fbpx
Таг: СтудентскиДом

таг: СтудентскиДом

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се скараа за партиските штабови

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ и опозицискиот СДСМ денеска меѓусебно се обвинија за тоа која партија има поголемо седиште. Двете најголеми партии побараа една од друга, партиското седиште да го отстапат за студентски дом. - Имотот на СДСМ е имот на Министерството за образование. Партијата наследничка на Сојузот на комунисти, го присвоила и него и си направила сопствен партиски штаб. Бараме СДСМ веднаш...

„Студентски пленум“: Најавата на Груевски за нов студентски дом е популистички потег

Премиерот Никола Груевски во интервјуто за телевизија „Сител“ најави изградба на нов студентски дом, што од „Студентски пленум“ го оценуваат како популистичка мерка, додавајќи дека е трагично што студентите мора да чекаат реакција од Владата само кога нивните животи се загрозени. Од Министерството за образование и наука кратко ни одговорија дека во наредните денови ќе се разработат деталите за изградба, финансиите и...

СДММ: На власта поважни и се спомениците од реконструкција на студентските домови

„За мизерните услови во студентскиот дом „Гоце Делчев“ алармиравме повеќепати. Дури и светската јавност информираше за мизерните услови во кои живеат студентите во Македонија. Безбедноста на студентите е загрозена, покриви почнаа да им паѓаат над главите“, велат од СДММ. - Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но, поважни им се спомениците, галиите, панорамското тркало од...

Нови 17 милиони денари за „Виа“ за реконструкција на „Гоце Делчев“

Нови 17 милиони денари или нешто повеќе од 276.000 евра, Министерството за образование и наука ќе ѝ плати на фирмата „Виа“ од Вевчани „за регулирање вишоци, кусоци и непредвидени работи“ за санација на студентскиот дом „Гоце Делчев“. Првиот тендер за студентскиот дом, МОН го склучи со фирмата „Виа“ од Вевчани и според електронскиот систем за јавни набавки, договорот помеѓу Министерството...

Привршува хоророт на студентите во „Гоце Делчев“

Интензивно се работи на реновирање на еден блок на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. „Мета“ беше во студентскиот дом да провери како се одвива санацијата на објектот од кој се појавија навистина застрашувачки снимки по странските медиуми. Состојбата во моментов е ваква: Четиринаесетиот и тринаесетиот кат се речиси готови, а на првите катови сè уште интензивно се работи. На погорните катови ѕидовите се...

Нигерија: Се урна хеликоптер пред студентски дом

Воен хеликоптер се урна и експлодира пред студентски дом на североистокот на Нигерија, подрачје на кое нигериската војска се бори со исламските екстремисти. Портпаролот на полицијата во нигериската сојузна Адамава не ги изнесе деталите, ниту наведе дали има преживеани, додека сведоците на несреќата велат дека нема преживеани. Очевидецот Хабу Малам изјави дека хеликоптерот паднал и експлодирал во близина на домот на Универзитетот...

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на Истанбулскиот универзитет

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) соопшти дека од следната академска година, македонскиот јазик ќе можат...