fbpx
Таг: Судски совет на РМ

таг: Судски совет на РМ

Огласот за избор на претседател на Врховен суд на дневен ред на една од следните седници на Судскиот совет

Судскиот совет на РСМ на некоја од следните седници ќе го стави на дневен ред огласот за избор на нов претседател на Врховниот суд, потврдија за „Порталб.мк“ од Судскиот совет. Тие не сакаа да откријат повеќе детали на оваа тема. Инаку, Судскиот совет на 10 септември минатата година го разреши Јово Вангеловски поради непрофесионална и неодговорна работа во службата, а...

Претседателот на Судски совет: По започнувањето на иницијативата за застарени случаи, судиите решаваат предмети

После иницијативата за прибирање на податоци од судовите за застарените и старите предмети што не се решени во судовите на Северна Македонија, факт е дека има зголемување на бројот на решавање застарени предмети, вели претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев во разговор со новинарот на „Порталб.мк“. - Направив акциски план и започнавме да ги посетуваме судовите, посетивме 3-4 судови, но...

Управниот суд ја одби тужбата на Неделкова против Судскиот совет

Управниот суд ја одбил тужбата на судијката Лидија Неделкова против Судскиот совет, во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседател на Врховниот суд, јавува „Телевизија 24“. Неделкова поднесе тужба до Управниот суд откако Судскиот совет го одби нејзиниот приговор во кој таа имаше забелешки на начинот на кој Советот го спровел вонредното оценување на кандидатите за претседател...

Караџовски: СЈО е инфантилно, а новинарите што го следат се пристрасни и сензационалисти

Специјалното јавно обвинителство е инфантилно, а новинарите што ги пренесуваат неговите ставови се пристрасни и сензационалисти. Ова е ставот на претседателот на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Караџовски, во врска со вчерашното соопштение на СЈО дека Кривичниот суд во Скопје продолжува со опструкции на нивната работа и одбива да издаде наредби за претрес што се однесуваат на сегашни и...

Судиите Неделкова и Џолев најавија тужби против Судскиот совет до Управниот суд

Судиите Иван Џолев и Лидија Неделкова најавија дека ќе поднесат тужби до Управниот суд заради одлуките на Судскиот совет, кој ги одбил нивните приговори во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, пишува „Алсат М“. Џолев и Неделкова велат дека нивните забелешки биле поткрепени со факти, а при оценувањето...

Судскиот совет избира в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд

Судскиот совет на Република Македонија денеска на седница, закажана за 11 часот, ќе избира вршители на должност претседател на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, бидејќи на досегашните претседатели на овие два суда, Лидија Неделкова и Владимири Панчевски, вчера им истече мандатот. Одлуката за определување в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд во Скопје е втора точка од...

Судскиот совет в понеделник ќе избира в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд

Судскиот совет на Република Македонија на седница, закажана за понеделеник во 11 часот, ќе избира вршители на должноста претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1. Одлуката за определување в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд во Скопје е втора точка од дневниот ред на седницата, стои во соопштението од Судскиот совет. Советот ќе избира в.д. претседател бидејќи...

Караџовски се пожали на притисок од медиумите врз судот

Претседателот на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Караџовски, денеска на прес-конференција апелираше да престанат притисоците врз судската бранша. Тој речe дека какво било мешање и притисок од медиумите врз судиите е целосно спротивно на барањата на меѓународната заедница во оваа сфера, како и прекршување на меѓународните и на домашните стандарди. Караџовски изјави дека е недозволиво какво било влијание врз судските...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...