fbpx
Таг: студентски пленум

таг: студентски пленум

ОЈО Скопје почна истрага за тепањето на студентите на ланските студентски избори

Основното јавно обвинителство Скопје по 16 месеци почна постапка за расветлување на упадот на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР во просториите на Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ по минатогодишните студентски избори. Обвинителството постапува по кривичната пријава што тогаш ја поднесе Хелсиншкиот комитет за човекови права против поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко...

Две години од „историскиот“ студентски протест што ги разбуди граѓаните и власта

Пред две години на денешен ден, 17 ноември, студентите го одржаа првиот студентски протест организиран од неформалната студентска организација „Студентски пленум“. Студентите беа револтирани затоа што Министерството за образование сакаше да воведе државен испит, односно екстерно тестирање на факултетите. Неколку илјади студенти пред точно две години се собраа пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и го почнаа маршот...

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на платото на УКИМ

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на 12 октомври (среда) на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Тие ги повикуваат студентите, доколку имаат идеја, желба, поплака или конструктивна забелешка, да им ја кажат во рамките на тој „Отворен пленум“. - Досега слушнавме голем број проблеми со кои студентите секојдневно се соочуваат. Затоа мислиме дека е време да се собереме...

„Студентски пленум“: Вчера студентите одржаа час по демократија

На првиот студентски референдум организиран од „Студентски пленум“, 94 отсто од студентите што гласале се изјасниле дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација. Од пленумот велат дека изборите, кои се одржале на 21 факултет, поминале генерално мирно со одредени притисоци од членови на Студентскиот парламент. - Денот на референдумот помина генерално мирно, но мора да се забележи и да...

„Студентски пленум“ го прогласи референдумот за успешен

По пребројувањето на гласовите, „Студентски пленум“ вечерва го прогласи за успешен првиот референдум на кој студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се изјаснија какво студентско организирање сакаат. На референдумот, како што соопштија од „Студентски пленум“, кој беше организатор, гласале вкупно 2.767 студенти. Од нив 2.615 студенти гласале „не“ за Студентскиот парламент при Унивезитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) да...

Околу 2.600 студенти гласале на референдумот, резултати ќе има вечерва

Околу 2.600 студенти го искористиле правото да гласаат на првиот студентски референдум што го организира „Студентски пленум“, велат од пленумот половина час пред затварањето на гласачките места. На референдумот студентите се изјаснуваат за тоа какво студентско организирање сакаат. Од пленумот велат дека се задоволни и изненадени од излезноста на студентите, а официјални резултати од референдумот најавуваат вечерва по броењето на гласачките...

Голема излезност на првиот Студентски референдум

„Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум на кој студентите се изјаснуваат какво студентско организирање сакаат.  Референдумот се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има изненадувачки голема излезност. - Гласањето не почна на Ветеринарен, Земјоделски и на Факултетот за физичка...

Активистички ден во Скопје – студентски референдум и протест за Павле Богоевски

Референдумот на „Студентски пленум“ и протестот на „Шарена револуција“ се двата активистички настани денеска. „Студентски пленум“ од 9 до 17 часот ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат за тоа какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. За да гласаат, студентите ќе...

Утре референдум на „Студентски пленум“: Какво студентско организирање сакате?

„Студентски пленум“ утре, од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. За да гласаат, студентите ќе треба на комисиите да им покажат само индекс или студентска легитимација. Право на глас...

„Студентски пленум“ го одложи референдумот за следната среда

Првиот студентски референдум, кој требаше да се одржи утре, ќе се одложи за една недела, информираат од „Студентски пленум“. Новиот датум за референдумот е 5 октомври. - Голем број студенти апелираа дека индексите им се заглавени во административните служби, односно на студентски прашања заради уписите. Втората причина е што уписите на одредени факултети се пролонгирани, односно ќе траат до 30 септември....

„Студентски пленум“: СПУКМ трошел на телефонски сметки, патувања и на забави

Огромни суми од буџетот на Студентскиот парламент се трошеле криминално, неодговорно и несолидарно, обвинија од „Студентски пленум“. Како што велат од пленумот, парите се потрошени за телефонски сметки, забави, авионски билети и за плати на луѓе со истечен мандат или чии функции не постојат според статутот на организацијата. Според финансискиот извештај кој денеска го обелодени пленумот, во 2014-2015 година, СПУКМ располагал...

