fbpx
Таг: Теарце

таг: Теарце

Проблемот со собирањето смет во општина Теарце решен, избран е нов концесионер

Жителите на општина Теарце долги години се соочуваат со проблемот на ненавремено собирање на отпадот од фирмата која стопанисуваше со отпадот. Ситуацијата стана покритична во последните месеци, при што отпадот не се собираше со недели. Со цел да го решат проблемот, општина Теарце склучила договор со друга фирма, пишува Порталб.мк. Општината соопштува дека минатиот месец склучила договор за концесија за...

По минатогодишниот бојкот, почна реновирањето на училиштето во Одри, но не се знае кога ќе продолжи

Во основното училиште во село Одри, општина Теарце, само два дена пред почетокот на учебната година, старите прозорци беа заменети со нови. Ова беше направено како резултат на бојкотот на родителите во текот на изминатата година. Меѓу барањата на родителите и ветувањето на општината беше и поправка на парното и тоалетите, но овие две работи уште не се завршени,...

Две французинки волонтираат во Теарце: Доброволната работа помага подобро да се запознаете себеси [видео]

Фаустин Помарел и Камил Ферари се две волонтерки од Франција, кои дојдоа во Теарце пред три месеци, преку проектот European Solidarity Corp и се вклучени во работата на Центарот за едукација и развој (ЦЕД). Тие работат главно со децата од оваа општина, едната живее во албанско, а другата со македонско семејство, и за Порталб.мк раскажуваат за нивното искуство овде. Поголемиот...

Вистиномер: Не е формирана противпожарна единица во Општина Теарце

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ на предизборно ветување на сегашниот градоначалник на Општина Теарце:   Формирање на противпожарна единица на ниво на Општина   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на градоначалникот на Теарце, Исен Асани за формирање на противпожарна единица на ниво на Општина, дадено  во неговата изборна програма „За општината што ја сакаме” (стр. 3), со која тој го доби третиот мандат на локалните...

Вистиномер: Училиштето „Фаик Коница“ во Доброште доби нова спортска сала

Ветување: Изградба на спортска сала во село Доброште. ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на градоначалникот на Теарце, Исен Асани за изградба на спортска сала во село Доброште, е исполнето, пишува Вистиномер.мк. Ова ветување на Асани е дел од проектот за изградба на спортски сали во Општина Теарце, дадено во неговата програма „За општината што ја сакаме” (стр. 4). На 6 март медиумите информираа за свеченото...

Заев од Тетово се пофали со патиштата, градинки и училишта

Нови училишта, градинки, патишта, се дел од работите со кои се пофали вчера премиерот Зоран Заев, говорејќи на проширената владина седница во салата на Советот на општина Тетово. На седницата присуствуваа градоначалниците на општините Тетово, Гостивар, Јегуновце, Врапчиште, Боговиње, Брвеница, Теарце и Желино. Премиерот Заев како завршени проекти ги наведе изградбата на филтер станицата на водоснабдителниот систем во Тетово и...

Водата во неколку тетовски села и натаму не е за пиење

Водата во селото Теарце сè уште се зема од реката Бистрица и се користи само за техничка употреба, а не за пиење. Иако беше кажано дека од вторник вода ќе се црпи само од изворите а не од реката, од ЈП “Хигиена“ велат дека со препорака на Институтот за Јавно Здравје, тие не прекинале да земаат вода од реката....

„Мост“: Прегласувањето во Теарце помина мирно, но со технички поблеми

Прегласувањето на избирачкото место 2.011 во Теарце помина во мирна атмосфера, со различна динамика во одзивот на гласачите, кој опадна во последните часови пред завршувањето на гласањето, се вели во прелиминарната изјава на граѓанската асоцијација „Мост“, која со двајца набљудувачи и со два мобилни тима го следела прегласувањето. „Мост“, како што стои во изјавата, ја следела и ситуацијата во периодот...

ДИК: В среда до Собрание ќе ги доставиме уверенијата за избраните пратеници

Државната изборна комисија вечерва одржа прес-конференција на која претседателот Александар Чичаковски ги потврди резултатите од прегласувањето во општина Теарце, кои беа објавени на официјалната страница на комисијата пред неколку часа. За СДСМ гласале 245 лица, за ВМРО-ДПМНЕ - 149, ВМРО за Македонија добила 2 гласа, ДУИ - 1, ДПА - 2, Алијанса за Албанците - 1, а имало и 3...

СДСМ победи во Теарце, мандатите на партиите останаа непроменети

И покрај денешното прегласување на едно избирачко место во општина Теарце, мандатите на политичките партии останаа исти како и по првичните резултати од гласањето на 11 декември. ВМРО-ДПМНЕ има 51 пратеничко место, СДСМ - 49 мандати, ДУИ - 10, движењето Беса - 5, Алијанса на Албанците - 3 и ДПА има 2 мандати. Според официјалните резултати на ДИК, на прегласувањето во Теарце,...

ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме победници и ќе формираме влада

„За ВМРО-ДПМНЕ изборите завршија на 11 декември, ние сме победници и ќе формираме влада“, информираше партијата вечерва во кратко соопштение по завршувањето на прегласувањето во општина Теарце на избирачкото место 2011. „Денеска и ние, како и целата јавност, дознавме дека и покрај сите напори, теарчани го спречиле обидот за постизборен инженеринг. Им честитаме за тоа. Како победници на изборите, остануваме посветени...

Шилегов: Во Теарце освоивме 170 гласови повеќе од изборите на 11 декември

СДСМ во Теарце освои 170 гласови повеќе отколку на изборите на 11 декември, но гласањето овде беше повеќе симболично, рече портпаролот на СДСМ и носител на кандидатската листа на коалицијата во шестата изборна единица, Петре Шилегов, вечерва во Теарце. - Со гордост можам да кажам дека граѓаните на Теарце гласаа за промени, за живот во Македонија без оглед на притисоците....

Затворено избирачкото место во Теарце, официјални резултати по 21 часот

Гласањето на избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ денеска во Теарце заврши мирно и без поголеми проблеми. Неофицијално, на гласање излегле 402 лица, односно две лица помалку отколку на гласањето на 11 декември. Првичните резултати од прегласувањето ДИК ќе ги соопшти вечерва, околу 21.30 часот. Од општинската изборна комисија рекоа дека гласањето се одвивало во демократска атмосфера, а како единствен...

ДИК: До 17 часот гласале 52,8 отсто од гласачите во Теарце

Државната изборна комисија информира дека на избирачкото место број 2011 во Теарце, од запишани 714 избирачи, до 17 часот на гласање излегле 377 лица, или 52,8 отсто од вкупно запишаните избирачи. За време на гласањето на 11 декември излезноста до 17 часот беше 350 лица. Првичните резултати од прегласувањето ДИК ќе ги соопшти вечерва околу 21.30 часот. Гласањето во Теарце беше...

МВР: Две лица нуделе поткуп од 100 до 500 евра на граѓани да не излезат на гласање

Министерството за внатрешни работи преку соопштение информираше дека презема мерки и активности за расчистување на настанот што бил пријавен вчера во СВР Тетово за сторено кривично дело нудење поткуп од страна на две лица. Вчера едно лице до СВР Тетово поднело кривична пријава според која две лица С.Ш. и Ф.И. во вечерните часови му понудиле нему и на уште неколку семејства во...

Во СВР Тетово пријавен поткуп при избори и гласање

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера во 18.15 часот во полициската станица во Тетово, е пријавено кривично дело поткуп при избори и гласање. МВР информира дека од страна на СВР Тетово се работи на целосно расчистување на случајот. Во Теарце денеска има силно полициско обезбедување, за да се овозможи непречено гласање. Според невладината „Цивил“, вчера биле приведени две лица под сомневање...

ДИК: Излезноста во Теарце до 13 часот е 35 отсто

Државната изборна комисија информира дека на избирачкото место број 2011 во Теарце, од запишани 714 избирачи, до 13 часот на гласање излегле 252 гласачи, или 35,29 отсто од вкупно запишаните избирачи. Следниот податок за излезност на гласачите ДИК ќе го соопшти околу 17 часот. Првичните неофицијални резултати од ова гласање ДИК ќе ги соопшти вечерва околу 21.30 часот. Гласањето во Теарце...

ДИК: До 10 часот во Теарце гласале 76 лица

Државната изборна комисија информира дека на избирачкото место број 2011 во Теарце, од запишани 714 избирачи, до 10 часот на гласање излегле 76, или 10,64 отсто од вкупниот број на гласачи. Следниот податок за излезност на гласачите ДИК ќе го соопшти околу 13 часот. Првичните неофицијални резултати од ова гласање ДИК ќе ги соопшти вечерва околу 21.30 часот. Гласањето во Теарце беше...

Гласањето во Теарце 15 минути прекинато поради дефект на УВ-ламбата

Неколку минути пред 9 часот прекинато беше гласањето на избирачкото место 2011 во Теарце бидејќи не работела УВ-ламбата со која се проверува дали гласачот претходно гласал на друго место. Избирачкиот одбор констатираше дека треба да се прекине гласањето на еден час, но по 15 минути, гласањето продолжи нормално откако УВ-ламбата проработела. - Во 8.30 часот имавме мал проблем со УВ-ламбите. Гласањето...

Денеска се прегласува во Теарце, избирачкото место отворено навреме

Утрово во 7 часот беше отворено гласачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце, каде се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето во ова тетовско село. Изборниот молк кој почна во петокот на полноќ, ќе трае до затворање на избирачкото место во 19 часот. На терен се присутни и претставници на граѓанската асоцијација „Мост“ и...

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Здравствените установи ќе штедат струја, но истовремено ќе мора грижата за пациентите да им биде врвен приоритет. Министерството за здравство информираше дека е направен план за рационализирање на трошоците...