fbpx
Таг: Танзанија

таг: Танзанија

Нобеловата награда за литература годинава му припадна на Абдулразак Гурнах

Нобеловата награда за литература оваа година ја доби Абдулразак Гурнах од островот Занзибар (Танзанија), којшто бил приморан да живее во Обединетото Кралство (ОК). Според Нобеловиот комитет, наградата на Гурнах му се доделува поради „неговото некомпромитирано и сочуствително навлегување на ефектите на колонијализмот и судбината на бегалците среде засекот на културите и континентите“. Гурнах израснал на еден од островите на Занзибар, пред...

Вистиномер: Не е вистина дека се убиени тројца претседатели зашто се спротивставиле на вакцинацијата

Двајца од тројцата претседатели споменати во постот се починати во болница од срцев удар (на Танзанија и Бурунди), а еден е застрелан и убиството не се поврзува ниту со коронавирусот, ниту со вакцинацијата (на Хаити). Така што, тврдењето дека некој ги убил сите тројца за да може во овие земји да се даваат вакцини, го оценуваме како невистина, пишува...

Вистиномер: Претседателот на Танзанија не бил убиен, туку починал во болница од здравствени причини

Потпретседателката на Танзанија, Самија Сулуху, причината за смртта на шеесет и едногодишниот претседател Џон Магуфули не ја лоцира во никакво убиство, туку посочи дека имал здравствени проблеми, односно срцево заболување. „Википедија“, повикувајќи се на изјава од потпретседателката Сулуху, пишува дека  претседателот имал коморбидитети повеќе од 10 години, а, исто така, наведува дека постоеле шпекулации во најмалку два наврата дека...

Од петок ќе им нов ценовник за струјата, просечната цена ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе нови одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 отсто од домаќинствата ќе се зголеми во просек...