fbpx
Таг: Теарце

таг: Теарце

Утре ќе се прегласува во Теарце, избирачкото ливче останува исто

На избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце утре ќе се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето на ова избирачко место. Државната изборна комисија пред три дена едногласно донесе одлука за прегласување бидејќи симулацијата направена од ИТ-секторот покажала дека прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати...

Изборен молк пред прегласувањето во Теарце, „Мост“ и „Цивил“ ќе го набљудуваат процесот

Ноќеска на полноќ почна изборниот молк во пресрет на утрешното повторувањето на гласањето во избирачкото место 2011 во општина Теарце за предвремените парламентарни избори. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги извести радиодифузерите дека врз основа на решението од ДИК за повторување на гласањето на гласачкото место 2011, во општина Теарце, заклучно со 19 часот на 25 декември важат...

„Цивил“: Некои партии нудат поткуп на гласачите за да не излезат на гласање во Теарце

Oдредени политички партии нуделе поткуп на избирачите за да не излезат на прегласувањето што ќе се одржи в недела, изјавија од граѓанската организација „Цивил“ на денешната прес-конференција во Теарце. - Никој нема право на граѓаните да им го одземе правото на глас и секој обид да се спроведе некоја незаконска активност од типот на поткуп на гласачи е казнив со закон....

ВМРО-ДПМНЕ: Од СДСМ измислуваат нерегуларности за да ги украдат изборите

Срамно е што Петре Шилегов денеска беше во Теарце меѓу луѓето кои неговата партија лажно сака да ги прикаже како фалсификатори и сторители на изборни нерегуларности, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на посетата на Теарце од страна на Петре Шилегов, кој е носител на кандидатската листа за пратеници од коалицијата предводена од СДСМ во шестата изборна единица. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека...

Шилегов: Теарце ја има честа да ја запечати победата на демократска Македонија

Теарце ја има таа чест да ја запечати победата на граѓанска и демократска Македонија, рече носителот на кандидатската листа за пратеници од коалицијата предводена од СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов, кој денеска со своите сопартијци го посети Теарце, каде, по вчерашната одлука на Управниот суд и денешната на Државната изборна комисија, в недела, на 25 декември, ќе...

ДИК побара да се направи увид во изборниот материјал на гласачко место 2.024

Со пет гласа „за“ и со четири „против“, членовите на Државната изборна комисија изгласаа дека треба да биде направен увид во изборниот материјал од гласачко место 2.024 во шестата изборна единица, за кое СДСМ има поднесено приговор. За избирачкото место 2.016 сите членови на ДИК изгласаа дека треба да бидат повикани членовите на избирачките одбори и да дадат изјава, односно треба...

Министерот за животна средина во посета на Општина Теарце

Третманот на отпадните води, водата за пиење и комуналниот смет беа темите за кои разговараа министерот за животна средина, Нурхан Изаири, и градоначалникот на Општина Теарце, Исен Асани. - Разговарвме и за следните проекти во општина Теарце, што можеме ние како министерство и како Влада да помогнеме за нивна реализација - изјави министерот Изаири. Од Општина Теарце истакнаа дека оваа година ја...

Земјоделците бараат да се брендира гравот тетовец

Гравот тетовец да биде брендиран, побараа денеска учесниците на традиционалната манифестација „Ден на гравот“, која по шести пат се одржа во Теарце. Тетовските земјоделци велат дека се соочуваат со нелојална конкуренција. На пазарите се продава грав под името тетовски, а истиот е увезен претежно од Индија и од Пакистан и е далеку понеквалитетен. Купувачите се одлучуваат за увезениот, кој е со...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...