fbpx
Таг: Струмица

таг: Струмица

Мета факт: Ветениот ученички дом во Струмица чека на изградба, активностите се во тек

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов во периодот пред локалните избори во 2021 година, вети изградба на нов ученички дом во дворот на училиштето за средно образование „Димитар Влахов“. Во овој момент дом на таа локација нема, но, во тек се активностите за изградба и се работи на ова ветување, па врз основа на тоа, исполнувањето на ова ветување оценуваме...

Скопје и денеска е европски град со најзагаден воздух и меѓу петте најзагадени во светот

Македонскиот главен град денеска е на петтата позиција на листата најзагадени градови во светот и е најзагаден во Европа. Спред податоците на IQ Air, индексот на квалитетот на воздухот US AQI за Скопје е 183 со што градот останува во црвената зона на места каде воздухот е нездрав. Во текот на вчерашниот ден Скопје се најде на деветтата позиција на...

Скопје денеска е европски град со најзагаден воздух, надминат е прагот на алармирање

Европски град со најголемо загадување на воздухот денеска е Скопје. Според податоците на IQ Air, индексот на квалитетот на воздухот US AQI за Скопје е 174 и градот е влезен во црвената зона на места каде воздухот е нездрав. Скопје утрово е деветти по загаденост град во светот според квалитетот на воздухот. Од Министерството за животна средина и просторно планирање...

МВР: Марихуана, прашкаста материја и таблети пронајдени кај девет лица во Струмица

За време на одржување на музички настан во градскиот парк во Струмица пронајдена е дрога кај девет лица, информираат во Министерството за внатрешни работи. „Во периодот вчера од 18 часот до 6 часот на 8 септември, за време на одржување на музички настан во градски парк во Струмица, полициски службеници од секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода...

Фестивалот „Get EXITed“ в среда со десетчасовна програма во Струмица

В среда, во организација на организацијата „Егзит“, во Струмица ќе се одржи голема еднодневна забава – музичкиот настан наречен „Get EXITed“. Во рамки на настанот ќе настапат повеќе музички имиња од регионалната и светската електронска музичка сцена, меѓу кои Дебора де Лука, Махмут Орхан, Сенида и Кристијан Молнар. Програмата на фестивалот е предвидено да започне во 18 часот, а да...

„Get EXITed“ на 7. септември во Струмица

На 7. септември во Струмица, во организација на тимот на „Егзит“ ќе се одржи голема еднодневна забава, именувана како „Get EXITed“. Иако точната локација сѐ уште не е позната, тимот на „Егзит“ во соработка со општина Струмица најавија големо музичко остварување, на кое ќе настапат светски и регионални музичари. „Од самото основање на „Егзит“ постои голема врска помеѓу Македонија и...

ОЈО: Истрага против наставник од Струмица за полов напад врз ученичка

Наставник од Струмица извршил полови дејствија врз ученичка која сѐ уште немала наполнето 14 години. Според струмичкото Обвинителство кое против наставникот отвори истрага за полов напад врз дете, тој во два наврати во спортската сала на училиштето ја допирал и ја бакнувал. Наставникот, во периодот од октомври 2020 година до мај 2022 година, преку социјална мрежа на ученичката ѝ испраќал...

Загадувањето на воздухот повторно алармантно, нема реакција од институциите

Во првите денови од 2022 година, аерозагадувањето во земјава достигнува загрижувачки нивоа, но изостанува реакција на институциите. Веќе втор ден по ред, мерната станица во скопско Лисиче и Струмица е регистрирано присуство на ПМ-10 честички во воздухот над прагот за алармирање, но нема реакција од институциите. Според измерените податоци од мерните станици со кои управува Министерството за животна средина и...

Надминат е прагот за алармирање од ПМ-10 честички во воздухот во Скопје и Струмица

Граѓаните дишат енормно загаден воздух изминативе денови, а институциите и политичките партии си ја префрлаат меѓусебно вината за аерозагадувањето во Скопје, но и во останаттие градови. Од Министерството за животна средина и просторно планирање попладнево информираа дека е надминат прагот на алармирање за суспендирани ПМ-10 честички во воздухот, поради тоа што во текот на два последователни дена е надмината вредноста...

Вистиномер: Стационарот за бездомни кучиња во Струмица готов, но се најавува отворање до крајот на годината

Мета.мк ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на изборно ветување на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски: Ветување: Изградба на стационар за кучиња бездомници во Струмица     ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски за изградба на „Стационар за кучиња бездомници’’,  наведено  во неговата изборна програма  „Живот во Струмица за сите“ (стр. 21), со која излезе на локалните избори во 2017 година, досега (04.10.2021) не...

