fbpx
Таг: судски процеси

таг: судски процеси

Апелација ја потврди казната од 1,5 години затвор за Груевски за шамарите пред Општина Центар

Апелацискиот суд ја потврди затворската казна од 1 и пол година за поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Насилство во општина Центар“, којшто се однесува на шамарите и демолирањето на бараките на Општина Центар во периодот на неговото владеење. „Второстепениот суд постапувајќи по жалбите од обвинетите и нивните бранители, изјавени против првостепената пресуда – К. Бр. 1904/16, од обвинителството означен...

ЗНМ предупредува за загрозување на добрата судска пракса за клевета

Основниот граѓански суд во Скопје од 1 септември годинава ќе ја смени досегашната добра практика за постапување по предметите поврзани со слободата на изразување, односно за тужбите за клевета и навреда против новинари. Досега тужбите за клевета против новинари беа судени од тројца обучени судии, кои од 2012 година, кога беше донесен Законот за граѓанската одговорност за клевета и...

Казните за навреда и клевета кон новинари треба да се минимални, но и да се работи на проверка на фактите

Министерството за правда е во процес на изработка на измените на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета (ЗГОНК), а Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска организираше вебинар со експерти и новинари во функција на нивно консултирање за изработка на подобро идно законско решение. На вебинарот „Нови трендови во локален и регионален контекст во законодавството за клевета и...

Корона кризата ја одложи до септември изработката на новиот Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Наместо до крајот на мај како што беше претходно предвидено, Канцеларијата на Обединетите нации за проектни услуги (УНОПС) ја одложила до крајот на септември изработката на анализата за примената на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за правда. - Тоа е согласно методологијата за работа на експертот, кој при изработка на анализата планираше...

ЗНМ: Што поскоро да почне изработката на новиот предлог-Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) велат дека процесот на донесување на измени и дополнувања на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета треба да почне што поскоро, бидејќи нашата земја си зеде обврска да ги усвои уште во 2018 година. Министерството за правда формално го контактирало ЗНМ на оваа тема во јуни 2019 година, при што на...

СДСМ: Монтираните судски процеси беа карактеристика за ВМРО-ДПМНЕ

Монтираните судски процеси беа карактеристика за криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, тоа време заврши, Македонија станува правна држава, реагираат од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека „ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за владеење на правото.“ „ Токму таа партија 11 години нарачуваше монтирани судски случаи кои служеа единствено за пресметка со неистомислениците. Со таквиот начин на владеење, ВМРО-ДПМНЕ целосно...

Заев: Не сакам да коментирам судски одлуки

Целта на средбата кај претседателот Иванов беше нормализација на политичките процеси во државата затоа што имаше реакција од страна на граѓаните поради постапките предводени од обвинителството и од судовите, поврзани со настаните од 27 април годинава, изјави денеска премиерот Зоран Заев. - Не би сакал да ги коментирам судските одлуки. Јас се посветувам на политичкиот аспект затоа што сум политичар...

Мијалков се повлече од сите функции во ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска преку соопштение од комуникацискиот центар на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја става во мирување својата политичка активност. „За да се завршат судските постапки кои се во тек, а во кои кај мене постои лично убедување дека ќе се докаже вистината, донесов лична одлука да се повлечам од сите партиски функции. Низ целиот мој животен...

ЛДП бара Груевски да го врати мандатот и да се формира реформска влада

Либерално-демократската партија бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да го врати мандатот за составување влада бидејќи, како што велат од ЛДП, на државата ѝ е потребна влада која ќе почне темелни реформи базирани врз препораките на извештајот на Прибе. „И по една недела од доделувањето на мандатот, Никола Груевски не успева да формира влада. Напротив, тој и понатаму си игра...

Рама ја обвини опозицијата за блокирање на судските реформи

На денешната собраниска седница во албанскиот парламент, власта и опозицијата расправаа за буџетот за 2017 година, но и за почнувањето на преговорите со Европската Унија и за спроведувањето на судските реформи, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Поранешниот лидер на Демократската партија, Сали Бериша, изјави дека Европската Унија нема да ги почне преговорите за членство на Албанија сè додека премиерот...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...