fbpx
Таг: судија

таг: судија

Уставен суд го отфрли барањето од Милошоски за обвинението за „Моќник“

Уставен суд соопшти дека го отфрлил барањето за заштита на слободи и права поднесено од пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој како повреда на неговите слободи и права го сметал обвинението поднесено против него во случајот Моќник. „Уставниот суд оцени дека обвинителниот акт не претставува поединечен акт со кој се одлучува за поединечни слободи и...

Три судски случаи од СЈО се враќаат на почеток по разрешувањето на судијата Бошевски

Судскиот совет на 377. седница го разреши судијата Горан Бошевски од Кривичниот суд Скопје, a oбразложението за неговото разрешување е поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција и времено е оддалечен од вршење на судиската функција. Поради неговото разрешување, три судски случаи кои ги започна Специјалното јавно обвинителство, а ги презема Јавното обвинителство, се враќаат на почеток. Бошевски го одолговлекуваше...

Врховен суд го потврди разрешувањето на Лидија Неделкова

Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова и го потврди решението од 1 март годинава за нејзино разрешување од вршење на судиска функција. „Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница расправаше по повод жалбата на Лидија Неделкова, судија на Врховниот суд на Република...

Кривичен суд Скопје реагира на дезинформациите за случајот „Талир“

Кривичен суд Скопје денеска порача дека сите политички чинители мора да ја почитуваат независноста на судството, инспириран од партиските реакции за случаите како „Талир“, коишто се однесуваат на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. Судот порача дека одлуките за замрзнување имот не ги носат судиите-поротници, туку Кривичниот совет. Истовремено, се нагласува, судијата-поротник Митко Сандев, ги исполнува условите за таа позиција. „Наместо навредливото...

ВАР Систем: со минимум влијание до максимум бенефит

На 8 октомври во 20:45 часот, на Националната арена „Тодор Проески“, Македонската А репрезентација, против Косово, ќе го одигра натпреварот од полуфиналето во Лига на нации за пласман на Европското првенство. „На еден од најважните натпревари за нашата селекција, на Националната арена, ќе се имплементира ВАР систем, видео технологија за помош при судиските одлуки“ – најавуваат од Фудбалската федерација на...

Обвинителство: „Гаќите“ на Рускоска треба да се разберат како моментално разочарување

Откако Апелацискиот суд денеска ја објави содржината на СМС пораката што првиот човек на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, вчеравечер ја испратила на еден од членовите на Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје кој решавал за пуштање на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и порача дека се работи за директна закана и директно мешање во...

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Вангеловски има право на жалба за одлуката. Судскиот совет разреши уште двајца други судии, а Цветанка Периќ беше избрана за нов судија во Врховниот суд. На местото на Вангеловски, за в. д. претседател на Врховниот суд е избран врховниот судија...

Дане Илиев: не е важен моделот за СЈО, туку да продолжат постапките што ги води

Не е важно во која форма ќе функционира Специјалното јавно обвинителство (СЈО), решенија има, важно е да има политичка волја да продолжат постапките што тоа ги покрена и ги презема, смета Дане Илиев, поранешен претседател на Врховниот суд. Тој оценува дека е доведено во прашање постоењето на СЈО. - Не е добро. Од неколку страни се донесоа прописи кои работата...

Кривична пријава за судски вештак од Скопје поради примање поткуп

Секторот за внатрешни работи од Штип поднел кривична пријава за судски вештак од Скопје поради примање поткуп од сопственик на винарска визба од Штип за да стави потпис на економско-финансиски вештачења по предмет кој се водел во штипскиот Основен суд против правното лице. На пријавениот му е одредена мерка куќен притвор. - Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство...

Судењето за „Монструм“ одложено, се разболел судијата

Поради болест на судијата Осман Шабани, денешното рочиште на случајот на СЈО „Монструм“, на кое требаше преку видеоврска, со затемнет лик и изменет глас, да се сослуша загрозениот сведок Е1, е одложено, јави „Порталб“. Родителите и роднините на убиените четири момчиња од Радишани и на рибарот од Црешево, реагираа на одложувањето на судењето, кое треба да продолжи на 22 и...

Суд во Албанија пресуди во корист на новинари тужени од богат судија

Суд во Тирана ги отфрли обвинувањата за „морална повреда“ на судијата на Апелацискиот суд, Ѓин Ѓони и неговата сопруга, кои ја тужеа БИРН Албанија и новинарите на оваа мрежа, јави БИРН. По неколку одлагања, вчера судот во Тирана донесе ослободителна пресуда во процесот што судијата и неговата жена-бизнисменка го почнаа поради известувањето на БИРН за богатството на Ѓони. Претседавачкиот судија Астрит...

