориште (ЈДП), којшто вчера прослави и 74 години од премиерата на првата одиграна театарска претстава. По повод роденденот на театарот, вчера се одржа настан за доделување на наградите за придонеси кон театарот во 2021 година, пишува српскиот портал rs.n1info.com. На свечениот настан беа присутни редовните членови на ансамблот, уметници, соработници и...

Ана Стојаноска и Питер Селарс се автори на македонската и светска театарска порака по повод Светскиот ден на театарот

По повод Светскиот ден на театарот кој се одбележува на 27 март, во организација на Македонскиот центар ИТИ/ПРОДУКЦИЈА беше отворен повик до сите членови на театарската заедница во Македонија за креирање на македонската театарска порака за 2022 година. Официјален победник во изборот на театарска порака од Македонија е д-р Ана Стојаноска, театролог, писател и професор на Факултетот за драмски уметности...

Театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп одбележува 72 години од формирањето

Театарот „Војдан Чернодрински“ денес одбележува 72 години од своето формирање. Годишнината ќе биде одбележана со изведба на претставата „Да инспекторе, Претстава со грешки“ во режија на Синиша Ефтимов, со почеток од 19:30 часот вечерва на матичната сцена. Првата претстава на театарот, „Кир Јања“ од Ј.С.Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски, била одиграна на денешен ден во 1950 година. „Оттогаш, разните генерации...

Промовирана книгата „ОД ИГРА ДО ПРЕТСТАВА – театарски практикум“

Во младинскиот центар „Матично“ денеска се одржа промоцијата на публикацијата „ОД ИГРА ДО ПРЕТСТАВА - театарски практикум“ од авторите Игор Ивковиќ и Афродита Кирјаковска. Се работи за прва книга од ваков тип, односно театарски практикум исполнет со театарски вежби за говор претставени преку игри за деца. Во прирачникот наменет за деца од предучилишна возраст, но и за деца во погорните...

„Торонто експрес“ го отвара театарскиот репертоар на МНТ за 2022 година

Репертоарот на Македонскиот народен театар во 2022 година започнува со претставата „Торонто експрес“ чија успешна премиера за прв пат се случи во декември кон крајот на минатата година. Маестралната изведба на актерот Александар Микиќ е закажана за утре, вторник во 20:00 часот на Малата сцена во МНТ и среда со почеток во исто време. „Торонто експрес“ или како што уште е...

Отворен повик за автори на новата македонска театарска порака за 2022 година

Македонскиот центар ИТИ/ПРОДУКЦИЈА отвара повик до целата театарска заедница во Република Северна Македонија, театрите, драмските академии, фестивали, организации/независна сцена да предложат театарски уметници - автори на домашната порака по повод Светскиот ден на театарот - 27 март 2022. Предложените претставници и пораки ќе влезат во натамошниот избор-селекција од страна на Програмскиот одбор на Македонскиот центар - Интернационален Театарски Институт. Секоја институција,...

Крушево конечно со театарска и кино сала

Крушевчани конечно имаат свое кино и сала за театарски претстави. Со ставање на новите модерни седишта во мултифункционалната сала од реконструираниот објект на горната училишна зграда во Крушево создадени се сите услови, овде да се вршат кино-проекции и да се изведуваат театарски претстави. За таа намена веќе е инсталирана стандардизирана аудио и видео опрема во салата, така што слободно може да се рече дека успешно се...

Отворен е повикот за учество на Драмскиот аматерски фестивал 2021

ДАФ
Фестивалската управа на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија го објави повикот за избор на претстави кои ќе настапат на годинешното, 58 издание на фестивалот. Како што се посочува во повикот, право на учество на ДАФ – Кочани имаат аматерски театри, работилници, драмски секции, студија, групи кои аматерски се занимаваат со рецитаторство, експериментални и алтернативни сцени и други форми на самостојно...

Ковид-19 за околу 40 отсто го намали бројот на прикажани претстави во театрите, но и на посетителите

Пандемијата со ковид-19 ги ограничи физичките групирања, а со тоа и несомнено влијаеше врз функционирањето на многу институции, вклучувајќи ги и уметничките. Театрите во државава беа затворени уште во март, со што целосно се стопираше нивната работа. За ова говорат и податоците од Државниот завод за статистика, кои и меѓудругото го опфаќаат периодот кога се појави ширењето на корона...

Театар во време на корона: Драмски може да прими најмногу 62 постители на претстава, а МНТ до 120

Неодамна повторно се отворија театрите кои поради пандемијата, со цел да се спречи ширењето на корона вирусот, во март мораат да стават клуч на вратите. Овој пат, со нови услови за работа актерите се вратија на сцената. Со новите препораки, културни настани на затворено може да се организираат со 30 отсто од капацитетот на местото каде што се одржува...

Вујошевиќ: Уметноста мора да влијае и бутка во акција, а пандемијата не е изговор за пасивност на театарот

„Разговори за театарот во време на пандемија“ е еден обид да се сублимираат сите состојби на умот и душата на уметникот и професорот во едно кризно време, вели Слаѓана Вујошевиќ, актерката која во текот на пандемијата успеа да реализира преку 30 разговори со своите колеги актери, режисери и професори и заедно со нив да дискутира за актуелната ситуација со...

Со пренос во живо вечерва ќе се одигра претставата „Иднината е приватна“

Вечерва со почеток во 20 часот во денсинг салата во Младинскиот културен центар (МКЦ) актерите ќе ја одиграат претставата „Иднината е приватна“, а сите заинтересирани ќе може да ја проследат истата во живо на платформата Basita.live. „Актерите ќе играат во присуство на максимум тројца гледачи, физички присутни во истиот простор со нив, додека истовремено ќе се случува и пренос во...

Во понеделник започнува Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

ДАФ
Со монодрамата „Лидија, или сè што знам за жените“ која ќе биде изведена пред Споменикот на слободата во Кочани, во понеделник започнува 57 издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија. Пандемијата со корона вирусот ги промени плановите на организацијата, па, наместо во мај, како што беше досега, фестивалот ќе се одржи во септември и октомври. Поради новонастанатата ситуација, претставите ќе...

Театар Комедија од денеска започнува со проби на отворено

Театар Комедија информира дека од денеска започнува со проби на отворено, а воедно и со подготовки за претставата „Си беше еднаш“ во режија на Синиша Евтимов. Како што велат оттаму, пробите ќе се одвиваат на отворено со почитување на сите мерки и протоколи. „Кон крајот на септември следува премиера, а започнуваме и со репертоар, исто така според сите мерки и протоколи,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...