fbpx
Таг: студентски град

таг: студентски град

Порталб: Средновековните услови во „Студентската населба“ во Тетово не се приоритет во мандатите на Арифи

„Студентската населба“ во Тетово во моментов се соочува со средновековни услови за живот, иако се наоѓа многу блиску до два универзитети, пишува Порталб.мк. Во оваа населба, патот не е уреден, отпадоци има на секое ќоше, а нема ниту јавно осветлување. Љум Красниќи е дојден од Призрен, Косово, за да студира во Тетово, меѓутоа, условите во оваа населба му го...

Културно ехо ќе одржи конференција на тема „Студентски град, сега!“

На 27 октомври со почеток од 18 часот во Домот на културата - Општина Ѓорче Петров ќе се одржи конференција под името „Студентски град, сега!“ организирана од страна на Културно Ехо во соработка со Сити Скоп и Општина Ѓорче Петров. Оваа конференција е дел од проектот на Културно Ехо наречен „Од напуштена фабрика до студентски град“. Целта на овој проект...

Заев: За младите ќе направиме студентски град во Скопје

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје се сретна со студенти пред кои промовираше мерки за младите што, како што посочи тој, СДСМ ќе ги реализира откако ќе дојде на власт. - Денеска ја претставивме мерката за студентскиот град во Скопје, со модерни архитектонски решенија за студентските домови, со инкорпорирани фитнес-сали, кино-сали, библиотеки, ресторани, и сето...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...