fbpx
Таг: свадби

таг: свадби

Вистиномер: Не, инспектор од УЈП нема да брои подарени пари по свадби

Наводната вест за броењето на парите во плик на свадбите од страна на инспектор на УЈП е изведена од насловот на текст објавен на tvvesti.com, каде на две места е наведено дека се работи за сатира –  во наднасловот и на крајот од написот. Со споделување или парафразирање на насловот од сатиричниот текст без наведување дека се работи за...

Даниловски: Потврдата за примени две дози не е гаранција дека лицето не е заразено

Откако Владата завчеравечер ги објави новите мерки за сузбивање на бранот нa ковид-19, имаше многу реакции во јавноста. Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, дава свое видување за потврдата за извршена имунизација, која ќе се бара во простории и објекти со повеќе од 30 лица. „Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска...

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

Вакцината штити од ковид и со неа е многу полесно да се функционира. Минатото лето немавме вакцина, а сега кога ја имаме, нема голем интерес за неа. Она што е многу важно е граѓаните да се вакцинираат, па и децата постари од 12 години, вели д-р Александар Стојанов, епидемиолог и поранешен директор на Центарот за јавно здравје и поранешен...

Комисијата за заразни болести бара да се забранат свадби, прослави и настани на затворено во Тетово и регионот

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести бараат воведување на рестриктивни мерки во Тетово и регионот поради алармантниот пораст на бројот на активни случаи на ковид-19. На утринската координација денеска се разговараше за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија до Главниот координативен кризен штаб на Владата да предложат нови мерки за овој регион, како би се...

Свадби ќе се организираат и во затворен простор до максиумум 250 гости, одлучи Владата

На предлог на Министерството за економија, Владата денеска донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши. Оваа одлука ќе почне да се применува од 1 јули 2021 година. На предлог на...

Нема повеќе полициски час, дозволени се и свадби и веселби со повеќе од 100 гости

Полицискиот час што беше на сила во последниве месеци, со различно времетраење, е укинат и движењето на граѓаните од денеска е дозволено 24 часа во денот. До вчера, полицискиот час почнуваше на полноќ, а завршуваше во 4 часот. Комисијата за заразни болести во понеделникот донесе таква препорака, што ја предложи на Кризниот штаб, кој пак ваквото решение го проследи до...

Владата прифати: Нема повеќе маски на отворено, дозволени се свадби и публика на спортски натпревари

Владата на 75. седница ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести, утврдени како предлози на 39. седница на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на ковид-19. Почнувајќи од денеска, 1 јуни, утврдени се следните измени и дополнувања: - Се укинува носењето заштитна маска...

Предложено олабавување на рестриктивните мерки од 1 јуни: да не се носат маски надвор и свадби да се прават

Комисијата за заразни болести утрово донесе одлука до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, соопшти Министерството за здравство. Причината за тоа е стивнувањето на пандемијата и намалувањето на бројот на активни случаи на ковид-19, од недела во недела. Комисијата до ГККШ предлага од 1 јуни заштитните маски да не бидат задолжителни...

Преполните журки и забави без заштитни маски од викендов го запалија алармот кај институциите

Во дискотеките, клубовите, рестораните, црквите, домашните балкони, тераси и тревници деновиве се организираат забави и разни свечености на кои присуствуваат и по стотици гости. На социјалните мрежи секојдневно се редат фотографии од насмеани и гушнати лица без заштитни маски од дискотеки и кафулиња, како и групи на луѓе како се забавуваат и играат на музика. Сите овие фотографии се...

Филипче: Новозаболени од Ковид-19 во Охрид и Скопје од прослави, иако се забранети

Имаме нови кластери и за жал, морам да констатирам дека имаме непочитување на мерките. И покрај забраната, луѓето прават масовни собири, а тоа е нешто што апсолутно нема логика. Имаме граѓани кои се собираат, иако е тоа забрането. Не може да се прави свадба, кога е тоа забрането, не може други собири да се прават ако е забрането да...

Филипче: Cвадби ќе има, гостите ќе седат на растојание од два метри

Комисијата за заразни веќе има подготвено протоколи за одржување на различни курсеви, едукации во затворени простори, за јавниот превоз исто така, а во подготовка се и протоколите за работата на ресторани. Освен тоа, во овој период се подготвуваат и протоколи за однесување во училиштата и во градинките, информира министерот за здравство Венко Филипче. - Овие протоколи досега не се финализирани,...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...