fbpx
Таг: сведоштво

таг: сведоштво

Очевидец кој бил само неколку метри од убиецот во Осло зборува за Порталб.мк

Раните утрински часови во саботата, во Осло, Норвешка, се претворија во кошмар за многу граѓани кои случајно се нашле на местото каде се случи нападот на два локали, при што беа убиени две лица, а 21 лице повредени. Начинот како се случил целиот напад го видел и еден Албанец, чиј локал се наоѓа на неколку метри од местото на...

Би-би-си: Страшни докази укажуваат на воени злосторства на патиштата надвор од Киев

Снимките од руски војници како пукаат во човек со кренати раце на автопат надвор од Киев на почетокот на март го обиколија светот. Сега Русите се истиснати од областа и Џереми Боуен од Би-би-си беше да ги види мрачните последици од нивната краткотрајна окупација. Овој извештај содржи материјал што некои читатели ќе го сметаат за вознемирувачки Боуен изброи 13 тела на...

Сведоштва од Украина: „Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас“

„Не знам како да го опишам преку зборови, не знам како да го вметнам во зборови она што го чувствуваме, она што се случува овде. Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас.“ Со овие зборови Марина Соловеи, која што во моментов се наоѓа во Киев, а инаку е поранешна учесничка на натпревари за убавина...

Сведоштво од другиот автобус на Беса транс: Откога се вративме дознавме дека има 45 загинати во несреќата

Мета.мк стапи во контакт со еден од граѓаните коишто биле на тридневната екскурзија со „Беса транс“ во Истанбул. Нашиот соговорник којшто побара анонимност, ни кажа дека патувал со автобусот што бил пред возилото коешто учествуваше во несреќата, во која утрово загинаа 45 лица на автопатот „Струма“. Тој ни изјави дека за автобуската несреќа дознале во Бугарија кога биле близу границата...

Велевска: Државата е глува за нашите пациенти заболени од рак, плаќаме насекаде освен на Онкологија

Една од болестите со која се соочуваат околу 1.200 жени годишно во Северна Македонија е ракот на дојка. Октомври во светот е познат како месец за подигнување на свеста и информирање со цел во одредени случаи да се спречи оваа смртоносна болест, пишува Порталб.мк. Наташа Дачковска Велевска го има поминато патот на пациентка со рак на дојка и за Порталб.мк...

Анонимно сведоштво за Порталб од модуларната болница во Тетово: Маж ми го извлеков преку прозор

Двајца сопружници од Тетово, во анонимно интервју за Порталб.мк, сведочат за нивното искуство со пожарот во модуларната болница во кој загинаа 14 лица, а 12 беа спасени. Трагедијата се случи ноќта на 08 септември веднаш по прославата на 30 годишнината од независноста на земјата, а според она што го посведочија соопружницитте, пожарот настанал во соседната соба од онаа каде...

Aктер од прилепскиот театар бил нападнат зашто забележал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

Крушевскиот актер Михајло Миленкоски (33), којшто речиси 6 години работи во прилепскиот театар преживеал вистинска драма и завршил во прилепската болница со тешки повреди, само затоа што забележал дека во маркетот каде што пазарел, потрошувачите треба да носат заштитни маски. Настанот се случил неодамна, во еден од големите маркети во строгиот центар на Прилеп. Миленкоски, како што раскажува, влегол...

Закерберг се извини во Европскиот парламент за злоупотребата на податоците од „Фејсбук“

Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг се извини пред пратениците во Европскиот парламент, порачувајќи дека компанијата не направила доволно за да ги спречи злоупотребите од оваа социјална мрежа и дека регулацијата е важна и неминовна. „Не ја разгледавме во потполност нашата одговорност. Тоа беше грешка и жалам поради тоа“, изјави Закерберг. Тој одбил да одговори на прашањето дали имало размена на податоци...

Пријава за злоупотреба на лични податоци: користеле слики од доктори за онлајн продажба на чаеви

Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 34-годишно лице и фирма за злоупотреба на лични податоци. Обвинетиот 34-годишник, како одговорно лице во фирмата, во периодот од ноември 2022 до...