fbpx
Таг: Талин

таг: Талин

Ковачевски: Огромна ни е посветеноста за дигитална трансформација на општеството

Нашата посветеност да обезбедиме дигитална трансформација на општеството и приближување на европските стандарди е огромна и видлива. Во Северна Македонија во моментов 83 отсто од домаќинствата имаат пристап до широкопојасен интернет, а 91 отсто од компаниите користат различна технологија, како и широкопојасен интернет, кажа во своето обраќање денеска премиерот Димитар Ковачевски, кој се обрати на отворањето на Талинскиот дигитален...

Димитров: Пукнатините на неизвесност мора да бидат пополнети со европска перспектива

„Пукнатините на неизвесност мора да бидат пополнети со веродостојна и динамична европска перспектива. Затоа мора да напредуваме кон европската иднина, поучени од грешките од минатото“, рекол министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на средбата со министерот за надворeшни работи на Република Естонија, Свен Миксер, во Талин, соопшти Mинистерството за надворешни работи. При денешната посета на Естонија, со која ја почна регионалната...

Хан на средба со Димитров во Талин дал поддршка за владините реформи

На маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ во Талин, денеска шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, имал средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, соопшти македонското министерство за надворешни работи. „На средбата шефот на македонската дипломатија го запозна еврокомесарот со досега постигнатото во првите...

Димитров во Талин: Имам голема приказна во надежен момент за Македонија

Имам голема приказна да им раскажам на министрите од ЕУ во овој надежен момент за Македонија, рече шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во главниот град на Естонија, Талин. Таму се одржува неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ. Димитров се надева дека преговорите за членство...

Ивановски на бизнис-форум во Естонија

Oд денеска до 13 март министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, ќе престојува во Естонија, каде што ќе учествува на бизнис-форум организиран од естонската Стопанска комора. Како што соопшти МИОА, Ивановски ќе има презентација пред информатички компании од Естонија, на која ќе ги претстави можностите за инвестирање во Република Македонија, со фокус на ИТ-секторот. Ивановски ќе посети и неколку...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....