fbpx
Таг: Светски ден на детето

таг: Светски ден на детето

УНИЦЕФ и ФФМ потпишаа ново партнерство по повод Светскиот ден на детето

По повод Светскиот ден на детето, што оваа година се одржува на истиот ден кога започнува Светското првенство во фудбал, Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) склучија ново партнерство. „Без разлика за која држава навиваме на Светското првенство, кога станува збор за правата на децата, сите сме во ист тим. Секое дете заслужува да...

Младите зазедоа централно место на настанот за одбележување на Светскиот ден на детето

Денеска, на Светскиот ден на детето - 20 Ноември, под покровителствo на претседателот Стево Пендаровски, УНИЦЕФ организираше средба на која носителите на одлуки им се придружија на децата и младите за да го слушнат нивниот Повик за акција и да разговараат за следните чекори што треба да се преземат за да се преосмисли подобра иднина за секое дете, информираат...

На Светскиот ден на детето, побарани промени за подобро образование и поквалитетна настава

Младите од Република Северна Македонија сакаат промени во образованието, квалитетна настава, премостување на дигиталниот јаз, прекинување на врсничкото насилство, вештини за учење, инклузивно образование и друго. Тоа беа дел од темите кои ги посочија денеска во Владата шест млади претставници по повод „Светскиот ден на детето“, 20 ноември. Тие учествуваа на средбата на високо ниво: „За децата, со децата“,...

На Светскиот ден на детето младите од владата побараа „повеке акција“

Во чест на Светскиот ден на детето, 20 ноември, во владата се одржа средба на премиерот Зоран Заев и неколку министри, со млади лица кои отворено зборуваа за предизвиците со кои се соочуваат. Тие побараа повеќе акција за остварување на правата на децата. Средбата беше под мотото „За децата, од децата“ и се водеше под хаштагот #KidsTakeOver - Јас сум тука,...

Денеска е Светски ден за превенција од насилство врз децата

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ 14 години заедно со 240 граѓански организации од 88 земји во светот ги одбележува 19 ноември како Светски ден за превенција од насилство врз децата и 20 ноември како Светски ден на детето. - Алармираме поради влошувањето на состојбата на децата, особено насилството врз нив, за да ги поттикнеме граѓанските организации, државните институции и другите...

Мајка осомничена за предизвикување пожар со цел да се прикрие свирепо убиство сторено од синот

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје постапува по кривична пријава во врска со настанот од 22 септември, кога по предизвикан пожар во стан на улицата „Исаија Маџовски“, беше пронајдено безживотно...