fbpx
Таг: субвенционирање

таг: субвенционирање

Владата ќе ги субвенционира придонесите за социјално за медиумските работници за три месеци

Владата на вчерашната седница донесе Уредба со законска сила за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување за вработени во медиумите. Со уредбата се уредуваат условите, начинот и постапката на субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за вработените во медиумите кои работеле и известувале за надминување на состојбата со ковид-19 за време на вонредната состојба, за...

Стопанската комора на Северозападна Македонија смета дека економските мерки не им помагаат на компаниите

Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) направила истражување меѓу своите членки за сегашните владини мерки за помош и поддршка на бизнисот во услови на корона вирус, и од таму сметаат дека генерално, тие не се соодветни и не им помагаат на компаниите. „Од испитаните компании, 57,1 отсто сметаат дека владините мерки нема да им помогнат на бизнисите, 25,4 отсто дека...

Проектот „Купи куќа, купи стан“ продолжува и догодина

Проектот за субвенционирани станбени кредити од државата „Купи куќа, купи стан“ продолжува и догодина. Граѓаните од 6 до 8 декември на саемот „Купи куќа, купи стан“, кој ќе се одржува во Скопје Сити Мол, ќе можат на едно место да добијат информации од Министерството за финансии, банките кои се во проектот и градежните компании, како да аплицираат за истиот,...

Утврден предлог-законот за субвенционирање на приватниот сектор за повисоки плати

Владата на 158. седница го утврди текстот на предлог - закон за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување поради зголемување на плата со кој ќе се овозможи уплата на придонеси од буџетот во име и сметка на работниците кај работодавачите од приватниот сектор. „Целта на Законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување е поттикнување на работодавачите да...

Најзагадените општини трошат во просек по 1 отсто од буџетот за екологија (инфографик)

Десетте општини со најзагаден воздух во Македонија годинава намениле во просек по еден отсто од своите буџети за заштита на животната средина. Според Вкупниот годишен извештај за квалитетот на животната средина за 2017 година, последниот таков извештај на Министерството за животна средина, најзагадени општини со ПМ-2,5 честички во воздухот биле Центар, Карпош, Битола, Тетово и Куманово, а најголема концентрација на...

Тевдовски: Се намалуваат каматите за кредитите за „Купи куќа, купи стан“

Значително намалени каматни стапки за проектот „Купи куќа, купи стан“, нови поволни модели и прецизирање на условите за добивање на субвенциониран станбен кредит, предвидуваат  новите и подобрени услови кај предлог-законот за субвенционирање на станбен кредит, кои се изготвени од Министерството за финансии, а усвоени од Владата. Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски пред Македонската банкарска асоцијација ги презентираше новините во...

Tендерот за субвенционирање на нискобуџетски авиокомпании, до крај на месецот

Тендерот за субвенционирање на нискобуџетните авиокомпании ќе биде распишан до крајот на месецот, информираше денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Тој додаде дека субвенционирањето продолжува и оти заложбата е што повеќе летови да бидат насочени кон Охридскиот аеродром. - Ќе може да се пријават сите компании кои се заинтересирани, што значи дека продолжуваме со субвенцирање на нискобуџетските компании со...

Општина Карпош ќе ги запре градежните активности и ќе субвенционира маски

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев најави дека ќе се запрат сите градежните активности кои произлегуваат од работењето на општината и се однесуваат на тековно одржување на улиците, тротоарите и слични градежни зафати кои ги реализира oпштината, поради загадениот воздух. - Во контекст на ова, бараме сите приватни инвеститори и изведувачи да го следат примерот на Општина Карпош и да запрат...

Почнува пријавувањето за субвенции од Град Скопје за печки на пелети

Граѓаните од подрачјето на Град Скопје кои сакаат да набават печка на пелети, од денеска до 13 март ќе може да поднесуваат барања до Град Скопје за надоместување на дел од цената на новата печка. Според официјалното соопштение, доделувањето на субвенциите ќе биде по принципот „прв дојден - прв услужен“. Ќе се дава надомест од најмногу 70 отсто од цената...

И Кочани ќе субвенционира бракови

Секој втор ерген во Кочанско има повеќе од 40 години, оценува Општина Кочани. Последните пет години двојно се зголемил бројот на ергените и на немажените девојки во четвртата деценија од животот, поради што Советот на Општината донел одлука да ги субвенционира браковите во кои еден од сопружниците има повеќе од 40 години. При склучување брак, двојката ќе добие 500 евра. - Условите се едноставни, треба да...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...