fbpx
Таг: свински грип

таг: свински грип

Грипот годинава е поагресивен и затоа предизвикува компликации и смрт

Епидемиолозите очекуваат да има сè потешки случаи на мутиран свински грип, кој предизвикува потешки компликации. Проф. д-р Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) вели дека оваа сезона се изразени чести промени и мутации на овој вирус. - Тие се многу чести кај вирусот на инфлуенца и затоа оваа година добивме поагресивен подтип на вирус, којшто предизвикува сериозни компликации,...

За една седмица бројот на грипозни пораснал за 20 отсто, има и случаи со свински грип

За една недела, за 20 отсто се покачил бројот на случаи со симптоми на грип, информираат во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Во текот на четвртата седмица од оваа година, односно од 21 до 27 јануари во Македонија пријавени се 643 случаи со симптоми на грип и заболувања слични на грип. Утврден е и инфлуенца H1N1, познат во јавноста...

Единаесет лица починаа од свински грип во Ерменија

Вирусот свински грип, кој се појави во Ерменија, усмрти 11 лица во последните два месеца. Министерот за здравство, Армен Мурадиан, соопшти дека последната жртва е 61-годишно лице, а повеќе од 90 пациенти се на лекување во болниците. Школскиот распуст е продолжен за уште една недела. Сепак, не е прогласена епидемија.

Украина: 25 починати од свински грип

Најмалку 25 лица починаа од свински грип во Украина од почетокот на сезоната на грипот, соопшти денеска директорката на државниот центар за грип, Тетјана Дихановска, без да прецизира кога точно почнала сезоната на грип. Министерот за здравство, Александар Квиташвили, вчера изјави дека свинскиот грип не е доволно раширен за да се смета за епидемија. Ерменија, исто така, вчера соопшти дека во земјата...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...