fbpx
Таг: Свети Кирил и Методиј

таг: Свети Кирил и Методиј

Државниот врв со честитки по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

УКИМ
Премиерот Димитар Ковачевски по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, испрати телеграма со честитки до Македонската православна црква – Охридска архиепископија (ОА). „Македонскиот народ со особена грижа и верност ги чува заветите оставени како аманет од сесловенските просветители, чие дело е подеднакво вредно и корисно за целокупното општество. Да продолжиме по нивните стапки и...

Пендаровски и Радев оптимисти по средбата на скопскиот аеродром: Има заедничка волја за развој на односите

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски и неговиот бугарски колега, претседателот Румен Радев напладне одржаа кратка средба на скопскиот аеродром, од каде што со бугарскиот државен заеднички авион ќе патуваат во Рим, за заедничко чествување на Свети Кирил и Методиј. Во кратките изјави по средбата, Пендаровски рече дека нема  исход од таа средба, оти станувало збор за пријателска кафе пауза,...

„Без книга сите народи се голи“- честитка на Пендаровски, по повод Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, како и повеќе политички партии, министерства и институции, денеска упатија честитки по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј и положија цвеќе на нивниот споменик пред Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. „Свети Кирил вели дека: „без книга сите народи се голи“...

Пендаровски и Радев заедно на чествувањето на Свети Кирил и Методиј во Рим

Претседателот Стево Пендаровски ќе го чествува денот на Свети Кирил и Методиј во Рим, заедно со неговиот бугарски колега Румен Радев, соопштија од Кабинетот на Претседателот на Северна Македонија. Двете делегации ќе отпатуваат заедно со бугарски авион во Италијанската Република и на 27 мај и претседателите Пендаровски и Радев ќе положат цвеќе во базиликата Санта Марија Маџоре, каде што во...

24 Мај – Денот на сесловенските просветители, неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 24 мај 2021 година (понеделник) „Св. Кирил и Методиј“, Ден на сесловенските просветители е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. „Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани во Република Северна Македонија им го...

С. Македонија, Словачка и Чешка заеднички ќе ја организираат манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“

Северна Македонија, Словачка и Чешка заеднички ќе ја организираат манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“, информираат од Владата на РСМ. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Република Словачка Хенрик Маркуш, кој на средбата го претстави долгогодишниот организатор и иницијатор на манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ Стојан Лекоски,...

Заев и Борисов на 24 мај во Рим заеднички ќе се поклонат на гробот на Свети Кирил

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, со владини делегации на 24 мај, четврток, во базиликата „Свети Климент“ во Рим заедно ќе положат венци свежо цвеќе на гробот на Свети Кирил, соопштија од Владата. Потоа, македонската делегација ќе се упати кон базиликата „Санта Марија Маџоре“ каде ќе положат свежо цвеќе на спомен плочата од папата Адриан Втори,...

МОН: На државните универзитети годинава упис на 26.105 студенти

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека вчера Владата донела одлука за распишување конкурс за упис на студенти на државните универзитети, за кои ќе има 26.105 места. Од нив 13.953 места се за редовни студенти во државна квота, 8.367 места се за редовни студенти со кофинансирање и 3.785 места се за вонредни студенти. „Со тоа обезбедени се доволно места...

БАН го „поправа“ Путин: Јазикот на Охридската школа е бугарски

Откако вчера бугарскиот премиер Бојко Борисов, но и историчарот Божидар Димитров и претседателот на ВМРО-БНД реагираа на изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека словенската писменост излегла од „македонската земја“, се огласи и Бугарската академија на науките (БАН) со свое толкување за словенската писменост. Во него воопшто не се споменуваат зборовите „македонска“, „македонски“ или „Македонија“. „Во врска со засилениот јавен интерес...

Македонците од Албанија го славеа делото на светите браќа Кирил и Методиј

Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, со повеќе манифестации, повеќе денови и во неколку населени места, го одбележаа и етничките Македонци во Албанија. Во општина Пустец, единствената како таква што преживеа со новата територијална кројка во Албанија, во селото Долна Горица, настанот беше одбележан како Ден на писменоста и просветата. Од овој крај, потекнува учителот Никола Беровски, авторот...

