fbpx
Таг: судење

таг: судење

Ѓорчев на сведочењето за насилствата од 27 април: Некој сакаше да се случат проблеми

Тој 27 април беше лош ден за Македонија. Кој е тој што доби, а кој изгуби? ВМРО-ДПМНЕ најмногу изгуби, а триесетина луѓе завршија на Голи Оток, рече на денешното сведочење за насилствата во Собранието на 27 април, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. Според него, настаните на 27 април не биле исклучок туку голем план, бидејќи како што рече „некој сакаше...

Продолжи судењето за случајот „Таргет-Тврдина“, обвинетиот Мијалков се појави на судското рочиште

Во Основниот кривичен суд-Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Таргет-Тврдина“, кој се однесува за незаконското следење на комуникациите од страна на УБК. Обвинетиот поранешен директор на УБК, Сашо Мијалков наводно се опоравил од ковид-19 и денеска се појавил на судското рочиште. Судењето започна со половина час задоцнување поради доцнење во спроведувањето на обвинетата поранешна министерка за внатрешни работи, Гордана...

Зоран Милески-Кичеец побара одложување на издржувањето казна затвор од три години

Зоран Милески-Кичеец побарал одложување на затворската казна од три години за случајот „Рекет“, информираат од Основниот кривичен суд во Скопје. Од судот во Скопје информираат дека Милески го известил судот дека по приемот на Упатниот акт ја променил адресата на живеење од Скопје во Охрид. Поради ова, за одлучување по поднесеното барање за одложување на затворската казна, како и по...

Јанкулоска со лисици на рацете, од затвор донесена на судското рочиште за „Таргет-Тврдина“

Со лисици на рацете денеска поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, од затворот „Идризово“, каде се наоѓа од пред два дена, беше доведена на судското рочиште за предметот „Таргет-Тврдина“. Таа е веќе осудена на четири години затворска казна во предметот „Тенк“ за злоупотреба на службена положба поради незаконска набавка на владиниот мерцедес во вредност од 600.000 евра. На денешното...

Фетаи побара најстроги казни за Груевски и Јанакиески за насилствата пред Општина Центар

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешното судење за насилствата пред Општина Центар, побара казните за пребеганиот поранешен премиер Никола Груевски и поранешниот министер за транспорт и врски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Миле Јанакиески како поттикнувачи, да бидат најстроги, за да се одвратат сите други од такви намери во иднина. „Предлагам судот да ги прогласи виновни и да им изрече соодветни казни,...

За повеќе од еден месец, одложено судењето на браќата Усеини

Поради влошена здравствена состојба на осомничениот Ибро Усеини, за повеќе од еден месец е одложен главниот претрес во судскиот процес против браќата Усеини. Советникот од редовите на ДУИ Нефи Усеини и неговиот брат Ибро Усеини, се товарат за сторено дело „насилство“, сторено врз охриѓанецот Спиро Топалоски настан кој се случи кон средината на месец август. СВР Охрид до ОЈО Охрид потоа...

Владимир Панчевски осуден на три и пол години затвор за злоупотреба на АКМИС системот

Поранешниот претседател на Кривичниот суд-Скопје, Владимир Панчевски е осуден на три и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување, поради рачно доделување на предмети кај подобни судии, а не преку АКМИС системот. Судијката Валентина Ѓорѓиевска од Основниот суд во Велес вечерва ја објави пресудата. Обвинителството го товареше Панчевски за распределба на рака на 40-тина предмети кај одредени...

Почна судењето на Панчевски, тој не го разбира обвинението, а адвокатите бараат ослободување од притвор

Денеска во Основниот суд во Велес почна процесот против поранешниот претседател на Кривичниот суд – Скопје, Владимир Панчевски, кој е обвинет за злоупотреби на АКМИС системот, поточно му се суди за кривичното дело ,,Злоупотреба на службената положба и овластувањата“. Неговите адвокати најпрво рекоа дека нема услови за одржување на рочиште и побараа да му се укине притворот, бидејќи Панчевски сè...

Панчевски од денеска се наоѓа во затворот во Шутка

Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, од денeска напладне се наоѓа во КПУ Затвор Скопје, Шутка. Тоа за МИА го потврдил директорот на затворот, Есад Рахиќ. Според него, Панчевски денеска во 12 часот напладне самиот се пријавил во затворот. При приемот бил прегледан, му била измерена температура и откако се утврдило дека нема никакви симптоми на ковид-19,...

МВР се уште трага по поранешниот претседател на Кривичен суд, Панчевски на кој му е одреден притвор

Министерство за внатрешни работи се уште не го пронашле поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски, кому, Основниот суд Велес му одреди 30 дена притвор поради отсуство на рочиштето за судскиот предмет „АКМИС”, во кој е обвинет. Обвинетиот Пачевски и неговиот правен застапник, не се појавиле на вчерашното рочиште за предметот „АКМИС”, кој се води во Основниот Велес. Основното јавно...

