fbpx
Таг: судир

таг: судир

Леталото „Дарт“ на НАСА успешно го смени движењето на астероид

Американската вселенска агенција НАСА објави дека нивното летало „Дарт“ успеало во обидот да ја промени траекторијата на движење на астероид, пишува Би-би-си. Од НАСА потврдија дека движењето на карпата Диморфос, со ширина од 160 метри, била изменета откако леталото „Дарт“ намерно удрило во неа минатиот месец. Вселенската мисија на НАСА е замислена како тест за потенцијална стратегија за одбрана на...

Повредени 20 работници во сообраќајка кај Мамутчево

Дваесет работници се повредени во сообраќајката што се случи попладнево околу 13:20 часот на излезот од велешкото село Мамутчево. Се судриле камион и автобус кој превезувал работници од Велес. Како што информира за МИА Весна Лазаровска од ЈЗО Општа болница Велес со возила на итна медицинска помош од Велес во болницата итно биле донесени 20 повредени работници. – Сите беа прегледани...

Еден загинат, над 20 лица повредени во железничка несреќа во Австрија

Во железничка несреќа што се случи во австриската провинција Стирија загина најмалку еден човек, а над 20 се повредени, објавија светските медими. Еден воз, од засега непознати причини, излетал од шините и странично удрил во друга локомотива, во 1 часот по локално време кај јужниот австриски град Никласдорф. Австриската полиција на „Твитер“ потврди дека една жена загинала, а помеѓу дваесет и...

Едно лице загина откако воз со членови на Конгресот на САД удри во камион

Патнички воз во кој се наоѓале членови на Конгресот на САД од редовите на републиканците, кои патувале од Вашингтон кон Западна Вирџинија, удрил во камион за превоз на отпад во Кросет, Вирџинија, јавуваат светските агенции. Во несреќата загинало едно лице, кое не било во возот. Инцидентот го потврди и Белата куќа. „Претседателот Доналд Трамп е информиран за ситуацијата во Вирџинија....

Четворица загинати во судир во воздух на хеликоптер и авион во Германија

Во страотна воздухопловна несреќа што се случи во Германија, кога во градот Филипсбург се судриле хеликоптер за итна помош и мал авион, четири лица ги загубиле животите. Несреќата се случила денеска во регионот Карлсруе во покраината Баден-Виртемберг, во близина на нуклеарна централа, а причините за судирот во воздух засега се непознати.

Полицијата спречила тепачка на Грци со Македонци на протест во Мелбурн

За време на протестите на грчката заедница во Мелбурн дошло до вербална и физичка пресметка меѓу група демонстранти и Македонци кои од страна ги набљудувале протестите. Главна порака на демонстрациите на Грците во Мелбурн била „Македонија е грчка". На протестот со транспаренти и грчки знамиња, се извикувало „Македонија е грчка“, „Скопјани“, а учествувале над 2.000 луѓе. Протестите се одржале во центарот...

Верижен судир на автомобили, камион и автобус кај клучката Хиподром

Во сообраќајна несреќа што утрово се случила пред клучката Хиподром во правец кон Велес, според првичните информации на полицијата, има повредено едно женско лице кое е пренесено на Ургентниот центар во Скопје. Од МВР велат дека сообраќајката се случила помеѓу четири автомобили, од кои два со скопски регистерски таблички, еден со велешки и еден со прилепски таблички, со камион и автобус....

Млад демиркапиец загина во сообраќајка во Демиркаписка Клисура

Во директен судир што се случил ноќеска на автопатот Скопје - Гевгелија, во Демиркаписка Клисура животот го загубил 24-годишен жител на Демир Капија. Како што соопшти полицијата, во 3.50 часот денеска се судриле автомобил „сеат леаон“ со неготински регистерски таблички, управуван од С.Ј.(24) од Демир Капија, и автомобил „мерцедес“ со скопски таблички, управувано од Ѓ.Ч. (65) од Скопје. Во судирот животот...

Судир на два товарни брода во Кина – се трага по 12 лица

Најмалку 12 лица исчезнаа по судир на два товарни брода на југот на Кина, јави Кинеската глобална телевизиска мрежа (КГТМ). Како што се наведува, инцидентот се случил во близина на брегот на провинцијата Гуандонг, која се наоѓа на југот на Кина. Спасувачките екипи успеале да пронајдат 13 лица, а по 12 сè уште се трага. Истрагата треба да потврди како и зошто се...

Два автомобили зафатени од пожар откако се судриле на булеварот Словенија во Скопје

Пожар попладневно избувнал при судир на два автомобили, „бе-ем-ве“ и „хјундаи“, што се случил на булеварот Словенија во Скопје. Сообраќајката и пожарот се случиле околу 14 часот, а во интервенцијата за гасење на огнот, која траела околу еден час, учестувале четворица пожарникари. Од скопската Противпожарна бригада настанатата штета ја проценуваат на околу 2.000 евра.