За електричните автомобили и хибридите не секаде има бесплатен паркинг во земјава

Сопствениците на електрични и хибридни возила во земјава не секаде може да го остварат правото на бесплатен паркинг. Иако овие возила имаат минимално учество во загадувањето на воздухот, општинските власти имаат различни аршини во однос на давањето поволности за нив. Инаку, токму транспортот се наоѓа на второто место помеѓу главните причинители на аерозагадувањето во македонските градови. „Мета.мк“ ги контактираше по...

Единаесетто издание на „100.000 поети за промена“ во Струмица вечерва

Струмица повторно ќе биде домаќин вечерва на поетската манифестација „100.000 поети за промена“. Настанот го организираат глобалното движење „100.000 поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“. Ова е 11. издание на поетската манифестација. По претходно распишаните конкурси за поезија и плакат, ова издание на манифестацијата ќе се реализира на две локации. Во НУЦК „Антон Панов“ (камерна сцена) со...

Распишани конкурсите за поезија и дизајнерско решение за манифестацијата „100.000 поети за промена“

Манифестацијата „100.000 поети за промена“ во соработка со здружението „Контекст - Струмица“ ги распиша поетскиот и конкурсот за дизајнерско решение на постери и плакати за овогодинешното издание на Фестивалот. Како што информираат организаторите, поезијата треба да биде социјално ангажирана и да разработува теми кои се поврзани со глобалните и локалните промени. На овој конкурс можат да учествуваат автори од сите...

В петок почнува Фестивалот за краток филм „Астерфест“

В петок започнува шеснаесеттото издание на Фестивалот за краток филм „Астерфест“, кој ќе се одржи во Амфитеатарот во Струмица, под мотото „Нови мотивации“.  „Астерфест“ ќе биде затворен в недела. Организаторите на фестивалот соопштија дека во официјална интернационална конкуренција се 24 кусометражни играни, документарни и анимирани филмови. На отворањето на фестивалот в петок, 13 август, со почеток во 20 часот ќе бидат...

Зајакнати инспекциски контроли за спречување пожари на депонијата кај Добрашинци

депонија
Државниот инспекторат за животна средина информира дека, на 7 јули спроведе вонреден инспекциски надзор на депонија, лоцирана во близина на селото Добрашинци што се користи за отстранување на отпадот од Струмица. Депонијата во моментот на надзорот не била опожарена, но граѓаните од околината се жалат дека таа често гори. Од Инспекторатот соопштуваат дека, областа зафатена со депонирање има површина од...

Изгореа десетина дуќани во синоќешниот пожар во трговскиот центар „Глобал“ во Струмица

Сè уште не се познати причините за синоќешниот пожар во струмичкиот трговски центар „Глобал“, каде целосно изгореа десетина дуќани и дел од зелениот пазар. Човечки жртви нема, а предизвикана е само материјална штета чија вредност засега не е утврдена. Околу шеесетина пожарникари вчеравечер го гаснеа пожарот, а денеска тие и натаму дежураат пред објектот за да не дојде до нов...

Заев: Извесно дека ќе има вето од Бугарија, но сепак очекувам крик на пријателство

Вето од Бугарија е повеќе од извесно, но очекувам крик на пријателство, вели премиерот Зоран Заев. Тој нагласува дека до крајот на декември има можност за одржување на прва меѓувладина конференција и дека очекува одговорност и позитивна одлука од бугарската страна - Јас сум подготвен и го подготвив македонскиот народ за евентуална блокада. И тоа е поприлично извесно. Ако кажете...

Полицијата во Струмица пишувала по една казна на секоја минута, 60 санкции за еден час

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Струмица, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција во Струмица. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди...

Благ пораст на цените на становите во екот на кризата од корона вирусот

Зголемување на цените на становите има во второто тримесечје од годинава кога се разгоре кризата од корона вирусот, а забележително е дека цените растат иако понудата на станови ја надминува побарувачката. Според податоците на Народната банка, во вториот квартал на 2020 година, цените на становите во Скопје бележат годишен раст од 1,4 отсто, што претставува мало забавување во споредба со...

Преполните журки и забави без заштитни маски од викендов го запалија алармот кај институциите

Во дискотеките, клубовите, рестораните, црквите, домашните балкони, тераси и тревници деновиве се организираат забави и разни свечености на кои присуствуваат и по стотици гости. На социјалните мрежи секојдневно се редат фотографии од насмеани и гушнати лица без заштитни маски од дискотеки и кафулиња, како и групи на луѓе како се забавуваат и играат на музика. Сите овие фотографии се...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...