Судењето за случајот со невладината „Меѓународен сојуз“ на Боки 13 се одложи за 21 јули

Денеска требаше да почне, но за 21 јули се одложи стартот на судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“. Одложувањето следуваше по соопштувањето на барањето на Фросина Ременски за изземање на...

Момчињата од Штип кои претепаа девојка добија казна затвор од 2,5 години

Двајцата штипјани, кои целата јавност преку видео снимка ги виде како навредуваат и претепуваат девојка, денеска во Основниот суд во Штип беа осудени на казна затвор од по 2,5 години. Тие се осудени за делото „Насилство“, откако во јануари годинава, во влезот на станбена зграда претепаа 21- годишна девојка од Штип. П.Р.(23) и С.А.(26) денеска не беа на изрекување на...

„Беше недоразбирање“ – двајцата штипјани ја признаа вината за тепањето на девојката

Со признание на вина и каење, во еден ден почна и заврши судењето на двајцата штипјани, кои во текот на јануари претепаа девојка во влезот на станбена зграда во Штип и тоа го снимија на мобилен телефон. Снимката ја згрози јавноста, која изрази силна осуда за делото. Според сведочењето на обвинетите за насилство, П.Р.(23) и С.А. (26), и двајцата од...

Одложено судењето на двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип

Во Основниот суд во Штип денеска не започна судењето на двајцата млади штипјани, кои македонската јавност ги виде во неодамна објавената видео-снимка, како тепаат девојка во влез во зграда. Судењето е одложено за вторник, 28 април, по барање на адвокатот Валентин Зафиров од Велес, кој не успеал да оствари контакт со неговите клиенти, туку го добил обвинителниот акти. П.Р.(23) и...

Затворски казни до две и пол години за професори од Економски факултет Скопје

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беа изречени пресудите за четиримина професори и еден демонстратор од Економскиот факултет при УКИМ, кои беа обвинети за примање мито од студентите за преодни оценки во судскиот процес „Еразмус“. Професорите Славе Ристевски и Драге Јанев добија по две и пол години затвор, нивниот колега Бобек Шуклев доби две години затвор, демонстраторот Драган Денковски доби...

Одложени судските рочишта за „ТНТ“ и „Рекет“

Денешното судско рочиште за предметот „ТНТ“ се одложи поради лошата здравствена состојба на обвинетиот Тони Трајковски. Следното рочиште за рушењето на комплексот „Космос“ ќе се одржи на 6 февруари. На денешното судење не се појави поранешниот градоначалник на скопската општина Гази Баба, а неговиот адвокат Јовица Страшевски информираше дека здравствената состојба на Тони Трајковски е сериозна, но минлива. Одложување на...

Јанева и Јовановски не чувствуваат вина, Милески го призна делото

На денешното прво судско рочиште за случајот „Рекет“, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева рече дека не чувствува никаква вина. „Ни трошка не се чувствувам виновна“, рече Јанева, за злоупотреба на службената положба и овластувањата. Обвинителката Вилма Русковска пред почетокот на судењето ѝ посочи на Јанева дека „се посрамотила себе си, и ја изиграла довербата на целиот народ“. „Ќе изнесеме цврсти докази...

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен да се брани од слобода за Ласкарци

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, кој е обвинет во судскиот случај што се води за несреќата кај Ласкарци, е пуштен да се брани од слобода со гаранција. Тој бил пуштен од притвор уште минатата недела, но за неговото ослободување се дозна на почетокот на денешното судско рочиште за несреќата во која загинаа 16 лица, а десетици беа повредени. На...

Катица Јанева ќе оди во домашен притвор пред почетокот на судењето за „Рекет“

Апелациониот суд Скопје го прифатил барањето на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за затворскиот притвор во Шутка да ѝ биде заменет со домашен притвор, јавува телевизија „Телма“. Ваквата одлука доаѓа на само неколку дена пред 3 декември, за кога е закажан почетокот на судењето во Основниот кривичен суд - Скопје на Катица Јанева, Бојан Јовановски и Зоран Милевски -...

Груевски се спаси за „Траекторија“ – предметот застарел (хронологија + „бомба 14“)

Поради апсолутна застареност на основата за кривично гонење на поранешниот премиер Никола Груевски во случајот „Траекторија“, тој нема да одговара за малверзации во врска со автопатите Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип, констатираше судијата. Сите судски трошоци поврзани за оваа постапка против Груевски ќе бидат платени од државниот буџет. Адвокатот назначен по службена должност да го брани Груевски, Горан Кркински,...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...