Еден загинат, петмина повредени во судир на патот Кратово – Пробиштип

Едно лице починало од повредите што ги добило во тешката сообраќајка што се случила претпладнево на регионалниот пат меѓу Кратово и Пробиштип, велат за „Мета“ од МВР. Кај местото Жгури дошло до судир на автомобил „рено меган“ со скопски таблички и „фолксваген“ со штипски ознаки. По несреќата пет лица биле префрлени во Клиничката болница во Штип, каде едно лице им подлегнало...

Тројца падобранци загинаа откако се судриле во воздух

Тројца падобранци загинаа во Квинсленд откако се судрија во воздух, соопшти австралиската полиција. Итната полош и полиција веднаш биле повикани во местото Бич, јужно од Квинс, каде се случила несреќата. Како што пренесува „Би-би-си“, загинале двајца мажи на возраст од околу 30 години, како и една 50-годишна жена. Падобранците починале веднаш, соопшти полицијата во Квинсленд. Според прелиминарнарната истрага, несреќата се случила кога...

EДС на Анѓушев бара спогодбено раскинување на договорот со МЕПСО

Компанијата „Енерџи деливери солушн“ (ЕДС) побара спогодбено раскинување на договорот со МЕПСО за испорака на електрична енергија за покривање на загубите во електропреносниот систем на Македонија потпишан во декември 2016 година. Во барањето доставено од компанијата до МЕПСО, стои дека причина за барањето е избегнување на секаков можен сомнеж за судир на интерес по назначувањето на сопственикот на компанијата, Кочо Анѓушев,...

Во судир на возови во Полска 28 лица се повредени

Во судир на патнички и на товарен воз на северот на Полска, повредени се 28 лица, соопшти денеска Железницата во Полска. Патничкиот воз налетал на товарна композиција во градот Сметово Граничне. Од 11 вагони на патничкиот воз, седум излетале од колосекот. Никој од повредените не е во животна опасност.

Полицијата во Рим се судри со мигрантите

Италијанската полиција се судри со мигрантите кои „окупираа“ помал плоштад во Рим, протестирајќи против наредбата да ја напуштат зградата во која се населиле. Полицијата, со опрема за разбивање демонстранти, употребила водени топови против мигрантите. Две лица се уапсени, соопшти полицијата, истакнувајќи дека бегалците имале плински боци и дека некои од нив и ги отвориле. Се наведува дека мигрантите фрлале камења и шишиња...

Десет морнари исчезнати по судир на американски воен брод и танкер кај Сингапур

Десет морнари се водат за исчезнати, а пет се повредени откако американски воен брод се судри со танкер за нафта источно од Сингапур, соопшти американската морнарица, потсетувајќи дека ова е втор инцидент на американската морнарица во азиските води за помалку од два месеца. Американскиот разорувач „Џон С. Мекејн“ се судрил со трговскиот брод „Алник МЦ“ во раните утрински часови, додека...

Мотоциклист загинал во сообраќајка во Битола

Во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во Битола, загинал 40-годишен маж од битолското село Горно Оризари, соопшти СВР Битола. Несреќата се случила во 20.35 часот, на крстосницата на улиците 8 Септември и  Арон Ароести. Дошло до судир на автомобил „голф 3“ со битолски регистарски таблички, управуван од А.К. (29) од Битола, и мотоцикл „хонда“ со битолски таблички, управуван од...

Српска државјанка загина во сообраќајна несреќа кај Удово

Д.П. (56), државјанка на Србија, утринава загина во сообраќајна несреќа што се случи на автопатот А-1, на делница Удово - Марвинци, наспроти селото Јосифово, соопшти Министерството за внатрешни работи. Д.П била сопатничка во возилото и починала на местото на несреќата. Сообраќајката се случила утринава во 9.20 часот, помеѓу автомобил „тојота авенис“ управуван од В.С. од Србија и „пежо 308“ управуван од С.П., исто...

Судир меѓу полицијата и демонстрантите пред почетокот на самитот на Г20 во Хамбург

Германската полиција и група демонстранти денеска се судрија на улиците на Хамбург во пресрет на самитот на Г20, кој почнува утре, јавуваат агенциите. Најмалку едно лице било сериозно повредено во насилствата, а на неколку им била укажана помош на самото место, пренесува „Би-би-си“. Полицијата интервенирала со водени топови кон групата демонстранти, кои фрлале шишиња и камења кон полициските екипи. Мерките за безбедност во...

Две жртви во сообраќајки во Арачиново и на автопатот Градско – Велес

Две лица ги загубиле животите во сообраќајни незгоди што се случиле вчера, соопшти МВР. Првата сообраќајка се случила околу 17.30 часот, на улицата 1 во селото Арачиново. А.С. (29) од Арачиново, кој управувал со џип „мерцедес“, удрил во С.Ш. (60), кој починал веднаш, и во едно шестгодишно дете, кое било пренесено во Ургентен центар Скопје. Откако  удрил во пешаците, А.С. избегал,...

ДЕБАТА: Кинеското влијание во земјава расте, а граѓаните сонуваат за Кина како економски џин

Директни инвестиции во економијата, инфраструктурата, телекомуникациите, медиумите, академска соработка со универзитетите и функционирање на институтите Конфуциј се стратешките инструменти на кинеското влијание не само во Северна Македонија, туку и...