fbpx
Таг: Судски совет

таг: Судски совет

Судскиот совет за оставката на Михајлова: Преземаме мерки за решавање на ситуацијата

Судскиот совет на Република Македонија денеска преку соопштение потврди дека судијката Татјана Михајлова вчера си поднела неотповиклива оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1. Од Советот додаваат дека денеска ќе преземат мерки за „адекватно решавање на настанатата ситуација“ и дека во најкраток можен рок ќе закажат седница. - Судијата Татјана Михајлова вчера, на 7 март 2017 година, со писмен...

Караџовски бил фрапиран од новинарите што известувале за новиот распоред на судии

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, бил „зачуден и фрапиран“ од известувањето на новинарите за новиот годишен распоред на судии во Основниот суд Скопје 1, со кој извесен број судии што досега работеле на кривични предмети, се префрлени во прекршочното или во други оддели. - Јас сум зачуден, да не речам фрапиран, од навредливото однесување и вокабулар од тие што се...

ВМРО-ДПМНЕ повторно со напад на Катица Јанева и на СЈО

ВМРО-ДПМНЕ продолжи со нападите врз СЈО и неговиот прв човек, Катица Јанева, и претпладнево обвини дека работат за Зоран Заев. Порача дека „со повлекувањето на предметот „Пуч“ и аболицијата на криминалецот Заев, Катица Јанева ја поништи и основната причина за постоењето на СЈО“. „Јанева и СЈО се срам за правосудниот систем. СЈО се заортачи со аболираниот криминалец Зоран Заев и...

Новите претседатели на Врховниот и на Кривичниот суд ќе се знаат по Нова година

Новите претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1 ќе бидат избрани по Нова година, потврди денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, бидејќи сè уште е во тек вонредното оценување на кандидатите за оваа функција во двата суда. Советот, како што рече Караџовски, мора да го почитува и рокот од осум дена за жалба, бидејќи вонредното оценување се...

Судијката што треба да го суди Груевски, избрана за в.д. претседател на Кривичен суд

Вршител на должност претседател на Кривичниот суд во Скопје ќе биде судијката Татјана Михајлова, додека в.д. функцијата во Врховниот суд ќе ја извршува судијката Снежана Бајлозова. Вака денеска на седница одлучи Судскиот совет, кој со мнозинство гласови ги избра двете судијки за тие функции. Инаку Татјана Михајлова е судијката што треба да ги суди поранешниот премиер и актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола...

Караџовски по средбите со Панчевски и со судиите: Проблемите во судот не се големи

Деветмина од вкупно 13 судии што му поднесоа претставка на претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, денеска одговорија на поканата и се појавија во Судскиот совет, каде имаа средба со членовите и со претседателот на Советот, Зоран Караџовски. Како што соопшти Караџовски по состанокот, средбата поминала во конструктивен дијалог, на кој било разговарано за известувањето што судии го...

Караџовски: Преголемата транспаретност за состојбите го урива угледот на судството

Преголемата транспаретност и изнесувањето информации за состојбите во судовите во медиумите го нарушуваат угледот на судството, изјави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, по денешната седница на која, меѓу другото, членовите на советот дискутираа и за последните случувања и скандали во Основниот суд Скопје 1. Караџовски не ги соопшти заклучоците што Судскиот совет ги донел за состојбите во Кривичниот суд и...

Вонредно ќе се оценуваат кандидатите за претседател на Кривичниот и на Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница одлучи да изврши вонредно оценување на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1, Врховниот суд и на основните судови во Тетово и во Штип. На седницата, која беше затворена за јавноста, членовите на Судскиот совет околу три часа дискутираа за потребата од вонредно оценување на кандидатите за претседатели на судовите и за состојбите во...

Судскиот совет одлучува за вонредно оценување на кандидатите за претседател на Кривичниот и на Врховниот суд

Судскиот совет денеска на затворена седница ќе одлучува за вонредно оценување на кандидатите за претседатели на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд на Република Македонија. На седницата, исто така, ќе се разгледуваат и состојбите во Основниот суд Скопје 1, по неодамнешните скандали, преписки и поднесувања кривични пријави меѓу судии. Судскиот совет на седница на 7 октомври распиша оглас...

13 судии со писмо го обвинија Панчевски за злоупотреба на интернет-страницата

Тринаесет судии од Основниот суд Скопје 1 испратиле писмо до Судскиот совет, во кое реагираат и го обвинуваат претседателот на судот, Владимир Панчевски, дека ја злоупотребува официјалната интернет-страница на судот со објавување „лични постапувања и ставови за одреден судија“. Судиите реагираат на соопштението на Кривичниот суд од петокот минатата недела, во кое Панчевски информираше дека дал исказ во Основното јавно...

