fbpx
Таг: Тајван

таг: Тајван

Најмалку седум загинати во земјотрес во Тајван

Во силниот земјотрес што синоќа го погоди јужниот дел на Тајван, загинаа најмалку седум луѓе, меѓу кои две деца. Земјотресот предизвика уривање на најмалкуи четири згради, од кои една од 17 ката. Околу 230 луѓе се спасени од урнатините, додека 380 лица се повредени во земјотресот. Сè уште се трага по 26 луѓе. Силниот земјотрес бил со интензитет од 6,4 степени според...

САД го поздравија состанокот на лидерите на Кина и на Тајван

САД го поздравија историскиот состанок на претседателите на Тајван и на Кина, Ма Јинг-џеу и Кси Џинпинг, и ги повикаа двете страни и понатаму да работат на смирување на тензиите и на промовирање стабилност во регионот. - САД го поздравуваат состанокот на двајцата лидери и подобрувањето на односите помеѓу Кина и Тајван – изјави портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби, кој...

Историска средба на претседателите на Кина и на Тајван

Тајванскиот и кинескиот претседател, Ма Јинг-џеу и Кси Џинпинг, во Сингапур остварија историска средба по 65 години протести и обиди на демонстрантите да влезат во тајванскиот парламент. Разговорите на претседателите ќе бидат фокусирани на односите помеѓу двете земји, кои се многу затегнати. Кина тврди дека има суверенитет над Тајван од 1949 година, кога националистичката влада избегала на островот по поразот од...

Тајван: Супертајфун усмрти две лица

Две лица загинаа, а околу 300 се повредени во налетот на супертајфунот Дујуан, кој денеска го погоди источниот брег на Кина. Како што јавуваат тајванските медиуми, бурата која беснеела во текот на ноќта во северниот дел на островот, оставила половина милион луѓе без електрична енергијa, а две лица загинале. Во меѓувреме, кинеските медиуми јавуваат дека тајфунот, кој утрово ја погоди кинеската...

Силен земјотрес кај Окинава

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, денеска ги погоди Тајван и малите острови на југот на Јапонија, поради што беше прогласена тревога за можна појава на цунами во висина од еден метар на островот Окинава. Засега нема извештаи за штети или повредени, ниту во Јапонија ниту во Тајван, каде најсилно се почувствува земјотресот. Јапонската метеоролошка агенција објави предупредување...

Тајван: 16 загинати при принудно слетување на авион

Шестнаесет лица загинаа откако патнички авион на тајванската авиокомпанија „Транс Азија ерлајнс“ со 58 патници и членови на екипажот принудно слета во река во тајванскиот главен град Тајпеј. Како што јавуваат локалните медиуми, при слетувањето, авионот со задниот дел удрил во мост. Леталото при полетувањето добило мало оштетување, што, наводно, е причина за инцидентот. https://www.youtube.com/watch?v=FkpdBPT5rnw

Земјотрес регистриран во близина на Тајван

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на Тајван. Според податоците на американскиот Геолошки завод, епицентарот на за земјотресот бил на длабочина од 254 километри под морското дно, на 106 километри североисточно од главниот град Тајпеј. Засега нема податоци за жртви, ниту за причинета материјална штета.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...