fbpx
Таг: субвенција

таг: субвенција

Преговорите со НАТО почнуваат на 18 октомври

Владата на својата 93-та седница вчера ја усвоила Информацијата за елементите од пристапните разговори за членство во НАТО, кои ќе почнат на 18 и 19 октомври во седиштето на Алијансата во Брисел. Била усвоена и Информацијата за формирање Работен комитет за интеграција во НАТО, кој ќе ги води пристапните разговори. Министрите на седницата ја усвоиле и Информацијата за подготовка на...

Нова субвенција за решавање на проблемот со откупот на сливите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека поради проблемите со откупот на сливите ќе интервенира Владата, со тоа што ќе доделува субвенции на откупувачите и преработувачите на сливи. Од министерството велат дека на утрешната седница на Владата на дневен ред ќе бидат и измените на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2018 година, односно воведувањето на нова...

Почнува пријавувањето за субвенции од Град Скопје за печки на пелети

Граѓаните од подрачјето на Град Скопје кои сакаат да набават печка на пелети, од денеска до 13 март ќе може да поднесуваат барања до Град Скопје за надоместување на дел од цената на новата печка. Според официјалното соопштение, доделувањето на субвенциите ќе биде по принципот „прв дојден - прв услужен“. Ќе се дава надомест од најмногу 70 отсто од цената...

Спасов: Државата ќе субвенционира отворање домови за стари лица

Државата ќе субвенционира отворање на приватни домови за нега на стари лица. Сите заинтересирани за оваа дејност ќе можат да аплицираат за грант од 12.000 евра, а предност ќе имаат невработените. Годинава се очекува да бидат отворени вкупно 10 вакви домови, за што се обезбедени повеќе од 120.000 евра. Домовите ќе бидат со капацитет од 400 до 500 легла, а ќе...

Владата ќе субвенционира куќи затоа што во нив се раѓаат повеќе деца

„Купи куќа за млади“ е нов проект што Владата ќе го почне од 1 февруари 2016 година, а кој денеска на прес-конференција го најави премиерот Никола Груевски. Целта, како што истакна премиерот, е младите до 35 години полесно да дојдат до свој дом, а проектот опфаќа два модели за финансиска помош за апликантите. Првиот модел е субвенционирање на 80 проценти од ратата...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...