„Паднаа“ кривичните пријави на Владимир Панчевски

Основното јавно обвинителство - Скопје соопшти дека ги отфрлила трите кривични пријави што против Специјалната обвинителка Катица Јанева, судијката Злата Попова од Основен суд Гевгелија и вработени во СЈО и МВР, односно вкупно 10 лица ги поднесе судијата во Основен суд Скопје 1, а поранешен претседател на судот, Владимир Панчевски. „Надлежен обвинител оцени дека во дејствијата на пријавените нема битни...

Заев: Ме местеа за поткуп за да ги спречат „бомбите“

Ме местеа за ги спречат „бомбите“, рече премиерот Зоран Заев, кој е обвинет за случајот „Поткуп“, по денешното судско рочиште во Основен суд Скопје 1.  Тој смета дека најверојатно станува збор за пазерање со одредени политички структури за да биде спречено објавувањето на „бомбите“. Откако на почетокот на денешното рочиште судијата Дарко Тодоровски соопшти дека Апелацискиот суд Скопје ја прифатил...

Блокирана одлуката на Трамп за укинување на програмата за помош на младите имигранти

Американскиот судија Вилијам Алсап синоќа привремено ја блокирал одлуката на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп за укинување на програмата која ги штити младите имигранти од депортација. Како што пренесуваат светските агенции, Алсап го одборил барањето на сојузната држава Калифорнија и на другите тужители да се спречи укинувањето на програмата која ги штити децата кои со родителите илегално дошле...

Мукоски: Нема основа за судот да ни додели притвор

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, на доаѓање во Кривичниот суд на распит кај судија на претходна постапка, рече дека нема основа за судот да му одреди притвор. - Нема основа за притвор, но оставаме судот да цени и да го каже последниот збор – рече кратко Мукоски и додаде дека редовно се јавувал во судот и дека верува во правдата. Претходно, во...

Панчевски: Судските предмети не сум ги распределувал рачно

Судијата Владимир Панчевски во вечерашното гостување на „Топ тема“ на телевизија „Телма“, уште еднаш повтори дека како поранешниот претседател на Кривичниот суд не го злоупотребил автоматизираниот систем за управување со судските предмети (АКМИС). Тој додаде и дека во врска со овој случај се работи за предистражна постапка за друго лице, а не за него. На новинарско прашање дали судските предмети ги распределувал...

Притворениот турски судија Мурат Арслан, добитник на наградата „Вацлав Хавел“

Поранешниот турски судија и поборник за независност на судството во Турција, Мурат Арслан, кој се наоѓа во притвор уште од минатата година, е добитник на наградата за човекови права „Вацлав Хавел“, што ја доделува Парламентарното собрание на Советот на Европа на предлог на Меѓународното здружение на судии, пренесува ХРТ. Петтата награда „Вацлав Хавел“ за промовирање на човековите права е доделена...

Судот го одобри обвинението, случајот „Триста“ на СЈО оди на судење

Советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, кое сега треба да биде распределено кај судија кој треба да закаже тремин за почеток на судскиот процес. Како што соопштија денеска од Основниот суд Скопје 1, Советот, составен од судиите Верка Петковска, Горан Бошевски и Татјана Михајлова, донел решение со кое приговорот на одбраната...

Препродавачите на билети за Супер купот се спогодиле со ОЈО да платат казни по 500 евра

Петмината препродавачи на билети за Супер купот, за кои МВР поднесе кривични пријави, денеска се спогодиле со Основното јавно обвинителство Скопје, да платат парични казни во висина од 500 евра, информираат од таму. „Еден од осомничените е државјанин на Република Србија, двајца се државјани на Велика Британија, додека двајца имаат двојно државјанство и на Република Македонија и на САД. Со...

Во првото тримесечје нема барања за утврдување одговорност на судија

Советот за утврдување на факти и поведување постапка за утврдување одговорност на судија во првото тримесечје од оваа година, односно во периодот од 1 јануари до 31 март 2017 година, примил вкупно 121 иницијатива за утврдување одговорност на судија, стои во првиот квартален извештај на Советот. Според извештајот, во вкупниот број на претставки и на поплаки, во јануари до Советот...

Oбновени болничките соби на Клиниката за токсикологија

Комплетно реновирани болнички соби опремени со нови кревети и мебел, нови тоалети и 24-часовен централен надзор и мониторинг на сите витални параметри на сите хоспитализирани пациенти, има од неодамна...