fbpx
Таг: Св. Кирил и Методиј

таг: Св. Кирил и Методиј

Недоследноста и дволичноста на руската надворешна политика кон Македонците

Руската амбасада во Скопје им го честиташе на нашите граѓани празникот Св. Кирил и Методиј, воопштено опишувајќи ги како словенски просветители, но онаа во Софија објави честитка во која тие се опишани како бугарски, што кај нас не би минало добро. Руската амбасада во Атина, пак, зад грб нè има нарекувано „Скопја“, а додека сето тоа трае, Русија пред нас глуми некаква заштитничка...

Претседателката Сиљановска-Давкова во Рим не положила венец на кој пишувало „нашата држава“

Фактите говорат дека претседателката Сиљановска-Давкова положила венци во Рим, но на нив не пишувало „нашата земја“, туку „претседател Гордана Сиљановска-Давкова“ и на венците во никој случај не стоело знамето со Сонцето од Вергина, туку македонското, државно знаме, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Објава на Фесјбук тврди дека претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, при посетата на Рим по повод денот на сесловенските просветители  24 Мај, положила...

Џафери: Не била лесна битката на браќата Кирил и Методиј

Не била лесна битката на Браќата Кирил и Методиј, кои во времето кога постоеле само три привилигирани јазици, успеале да го внесат словенскиот јазик на рамнправно рамниште со нив. Со тоа започнува да се развива и современата македонска писменост, напиша во денешната честитка претседателот на Владата Талат Џафери, кој во името на Владата и во свое име го честита...

Училиштето „Св. Кирил и Методиј“ во Центар одбележува 188 години постоење

Најстарото училиште во Maкедонија годинава одбележува 188 години постоење. Училиштето, кое со работа започнало во 1836 година, патрониот празник деновиве го одбележува со т.н. „Саем на среќно учење". „Наша заедничка цел е да ги мотивираме учениците да учат различно од класичното учење, изнудувајќи им радост по успешно реализирано истражување и надминување на тешкотиите преку игра, поттикнувајќи им задоволство од одлично...

Државниот врв на посета во Рим за чествувањето на празникот Св. Кирил и Методиј

Министерката за култура, Бисера Костадиновска - Стојчевска во состав на државно-црковната делегација предводена од претседателот на Владата, Димитар Ковачевски по повод утрешниот државен празник, чествувањето на светите Кирил и Методиј денеска и утре престојуваат во Италијанската Република и Светиот Престол. Костадиновска-Стојчевска, во рамките на културната програма за чествување на манифестацијата „Денот на свети Кирил“, денес пред концертот реномираниот тенор Благој...

Промоција на „Проглас“ од Константин Философ – Св. Кирил и изложба „По трагите на Светите Кирил и Методиј“

Денешната промоција на печатеното издание на „Проглас“ од Константин Философ – Св. Кирил и отворањето на изложбата „По трагите на Светите Кирил и Методиј“, се дел од содржините за одбележување на празникот 24 мај – Ден на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, организирани заедно со Словачка. Во своето обраќање на промоцијата, премиерот Зоран Заев рече дека мисијата на Светите...

Чешката Академија на науки ја објави својата архива на старословенски јазик во дигитална форма

Академијата на науки на Република Чешка (АНРЧ) на 22 декември 2020 година објави на интернет дигитализирана верзија на својата архива за старословенскиот јазик, меѓу другото и огромен речник со над 20.000 одредници и над 840.000 зборовни форми, пренесува агенцијата Мета.мк. Дигиталниот портал за старословенскиот јазик Горазд (gorazd.org) е достапен на чешки, руски и англиски јазик, а за објавените материјали се...

Со Бугарија заедно ќе ги чествуваме Св. Кирил и Методиј, Св. Климент, Св. Наум и Цар Самуил

Министрите на вчерашната 143. седница на Влада биле информирани дека Северна Македонија и Бугарија го разгледале Годишниот извештај на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања и предлозите до владите кои се содржани во него, биле разменети оценки за досегашната работа на комисијата и постигнатиот напредок во делот на античката историја. „Прифатени се сугестиите за заедничко чествување на...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...