fbpx
Таг: талентирани ученици

таг: талентирани ученици

Две бронзени медали и две пофалници за учество на нашите претставнички на ЕГМО 2022

Македонскиот репрезентативен тим на Еврoпската женска математичка олимпијада (EГMO) оваа година имаше подобар екипен успех од минатата, а четирите девојки што ја претсвауваа земјава во Унгарија се вратија со две пофалници и две бронзени медали. Бронзен медал освоија Јасна Илиева и Марија Атанасова, а пофалници добија Емилија Николовска и Ивона Зикова. Оваа година ментор на тимот беше дипломираниот математичар и...

Државата не им помага на средношколците кои одат на меѓународни натпревари

Финансиските средства што државата ги издвојува за талентираните ученици и студенти кои се потребни за учество на меѓународен натпревар се минимални, односно во некои категории тие и сосем изоставуваат. Поради тоа, како што вели претседателот Сојузот на математичарите на Македонија (СММ), Ѓорѓи Маркоски, тие се принудени да спроведат систем на самофинансирање. Инаку СММ е само едно од повеќето здруженија кои...

Емилија Николовска, учесничка на Европската математичка олимпијада: Сон ми е да работам истражувања

„Се сеќавам пред 5 – 6 години, на натпреварот по математика сакаше да учествува скоро целото мое одделение, а кога бев деветто, учествував само јас. Мислам дека децата се откажаа поради тежината на задачите, обемниот материјал кој не го изучувавме на училиште и немањето интерес“, вели Емилија Николовска, добитник на бронзени и сребрени медали и признанија на меѓународни, домашни...

„Сајберкултура“, изложба на ученици инспирирана од негативните влијанија на виртуелниот свет

На 22 декември, во Националната галерија на Република Северна Македонија, во просториите на мултимедијалниот центар „Мала станица“ беше отворена изложбата „Сајберкултура“. Станува збор за изложба на уметнички изрази и дела на средношколци од осум различни училишта кои твореле на иста тема поврзана со сајберкултурата што често се поистоветува со дигитална култура, виртуелна култура, интернет-култура и други. „Проектот „Сајберкултура“ е своевидно огледало...

Меѓународен ден на научничките: МОН ќе ја унапредува поддршката за талентирани ученици

По повод Меѓународниот ден на девојките и жените научнички, 11 февруари, Министерството за образование и наука (МОН) го честита денот и се приклучува кон неговото глобално одбележување. Како што велат од ресорното министерство, нивните главни заложби и приоритети се да создаде образование преку кое секое дете ќе ги достигне својот полн потенцијал и ќе ги развива своите афинитети, но...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...