„Студентски пленум“: Претставниците на студентските парламенти се нелегитимни

„Студентски пленум“ денеска испрати известување до сите декани на матичните факултети на УКИМ со кое бара итно преиспитување на мандатите на студентските претставници во наставно-научните совети на факултетите и утврдување на нелегитимност на претставниците на студентските парламенти на нивните факултети. „Изборите за претседател на Студентски парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) што се одржаа на 30 јуни содржат сериозни...

Комисија ќе ја оценува регуларноста на студентските избори

Да се основа комисија што ќе ги разгледува сите факти и докази за настанатата ситуација поврзана со изборите за студентски лидер, одлучи Ректорската управа на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на денешната вонредна седница. Комисијата ќе треба да побара и правна основа за дел од заклучоците усвоени на денешната седница, како, на пример, за ингеренциите на Ректорската управа во поглед на изборот на студентски...

Почна вонредната седница на Ректорската управа на УКИМ

Во тек е вонредната седница на Ректорската управа на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на која студентите од „Студентски пленум“ и од Студентски парламент ги раскажуваат настаните поврзани со изборот за претседател на СПУКМ. Деканите на факултетите при УКИМ даваат свои предлози како да се реши ситуацијата поврзана со изборот на новиот претседател, а „Студентски пленум“ бара изборите да се...

„Студентски пленум“ закажа собир пред Ректорската управа

Студентите од „Студентски пленум“ утре, во 8 часот, ќе се соберат пред Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ), каде што е закажана вонредна седница по повод случувањата околу изборот на нов студентски лидер. Тие ги повикуваат своите колеги да дојдат на седницата и да го споделат своето мислење околу изборот на новиот претседател на Студентски парламент при УКИМ (СПУКМ), Давор Поповски. Студентите,...

„Студентски пленум“ уште еднаш побара поништување на изборите на СПУКМ

Студентите од „Студентски пленум“ на вечерашниот протест пред платото на Универзитетот Св. „Кирил и Методиј“ (УКИМ) ги повторија барањата за поништување на изборите за претседател на Студентски парламент при УКИМ (СПУКМ). Поддржани од група професори, побараа изјаснување на Универзитетскиот сенат, Ректорската управа, Ректорот и на проректорите, од кои очекуваат остро да ги осудат вчерашните случувања и да не ги признаат...

„Студентски пленум“: На суд ќе кажете кој издаде наредба за прекумерна употреба на сила

Студентите од „Студентски пленум“ побараа одговор кој издал наредба за употреба на сила без правна основа за припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и оклопни возила синоќа да се распоредат пред седиштето на СПУКМ, каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од гласањето за избор на претседател. На денешниот протест пред зградата на СПУКМ, членовите на „Студентски...

Ректорската управа на УКИМ закажа вонредна седница за понеделник

Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) закажа вонредна седница за понеделник, со почеток во 8 часот, информираат оттаму. Во соопштението испратено од ректорот во заминување, Велимир Стојковски, се изразува загриженост за случувањата околу изборот на нов студентски лидер. - Длабоко сум загрижен од информациите што беа објавени во медиумите за случувањата со студентските избори, кои беа под секое достоинство, како и со употреба...

МВР: Студентски парламент нè повика зашто се плашеле од боење

Членовите на Студентски парламент, исплашени од заканите на „Студентски пленум“ дека ќе ги блокираат изборите за нов лидер, побарале да им биде обезбедено физичко присуство на полициски припадници пред канцелариите на СПУКМ и на факултетите, како и при транспортот на кутии од факултетите кон канцелариите, информираат од МВР. Оттаму велат дека по затворањето на гласањето, добиле повик зашто група студенти пред...

„Професорски пленум“ бара да не се признаат изборите на СПУКМ

„Професорски пленум“ најостро го осудува начинот на којшто вчера се одвиваа изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ). Членовите на „Професорски пленум“ во нивната реакција велат дека се шокирани од фактот дека гласањето не било прекинато и покрај забележаните неправилности. - Членовите на oдборот за гласање ја злоупотребија својата положба и дозволија продолжување на гласањето, со што реализираа незаконски...

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на Истанбулскиот универзитет

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) соопшти дека од следната академска година, македонскиот јазик ќе можат...