fbpx
Таг: студентски организации

таг: студентски организации

УСС УКИМ: Членството во Европската студентска унија ќе овозможи големи придобивки за студентите

Кон средината на месец март беше организирана 43-та Европска студентска конвенција во организација на Европската студентска унија (ЕСУ) - најголемата студентска организација во Европа на која учествуваа и претставници од Универзитетското студентско собрание при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УСС УКИМ). Конвенцијата, која по пауза од две години за прв пат се одржа со физичко присуство на Малта е алка...

Студентската организација „БЕСТ Скопје“ организира состанок за проширување на тимот на членови

Невладината студентска организација „БЕСТ Скопје“, која што е дел од меѓународната организација „БЕСТ“ (Борд на европски студенти по технологија), организира информативен состанок за проширување на својот тим на членови. Состанокот ќе се одржи на 23.02.2022 (среда) со почеток во 18 часот со локација на Техничкиот Кампус на УКИМ во Скопје. „Дали сте спремни да го надополните својот животен албум со...

Повик за учество на Европски студентски инженерски натпревар во организација на „БЕСТ Скопје“

Невладината студентска организација „БЕСТ Скопје“, како дел од меѓународната  студентска организација „БЕСТ“ (Борд на европски студенти по технологија) по 12-ти пат го организира европскиот студентски тимски инженерски натпревар - ЕВЕС 2022 (European BEST Engineering Competition) во периодот од 28-ми февруари до 4-ти март. За натпреварот тие бараат креативни личности кои немале можност да ја истакнат таа твоја особина и имаат...

Трета ноќ протести во Париз против реформите на пазарот на труд

Стотици демонстранти ноќеска простираа на Плоштадот на Републиката во Париз против реформите на пазарот на труд, што француските власти сакаат да ги спроведат, јавуваат светските агенции. Толпата, која трета ноќ по ред протестира во центарот на Париз, си заминала утрово по интервенцијата на полицијата. На синдикатите и студентските организации, кои во четвртокот, оваа недела, стапија во генерален штрајк поради...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...