Свечени изјави во Собранието

Денеска во 11.30 часот, член на Судскиот совет и двајца заменици на народниот правобранител ќе дадат свечена изјава во Собранието, информираат од прес-службата на законодавниот дом. Свечени изјави ќе дадат Владе Богданоски, член на Судски совет на Република Македонија, како и Сузана Салиу и Јован Андоновски, новоизбраните заменици на народниот правобранител.

Судиите контра СЈО: Квазиексперти, шоумени, незнајковци, нецивилизирани, некултурни

Основниот суд Скопје, Советот на јавни обвинители и Судскиот совет деновиве преку соопштенија и изјави на нивни претставници разменуваат „непријателски оган“ со Специјалното обвинителство и со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Во овие преписки се користат зборови како: квазиексперти, шоумени, непрофесионалци, незнајковци, непријатели, неисполнителни, разочарани, нецивилизирани, некултурни, со двојни аршини... Кривичен суд за Специјалното јавно обвинителство (СЈО): Има двојни аршини; Дава некомплетни...

Судскиот совет со оглас ќе бара наследници на Неделкова и на Панчевски

Судскиот совет на Македонија на денешната седница донесе одлука да објави оглас за избор на претседатели на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1. На актуелните претседатели на овие два суда, Лидија Неделкова и Владимир Панчевски, четиригодишниот мандат им истекува на почетокот на декември, а рокот за избор на новите претседатели е два месеци. Огласот ќе биде објавен во „Службен...

Караџовски: Изјавите на Јанева се неетички, нецивилизирани и некултурни

Претседателот на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Караџовски, денеска посвети поголем дел од изјавата за медиумите за настапите на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во врска со работата на судовите. Тој за изјавите на Јанева рече дека се крајно неетички, нецивилизирани и некултурни, посочувајќи ја нејзината изјава дека СЈО води истраги за судии во Управниот суд. - Тоа е...

За шест дена седум предизборни потези – власта забрзано се утврдува за 11 декември

На 31 август лидерите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино го утврдија 11 декември за датум кога треба да се одржат предвремените парламентарни избори. Веќе следниот ден владејачката партија почна со кадровски рокади во Министерството за внатрешни работи, вработувања во министерството и со серија потези во пресрет на предвремените избори. Дел од експертската јавност и опозициските партии ваквите...

СДСМ: Џабе Груевски избира нови сваровски-судии, ништо не го спасува

Џабе му се нови сваровски-судии на Груевски, ништо не го спасува, ќе одговара, реагираат од СДСМ на денешниот избор на нови 25 судии. „Паниката на осомничениот за тешки криминали, Никола Груевски, секој ден е сè поголема. Веднаш откако се распишаа изборите, проработеа тефтерчињата на осомничените од ВМРО-ДПМНЕ и преку послушниците од Судскиот совет се избраа нови 25 сваровски-судии. Сега е доцна,...

Судскиот совет денеска избра нови 25 судии

Судскиот совет на Република Македонија денеска избра 25 судии во повеќе судови во земјава. Дел од судиите кои се избрани за основните судови, како што пренесува „Академик.мк“, се кандидати кои ја поминале обуката во Академијата за судии и јавни обвинители и првпат ќе седнат во судиските столчиња. За повисоките судови, кандидатите се избрани според бодовите и стажот како судии. Претседателот на...

Нема правни пречки за формирање посебно судско одделение

Откако се разгоре повторно темата за формирање на специјални одделенија во судовите и во полицијата за водење на предметите што ќе ги истражува или ги процесуира Специјалното јавно обвинителство, се разгореа и контраизјавите, пишува „Вистиномер“. Една таква, по вторпат во две недели, дава претседателот на Судскиот совет на РМ, Зоран Караџовски, кој смета дека ваквото одделение во судот или...

Неделкова: Врховниот суд има итна потреба од судии за да може да работи ефикасно

Врховниот суд има итна потреба од најмалку четири судии за да може да функционира ефикасно, истакнала претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, на денешната седница на Судскиот совет, чиј член по функција е и таа, пренесува „Академик“. „Судот не може да ја врши својата работа, а особено е алармантно во Одделението за судење во разумен рок, каде што работиме со...

Шилегов: Кривичниот совет да го укине незаконското решение на Поп-Стефанија

Назначувањето на Александра Поп-Стефанија за судија во организиран криминал е спротивно на Законот за судовите, одлуката на Судскиот совет и на правилникот за работа на Судот, соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Портпаролот на СДСМ рече дека незаконска е и одлуката што ја донела Поп-Стефанија да се прогласи Специјалното јавно обвинителство за ненадлежно околу случајот за уништување на опремата за...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...