fbpx
Таг: тајност

таг: тајност

Петровска: Делумно е симната тајноста на податоците за воената опрема донирана за Украина

Извршена е делумна декласификација на одлуките за донација на воена помош и опрема на Украина, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21. Опремата била од источно производство и не се користела од АРМ, појасни таа. Зборувајќи за симнувањето на тајноста на дел од документите, Петровска рече дека тоа е ветување дадено...

Гугл воведува енкрипција на електронската пошта за бизнис-корисниците

Онлајн-платформата на Гугл за тимска работа и за деловни субјекти Google Workspace почна со бета-тестирање на новиот софтвер за енкрипција (шифрирање) на комуникациите и пораките од еден краен корисник до друг краен корисник, извести „Гизмодо“. Засега оваа опција им се овозможува само на корисниците што се определиле што сакаат да бидат вклучени во тестирање на нови опции и алатки, а...

УЈП ќе ги гледа само приходите, странските дознаки нема да се оданочуваат

Управата за јавни приходи (УЈП) и сега, со писмено барање, добива увид во приливите на сметките на граѓаните, а со измените на законот за банките тоа ќе го има автоматски на располагање. Но, нема да може да ги следи автоматски исплатите од сметките на граѓаните, а ако сака такво нешто, ќе мора да поднесе писмено барање. Со такво образложение за...

СЈО за протестите во Охрид: Секое влијание врз сведоци е кривично дело

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека е повредена тајноста на предистражната постапка во рамките на која повеќе лица во Охрид се повикани да дадат исказ како сведоци. Денеска, по вонредната седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, членови и симпатизери на партијата излегоа на протест против истрагата на СЈО. Од СЈО велат дека секој вид влијание врз сведоците е кривично дело. „Во...

Обвинителство: Во тек е предистражна постапка за случајот со фалсификувани лични карти

Основното јавно обвинителство Скопје оформило предмет и води предистражна постапка за случајот со фалсификувани лични карти, соопшти попладнево Јавното обвинителство. Оттаму информираат дека досега била прибавена писмена документација и податоци и додаваат дека во моментот не можат да соопштат повеќе детали бидејќи според Законот за кривична постапка, сите дејства во предистражната постапка се сметаат за тајна. „Основното јавно обвинителство Скопје, во согласност...

Во Австрија почнува состанокот на тајната група Билдерберг

Во малото австриско гратче Телфс - Бухен, викедов ќе се одржи 63. конференцијата на тајната група Билдерберг, на која 140 учесници од 22 земји до недела ќе разговараат за низа актуелни случувања во светот, пренесува хрватската државна телевизија ХРТ. Покрај политичари, на состанокот ќе учестуваат голем број светски бизнисмени, претставници на академската заедница, финансиите, медиумите, но и членови на кралските...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...