fbpx
Таг: Струмица

таг: Струмица

Кампањата „ЕУ за тебе“ в понеделник во Струмица

Шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, в понеделник ќе ја посети Струмица како дел од новата кампања „ЕУ за тебе“. Кампањата „ЕУ за тебе“ започна на 27 јануари во Кичево, со цел да се подигне свеста и да се информира јавноста за помошта на ЕУ во земјата. „Во Струмица ЕУ обезбеди финансии од 5,7 милиони евра за изградба на...

Витанов: Бев изманипулиран од ВМРО-НП, давам оставка и ќе соработувам со СДСМ

Еден ден откако беше објавено дека преминува во советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица, Методи Витанов, советник од ВМРО-НП, денеска соопшти дека бил изманипулиран од централното раководство на партијата поради одлуката да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ и дека наместо тоа решил од денеска да дејствува како независен советник, а ќе ја поддржува советничката група на СДСМ....

Почина струмичанката што беше силувана од синот

Вчера починала 75-годишната струмичанка С.Т која беше силувана од нејзиниот син, информираат од полицијата. Против синот, С.Т. (48) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „родосквернавење“ поднесе е кривична пријава. Телото на починатата е дадено за обдукција. С.Т. и мајка му се од село Градашорци. Според информациите од полицијата мајката и синот живееле заедно, таа била болна, а С.Т....

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите мора да докажат дека сите граѓани се еднакви пред законот

„Секој што загазил во криминал има причина да се плаши и треба да се плаши. Секој што безобразно ги краде парите од граѓаните на наместени, криминални тендери на кои се богатат партиски фирми, мора да одговара пред законот и да ги врати украдените пари“, реагираше денеска пратеникот Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференцијата на Петре Шилегов. - Со денешниот настап,...

СДСМ бара проверка на јавните набавки во сите општини

„Власта во заминување преку финансиската полиција спроведува нарачана, одмаздувачка мисија во Струмица и во Куманово, општини раководени од СДСМ. Цели 10 години овие општини се под постојани, интезивни контроли на бројните партизирани институции. Струмица и Куманово нема што да кријат. Постапките и јавните набавки се во согласност со законите“, изјави денеска Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. - Бараме финансиската полиција јавно да ги објави резултатите од спроведената...

Струмички гробари земале накит од починати и го продавале во златарници

Двајца гробари вработени во погребална фирма во Струмица се осомничени дека при ископ на стари гробови го земале златниот накит што го наоѓале во гробовите и деа потоа го продавале во локални златарници. Како што информираат од полицијата, против Р.Т. (36) од Струмица и Г.П. (47) од Штип се поднесени кривични пријави со кои тие се товарат за сквернавење починато лице,...

Ременски: Решени повеќе проблеми на лицата со инвалидност и со попреченост

Потпретседателката на СДСМ и техничката министерка за труд и социјална политика, Фросина Ременски, денеска во општина Струмица оствари средби со граѓаните и со невладини организации, кои ги претставуваат интересите и правата на лицата со инвалидност и со попреченост на територија на општина Струмица. - Разговаравме за повеќе прашања. На средбата беа изнесени повеќе барања до Министерството за труд и социјална...

Заев: СДСМ ќе обезбеди почитување на новинарската професија

„Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат слободни медиуми. Контролирани и зависни медиуми за контролирани граѓани, тоа е целта на Никола Груевски. Затоа лагите на провладините медиуми се платени со милиони евра, пари на граѓаните“, изјави на денешната прес-конференција во Струмица, претседателот на СДСМ, Зоран Заев. - Стравот кај Никола Груевски и кај ВМРО-ДПМНЕ е стравот од вистината за катастрофалната реалност, што ќе...

„Џонсон контролс“ отвори уште еден капацитет во земјава

„Џонсон контролс“ отвори уште еден производствен капацитет во Македонија, поточно во Струмица, покажуваат податоците на Централен регистар. Компанијата на почетокот на ноември ја најави оваа инвестиција од 20 милиони евра и како што истакнаат на прес-конференција во Владата, предвидено е да бидат отворени 1.500 работни места. „Џонсон контролс“ има фабрика во Штип, а пред една година го продаде својот производствен капацитет во...

Ќе се обновува сливот на реката Струмица за да се намали ризикот од поплави

Сливот на реката Струмица ќе се обновува за да се намали ризикот од поплавите и загадувањето, информираше постојаниот претставник на програмата за развој на Обединетите нации, Луиза Винтон. - Проектот ќе работи со локалните власти на зајакнување на капацитетите за воведување на принципите на интегрално спречување и на контрола на загадувањето од индустријата, како и на воведување на најмодерните принципи, технологии...

Василево: Четири години за четири километри

Четири години по ред, локалниот пат Чанаклија – Нова Маала во општина Василево е во плановите и парите се одвојуваат во буџетот на Општината. Останаа четири километри пат – четири километри секојдневно малтретирање за жителите на овие места, кои никогаш не открија каде и како секоја година исчезнуваат нивните пари. - Моите пари ме болат - вели еден од анкетираните жители,...

Исчезна жена од Струмица

Вчера во полициската станица Струмица околу 1 часот по полноќ, 48-годишниот Р.А. од Струмица пријавил дека изчезнала неговата сопруга. Истиот ден во 11 часот од нивниот дом во непознат правец се оддалечила неговата сопруга, 36-годишната З.А. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Во Струмица поплавите направиле штета поголема од 95 милиони денари

Комисијата за процена и утврдување на висината на штетата настаната од природни непогоди и други несреќи, формирана од Советот на Општина Струмица, на 24 и на 30 јануари 2015 година направи увид на поплавените подрачја и информираше дека е направена штета од 95.600.555 денари. - До комисијата има доставено вкупно 515 барања за процена на штети, од кои најголем дел...

МЗТ Скопје ја совлада Струмица со 62 поени разлика

Кошаркарите на МЗТ Скопје, во натпревар од 15. коло во Првата лига, го совладаа тимот на Струмица со резултат 107-45. Дури петмина кошаркари од победничкиот тим постигнаа двоцифрен број поени. Најефикасни на натпреварот беа Стефан Синовец и Марко Симионовски, секој со 18 поени, Урош Лучиќ додаде 16, а Предраг Самарџиски натпреварот го заврши со дабл-дабл од 11 поени и со исто...

Струмичко денеска без вода

Денеска без вода за пиење ќе останат граѓаните на градот Струмица и на пет населени места: Просениково, Добрејци, Дабиле, Градско Балдовци и Баница. Во текот на ноќните часови, а како резултат на испуштање вода од браната Турија, направена е штета, односно скината е главната доводна цевка за водоснабдување на општина Струмица. Екипите на Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ веќе се...

Тодоров го посети одделението за интервентна кардиологија во Струмица

Mинистерот за здравство Никола Тодоров денеска го постигна новоотвореното одделение за интервентна кардиологија при Општата болница во Струмица. Тој ја истакна историската важност за струмичкото здравство, кое се вброи во мрежата на интервентни кардиологии во земјата. Тодоров рече дека инсталирани се 10 ангеографи, а во монтажа е и единасеттиот.  

На 25 ноември, саем за вработување во Струмица

На 25 ноември, Саем за вработување ќе се одржи во Струмица, информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Саемот ќе се одржи во Домот на културата во Струмица и ќе трае од 11 до 14 часот. Саемот е составен од три компоненти: Ќе се одржи организиран настан со голем број компании кои пред барателите на работно место ќе ги презентираат профилите на работници што ги...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...