fbpx
Таг: судско рочиште

таг: судско рочиште

Судскиот процес за трагедијата кај Ласкарци започна од почеток

Супервештачењето за сообраќајната несреќа кај село Ласкарци стаса на судско рочиште по повеќе од една година, но супервештаците кои требаше да го образложат, не дојдоа во судница. Судскиот процес за овој случај денеска започна од почеток, а роднини на загинатите се сомневаат дека процесот оди во насока да се заборави случајот. „Супервештачењето го чекавме повеќе од една година, а супервештаците...

Судот одлучи три стана во „Панорама Резиденс“ да замрзне во случајот „Плацовите на Водно“

На барање на обвинителот што го води случајот, Основниот кривичен Суд во Скопје денеска одлучи да го замрзне имотот - трите стана на фирмата „СС Инвестмент“ во комплексот „Панорама Резиденс“ на Водно. На денешното судско рочиште за случајот „Плацовите на Водно“, судот одлучи да го замрзне имотот, бидејќи бизнисменот Орце Камчев претходно изјави дека овие станови биле дадени како...

Почна судењето за лажните пасоши, дел од обвинетите признаа вина

Во Кривичниот суд во Скопје денеска започна првото рочиште од судскиот процес за издавањето фалсификувани пасоши, во кој се опфатени вработени во МВР и еден посредник. Петмина од нив во судницата се изјаснија за виновни, а една обвинета, којашто отсуствуваше на судењето, преку својот адвокат исто така ја призна вината. Други петмина обвинети, пак, се изјаснија како невини. Постапката за...

Тројца од протестантите за „Монструм“ што вршеа насилство на 26 февруари добија по една година затвор

Три лица што беа обвинети за насилство за време на протестот против пресудата за „Монструм“ на 26 февруари годинава добија затворски казни од по една година. Шабан Весели, Бехар Далити и Бесар Касили од скопскиот суд беа осудени уште на првото судско рочиште, откако тие го признаа кривичното дело. Основното јавно обвинителство од Скопје гони седум обвинети за насилство, бидејќи...

Почна судскиот процес во кој премиерот Зоран Заев го тужи Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ за клевета

Во скопскиот суд денеска почна судскиот процес по тужбата за клевета што ја поднесе премиерот Зоран Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тужбата следува откако Николовски ја дал изјавата дека „Заев е врвот на пирамидата во случајот Рекет“. Премиерот Зоран Заев очекува судот да докаже дека Александар Николоски неосновано клеветел за случајот Рекет. „Јас тврдам дека овој процес е целосно...

Чавков за насилствата на 27 април: Немав контакти со Јанакиески и Ристовски, туку со луѓе вклучени во акцијата

Денеска во Кривичен суд продолжи судењето за нападите во Собранието кои се случија на 27 април 2017 година, а помеѓу сведоците беше и поранешниот шеф на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, кој за овој случај веќе е осуден 18 години затвор. Тој на сведочењето рече дека немал никаква комуникација со поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, туку...

Случај „Таргет-Тврдина“: Вредноста на уништената опрема за прислушкување е над 1,4 милиони евра

МВР во 2015 година ја проценило уништената опрема за прислушкување на 1 денар, но вештите лица ангажирани во случајот „Таргет-Тврдина“ на денешното судско рочиште рекоа дека вредноста на уништената опрема за прислушкување изнесувала над 1,4 милиони евра. Ова го изјави вештото лице Ѕвонко Кочовски, кое појасни дека станува збор за вредност на системот за прислушкување „Најс“ во моментот на...

Јанкулоска нападите во Собранието ги гледала на телевизија, тврди ВМРО-ДПМНЕ не е организатор

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска сведочеше за нападот во Собранието, којшто се случи на 27 април 2017 година. Таа во исказот пред судот изјавила дека дента кога се случиле нападите, била во партиското седиште до 17 часот и потоа заминала дома, од каде што на телевизија го следела нападот во Собранието. Јанкулоска во сведочењето исто така изјави дека...

Јанкулоска со лисици на рацете, од затвор донесена на судското рочиште за „Таргет-Тврдина“

Со лисици на рацете денеска поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, од затворот „Идризово“, каде се наоѓа од пред два дена, беше доведена на судското рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“. Таа е веќе осудена на четири години затворска казна во предметот „Тенк“ за злоупотреба на службена положба поради незаконска набавка на владиниот мерцедес во вредност од 600.000 евра. На денешното...

Судењето за случајот со невладината „Меѓународен сојуз“ на Боки 13 се одложи за 21 јули

Денеска требаше да почне, но за 21 јули се одложи стартот на судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“. Одложувањето следуваше по соопштувањето на барањето на Фросина Ременски за изземање на...

Премиерот Спасовски сведочеше за настаните поврзани со упадот во Собранието на 27 април

Премиерот Оливер Спасовски денеска по втор пат сведочеше за случувањата поврзани со упадот во Собранието на 27 април 2017 година во судскиот процес против организаторите на „крвавиот четврток“. Актуелниот премиер Спасовски во судницата се соочи со поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, кој е еден од обвинетите во судскиот случај. Спасовски сведочеше дека на 27 април дал предлог и побарал пратениците...

Сведоци на суд изјавија дека ВМРО-ДПМНЕ стоела зад протестите на „За заедничка Македонија“

Сведоците Михаил Младеновски и Сашко Коцевски денеска ги дадоа своите изјави на новото судско рочиште во процесот против организаторите на упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Младеновски, којшто претходно беше обвинет во судскиот процес за настаните од 27 април, рече дека тогашната Управа за безбедност и контраразузнавање (УБК) го подготвила планот за упад во Собранието. Тој посочи...

Заев ќе биде повикан да сведочи за случајот „Монструм“, вели Фетаи

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи на денешното судско рочиште најави дека ќе го повика премиерот Зоран Заев да сведочи за случајот „Монструм“. На следното судско рочиште на 5 септември во судницата ќе се слушаат телефонските разговори кои беа објавени во „бомбите“ на СДСМ, а коишто беа поврзани со петкратното убиство кај Смилковско езеро. На денешното рочиште за случајот „Монструм“ од обвинителството...

Рочиштето за случајот „Шамари“ се одложи за 28 јуни

Судското рочиште за насилствата во Општина Центар од јуни 2013 година се одложи бидејќи денеска во Основен суд Скопје 1 не дојдоа петмина обвинети. Следното рочиште е закажано за 28 јуни во 10 часот. Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на денешното рочиште побара отсутните обвинети да бидат приведени, бидејќи биле уредно поканети, а не се појавиле. На ова реагираше...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...