fbpx
Таг: Струшко

таг: Струшко

ДИЖС најави кривична пријава за палењето трски во Струшко

По извршениот надзор од страна на Државниот инспекторат за животна средина и инспектори од Одделението за внатрешни работи од Струга на опожареното земјиште на потегот од плажите Версус, Аквариус и ресторанот Аполонија, во насока кон селото Калишта, Струшко, ќе биде спроведена истрага за откривање на сторителот, против кого ќе се поднесе кривична пријава, информираат од ДИЖС. „Опожарени се трски и...

ДИЖС: Казни за горење трска и насипување земја на струшкото крајбрежје

Инспектор од Државниот инспекторат за животна средина, по дојава на Министерството за внатрешни работи, на 5 март направи контрола на запалена трска на струшкото крајбрежје на потегот кон с. Калишта, информираат од таму. „Оваа нелегална активност на палење трски, со цел формирање плажи или платформи на крајбрежјето, е честа во март и април. Со цел да се спречи оштетување на...

Се чистат каналите за наводнување во регионот на Струга

Водостопанство на РСМ, подружница „Црн Дрим“-Охрид, деновиве работи на чистење на каналите за наводнување на земјоделските површини во регионот на Струга. Моментално се чисти каналот Мулузија и каналот од с.Мислешево до реката Црн Дрим, во должина од 1.600 метри. Досега од каналите се отстранети околу 4.800 кубни метри нанос. Пред две години неколку населби останаа под вода, поради обилни врнежи од...

Ставен под контрола пожарот во Струшко

Пожарот што избувна вчера на потегот помеѓу селата Делогожда и Поум во Струга е ставен под контрола, извести МВР. Според информациите од терен, пожарот е локализиран и не претставува опасност за животот и за имотот на месното население. Од Противпожарната единица од Струга информираат дека до 14.20 часот пожарот бил гаснат со сите расположливи средства, а биле вклучени и авиони....

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...