fbpx
Таг: светски пазар

таг: светски пазар

Анализа на ЦБРE : Виена најбрзо ќе ја стабилизира економијата после пандемијата со ковид-19

Градовите ширум светот на различен начин ги адаптираа своите економии на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот. Таа предизвика неочекуван пад на економските и на социјалните активности, од коишто пазарите на државите во светот сè уште закрепнуваат. Според анализите на најголемите советодавни компании за промет со недвижности на светот - ЦБРЕ, економското стабилизирање во Виена се очекува да следи...

Дизелот поскапува, а цената на бензините останува иста

Дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста одлучи денеска Регулатрна комисија за енергетика. Дизелот ќе се продава по цена од 61,5 денари за литар, „еуросупер БС-95“ и оваа недела ќе се продава по цена од 68,5 денари за литар, а „еуросупер БС-98“ за 70,5 денари за литар. Од Регулаторната комисија за енергетика информираат дека во изминатиот...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Цената на „еуросупер БС-95“ ќе се намали за еден денар и ќе изнесува 66 денари за еден литар, додека цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за половина денар и ќе изнесува 68,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на еден литар дизел-гориво ќе изнесува 52,5 денари. Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар изнесуваше 54,2 долари...

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ

Бензинот и екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизел-горивото се зголемува за три денари, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Во согласност со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, „еуросупер БС-95“ ќе се продава по цена од 64,50 денари за еден литар, „еуросупер БС-98“ за 66,50 денари, а еден...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...