fbpx
Таг: Сулејман Реџепи

таг: Сулејман Реџепи

Шаќир Фетаху избран за нов поглавар на Исламската верска заедница

Шаќир Фетаху, досегашниот в.д. поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) и муфтија на Гостивар, денеска беше избран за нов поглавар. Негов противкандидат беше муфтијата на Тетово Ќани Несими. Како што извести „Порталб.мк“, од 21 член на Ријасетот на ИВЗ, 18 гласале за Фетаху, а само тројца за Несими. На изборот му претстоеше верификација на кандидатури, при што „поминаа“ двајцата кандидати,...

Бајрами: Случајот за евентуални злоупотреби во ИВЗ ги поттикна институциите што беа заспани

државна комисуја за спречување на корупција
По отворањето на случајот за евентуални финансиски злоупотреби во Исламската верска заедница (ИВЗ) од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата, институциите се разбудија и започнаа со работа. ИВЗ доставил годишен извештај за 2019 година, додека Антикорупциска достави иницијатива за да се поведе постапка за одговорност на директорката на Централниот регистар за неизвршување на овластувањата, објаснува за „Порталб.мк“,...

Риасетот на ИВЗ го разреши реисот Сулејман Реџепи

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната вонредна седница едногласно донесе одлука за разрешување на Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Реис Ул Улема, претседател на Исламска верска заедница, информираше гостиварскиот муфтија Шаќир Ефенди Фетаху. Фетаху е поставен како вршител на должноста претседател на ИВЗ, до подготвување на новите избори за избор на претседател. Реџепи предизвика остри реакции во јавноста кога...

Бузаку поднесе докази против поглаварот на ИВЗ во Обвинителство

Скендер Бузаку денеска во Основното јавно обвинителство ги достави, како што вели, првите докази за криминал од страна на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи, а најави и нови материјали. Несудениот наследник на Реџепи на првата позиција го обвинува реисот за перење пари и злоупотреба на уплатите од верници кои заминале на годинашниот аџилак. ИВЗ реагираше на таквите обвинувања,...

Коалиција „Маргини“: Бараме јавно извинување од поглаварот Реџепи за „гејците“

По вчерашната изјава на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи дека немало место за „гејови“ во ИВЗ, од коалицијата „Маргини“ остро ја осудуваат дадената хомофобична изјава. Невладиниот сектор што се бори против хомофобијата и трансфобијата бара од поглаварот Реџепи да им се извини на геј - луѓето и во иднина да се воздржи од вознемирување по која било...

Поглаварот на ИВЗ доби ултиматум од 72 часа да си даде оставка

Скендер Бузаку денеска му постави ултиматум на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), реисот Сулејмани Реџепи во рок од 72 часа да си замине во ИВЗ, во спротивно, како што рече ќе објавел докази и факти за криминални активности, кои ги означи како тешки кривични дела. Пред седиштето на ИВЗ  Бузаку постави часовник со кој се одбројуваат 72-та часа. - Денеска...

Сулејман Реџепи не се појави во Обвинителство за да даде исказ за говорот на омраза кон Македонците

Првиот човек на Исламската верска заедница (ИВЗ) повторно не се појави во Јавното обвинителство за да даде исказ за говорот на омраза кон Македонците, но и кон судијката што го одобри неговото разрешување од функцијата поглавар на ИВЗ, јави „Порталб“. Причината за неговото непојавување била лошата здравствена состојба на адвокатот на Реџепи, кој преку телефон побарал одложување на распитот. -При последниот...

Јанушев: Случувањата во ИВЗ се скандалозни и недозволиви

Последните настани во ИВЗ се директно мешање на државата во верските заедници, рече Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, одговарајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција. Тој смета дека настаните се „скандалозни и недозволиви”. - Да се потсетиме само во минатото дека потпретседателот на Заев, потпретседателот на СДСМ даваше квалификации за челникот, односно поглаварот на ИВЗ каде што го нарекуваше резил,...

Обвинителство: Изјавата на Реџепи за судијката ќе се истражува заедно со случајот за Арнакија

На истрагата на Јавното обвинителство за говор на омраза од реисот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, кон Македонците ќе се придодаде и истрага за говор на омраза кон судијката која што одобрила негова смена од челното место на ИВЗ, јавува „Порталб.мк“. - Случајот ќе биде испитан, ќе се направат проверки, во рамките на случајот што претходно беше отворен...

Владата го осудува говорот на омраза на реисот Сулејман Реџепи

Владата го осудува секој говор на омраза во Република Северна Македонија без разлика дали е искажан на социјални медиуми, на трибини, на конгреси, на прес-конференции, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. - Секогаш сме го осудувале говорот на омраза и во овој случај го осудуваме - одговори Бошњаковски, на новинарско прашање за говорот на омраза од страна на поглаварот на...

Контраспин: Сулејман Реџепи преку спин стаса до говор на омраза

Не постои народ кој може да се окарактеризира како „дива животиња“. Не постои народ како таков, а да „нема идентитет“ и не постои нешто што би можело да се нарече „бездушен народ“. Стереотипи, навреди и шовинизам. А, до овој говор на омраза Реџепи стигна преку друго извртување на вистината – нема попречување на изградби на џамии, за што зборува...

„Цивил“: Реисот Сулејман Реџепи да одговара за говорот на омраза

Неприфатливо е поглавар на верска заедница, чија цел е да обединува, а не да создава раздор меѓу народот, своите сограѓани да ги квалификува како „дивјаци и луѓе без идентитет“, реагираат од граѓанската организација „Цивил“. Според нив, неприфатливо е човек кој е полн со толкава омраза да биде највисокиот претставник на една верска заедница во земјата. „Исто така, неприфатливо е што оваа...

Хелсиншки поднесе пријава против поглаварот на ИВЗ за ширење говор на омраза

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за ширење говор на омраза од страна на поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, соопштуваат од таму. Според Хелсиншки, за време на церемонијата на поставување камен темелник на џамијата во скопското село Арнакија, реисот Реџепи се обрати до присутните верници со зборови кои предизвикуваат омраза, раздор,...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...