Иванов денеска и утре во посета на Рим и на средба со папата Франциск

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Италија и на Ватикан, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Денеска Иванов ќе ја посети базиликата „Свети Климент“, каде ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил. Иванов ќе ја посети и базиликата „Санта Марија Маџоре“, а во текот на денот ќе ја посети и...

Попоски положи цвеќе на гробот на Св. Кирил во Рим

Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска, во Рим, ја предводеше државно црковната делегација на молебенот на гробот на Св. Кирил во базиликата „Сан Клементе“. Во присуство на бројни гости, со молебенот, на гробот на Светителот, чиноначалствуваа митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот Европски Пимен. Традиционалната манифестација...

Иванов, Груевски и Заев го честитаа Денот на сесловенските просветители

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев испратија честитки по повод Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Во честитката на Иванов се вели дека, за важноста и за суштината на просветителската мисија на двајцата браќа, кои внеле нов импулс...

Македонска делегација во Рим во чест на свети Кирил

Државно-црковна делегација од Република Македонија денеска ќе се поклони на гробот на свети Кирил во Рим, во рамки на традиционалната манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“. Делегацијата ќе ја предводи министерот за надворешни работи во заминување Никола Попоски, а со молебенот на гробот на светителот ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен. Претседателот на државата Ѓорге Иванов...

Положени цвеќиња пред споменикот на сесловенските просветители

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и делегација на Советот на Град Скопје, денеска по повод државниот празник 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, положија цвеќиња пред Споменикот на браќата на плоштадот Филип Втори. Цвеќиња положија и делегација од Владата на Република Македонија, делегација од Собранието на Република Македонија, делегации на политички партии, Армијата...

Иванов, Вељаноски, Заев и ВМРО-ДПМНЕ го честитаа Денот на сесловенските просветители

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. „Одбележувајќи го големиот празник 24 мај, ја славиме историската и епохална мисија на солунските браќа. Големите просветители ја составија првата словенска азбука - глаголицата. Со помош на глаголицата тие ја препеаја Библијата на старословенски насочувајќи дека...

Зденек Опатрил: Словенските народи исправени пред сериозен предизвик за својот опстанок

Во Охрид, се одржува меѓународна конференција на тема „Тајните на словенската писменост“, посветена на словенските просветители Кирил и Методиј и 1.100-годишнината од упокојувањето на Св. Климент Охридски. Учествуваат педесетина професори, експерти и слависти од Македонија, Русија, Украина, Чешка, Полска, Словачка и Бугарија, додека собирот е во организација на Сеславјанскиот комитет. На научниот собир се расправа за последиците од глобалните процеси врз...

Во црквата „Света Софија“ – концерт во чест на Св. Кирил и Методиј

Осум млади и надежни македонски пијанисти, вечерва, во црквата „Света Софија“ во Охрид, ќе се претстават со дела на Бетовен, Шопен, Дебиси, Григ, Шуберт и Рахманинов. Растечката генерација на македонски пијанисти, ќе настапи под уметничко раководство на проф. м-р Кристијан Каровски. Концертот е организиран по повод чествувањето на 24 мај Денот на македонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил...

Отворена изложба на икони од Охрид во понтификалниот универзитет „Урбаниана“ во Рим

Во просториите на понтификалниот универзитет Урбаниана во Рим (Via Urbano VIII, 16), синоќа, во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“ и по повод одбележувањето на Денот на светите браќа, сесловенските просветители Кирил и Методиј, беше отворена изложбата „Св. Климент Охридски и неговите претстави во ликовната уметност“. Со оваа изложба, во организација на Н.У. „Завод и Музеј“ од...

Македонија го празнува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Македонија денеска го одбележува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. По тој повод, делегации на Владата и на Собранието ќе положат цвеќе пред споменикот на словенските просветители кај Камениот мост во Скопје. Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во чест на просветителите ќе се одржи свечен собир кој го организира заедно со Бугарската академија на науките...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...