fbpx
Таг: Taksi

таг: taksi

Штрајкува ЈСП: Студенти не стигнаа на предавања, граѓани пропуштаат ден од работа и термини на лекар

Таблите со информации за возниот ред на автобуските станици ги најавуваат автобусите на ЈСП кои утрово останаа паркирани во автобазите. Главниот град за прв пат во историјата откако има јавен транспорт остана без него. Синдикалците од ЈСП најавија дека ќе продолжат со протестите сè додека не им биде исплатена платата, а граѓаните кои немаа можност да патуваат со автомобили,...

Со црвено, жолто и зелено ќе се ограничува возењето при зголемено загадување на воздухот

Министрите за економија и за внатрешни работи, Крешник Бектеши и Оливер Спасовски, денеска во Скопје ги промовираа новите законски одредби за намалување на загадувањето на воздухот од возилата, предвидени со Законот за изменување и дополнување на законот за возила, со кои се воведува категоризација на возилата со налепници. По стапувањето на законот на сила, со зелена налепница, односно 1 еколошка...

Дубаи тестира такси без возачи

Во Дубаи денеска беше направен првиот тест на електрично такси-возило без возач, со што градот би бил пионер во областа на футиристичкиот транспорт. Агенцијата за сообраќај соопшти дека во првото пробно возење немало патници. Користениот прототип бил дело на германска иновациска компанија. Со него може да се вози со максимална брзина од 100 километри нас, а во него може да собере две лица. Властите...

Велика Британија ќе воведе такса за работниците од ЕУ

Британската влада сака да воведе такса од 1.000 фунти за секој британски работодавец што ќе вработи работник кој потекнува од некоја од земјите членки на Европска Унија. Британскиот министер за миграција, Роберт Гудвил, пред Горниот дом на британскиот парламент истакнал дека е можно воведување на такса за работниците од ЕУ. Гудвил истакнал дека ќе има програми кои ќе дозволуваат работниците во земјоделството да...

Железничка несреќа кај Битола, еден загинат

Едно лице загина во несреќа на железничката пруга Битола – Скопје, кога патнички воз удри во такси-возило управувано од 56-годишен битолчанец. Од силината на ударот, такси-возилото било влечено околу 300 метри по шините, при што возачот го загубил животот. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола изврши увид на местото на несреќата. Издадени се наредби за обдукција на телото на...

Загина возач на такси во Штип

50-годишен возач на такси-возило загина во тешка сообраќајна несреќа откако на неговото возило налетал џип „бе-ем-ве“, со кој управувал студент од Турција. Во несреќата се повредени и двајца патници во такси-возилото, меѓу кои и бремена жена. Во отсуство на официјални полициски информација, дознаваме дека несреќата се случила ноќеска, кратко по полноќ, во близина на автобуската станица во Штип. Неофицијално, џипот...

Таксисти го блокираа Брисел

Неколку илјади таксисти денеска го блокираа центарот на Брисел поради владиниот план да се дозволи нарачување возила преку апликацијата „Убер“, со што се поевтинува овој вид на услуга. „Убер“ им овозможува на корисниците да нарачаат такси по цена која е трипати пониска од онаа на регуларното такси.

Истепал таксист сред улица

Околу 22 часот, вчера, во Скопје, на улица Метрополит Теодосиј Гологанов, додека С.М. управувал такси-возило „киа сид“ со скопски регистарски ознаки, патот му го пресекол Д.Ц. (31) од Скопје. На ова реагирал таксистот, по што Д.Ц. се стрчал кон возилото и со тупаница удрил и го скршил ветробранското стакло. Откога С.М. излегол од возилото, физички бил нападнат со удари...

Се продолжи рокот за воведување ГПРС-уреди во такси

Се пролонгира рокот за инсталирање фискални апарати со ГПРС-уред за такси-превозниците. Рокот, во согласност со одлуката на Владата, за 9.000 автотакси-превозници се продолжува до 31 декември 2015 година. Рокот за сите други обврзници за да инсталираат вакви уреди беше до 31 јануари 2015 година.  

Павле Беловски избран за претседател на ССНМ

Новинарот Павле Беловски беше избран за претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) на вонредното изборно собрание кое се одржа во понеделникот во КЦ „Јадро“. Беловски, кој...