fbpx
Таг: стрес

таг: стрес

Берлин воведе билети за јавен превоз со масло од коноп што се јадат

За да го покрене расположението меѓу жителите во пресрет на Божиќните и Новогодишните празници, властите од Берлин издадоа посебни билети за јавен превоз што содржат масло од коноп. Откако ќе се искористи билетот во машините за валидација, тој може да се изеде. Берлинските власти велат дека ваквиот потег може да има смирувачки ефект кај корисниците на јавниот превоз, олабавувајќи...

Психолозите потврдуваат: Ковид пандемијата донесе различни психички проблеми кај учениците

Пандемијата на ковид-19 сериозно се одрази на менталното здравје на младите. Иако на почетокот изгледаше безопасен преодот на учење од дома, сепак долгото време на несоцијализација, си го зема данокот. Два и пол месеци по почетокот на учебната година со физичко присуство, Мета.мк поразговара со училишни психолози на оваа тема. Тие велат дека враќањето назад во училиште довело до...

На младите треба да им се помогне на здрав начин да се справат со стресот

Ковид-пандемијата која сè уште трае, полека ги истрошува т.н емоционални батерии на младата популација, која е најпогодена и најповеќе ги чувствува последиците од мерките кои во изминативе две години беа наметнати, но и сè уште се на сила, велат психолозите. Секојдневниот живот се врати во одредена нормала, но предизвиците со стресната ситуација останаа. Психологот и психотерапевт Марија Котевска Димовска, која...

Европјаните се противат на проширувањето – не можеле веќе да се потпираат на САД

Граѓаните на Европската Унија се малку исплашени бидејќи повеќе не може да се потпираат на САД како чувар на безбедноста, но исто така сакаат да се сопре проширувањето на ЕУ и Унијата да се вклучи повеќе во решавање на предизвиците на глобализираниот свет. Тоа се некои од главните заклучоци во истражувањето на Европскиот совет за надворешни односи (ecfr.eu), кое е...

Известување при несреќи – факти, а не емоции

Лесно е да критикувате седнати дома пред телевизор како известуваме, но не прашувате ли како ни е нас, кои работевме на студ, во тешки услови, во ситуација кога има многу луѓе околу тебе, во моменти на жал, а притоа да не згрешиме. Имаше грешки, ама тие беа направени од брзање, од трема, од емоции, и од потребата да се...

Скопските земјотреси го наполнија Охрид

Многумина повозрасни скопјани, главно пензионери и пензионерки, дојдоа во Охрид за да ги избегнат стресовите од серијата земјотреси, на сè уште несмиреното скопско епицентрално подрачје. Се работи, главно, за сопственици на викендички и на викенд-станови, кои по летниот одмор заминуваат со крајот на летната сезона и на почетокот од училишната година. Овој септември тие се вратија во Охрид, а тоа може да се забележи по шеталиштата,...

Со „Твитер“ против срцевите болести

Микроблог-платформата „Твитер“ може да послужи како алатка за борба против спречување срцеви болести. Новата студија што заедно ја спроведоа научниците од Универзитетот во Пенсилванија и Универзитетот „Нортвест“ во Мелбурн, докажала дека негативните емоции изразени преку „твитови“ може да бидат фактор кој јасно укажува на ризикот за појава на срцеви болести. Истражувањето е спроведено на територија на САД, а во него учествувале 1.300...

Созреаја гордо: Јавните личности некогаш и сега

Ги гледаме секој ден, а малку ги забележуваме трагите и промените што времето ги остава на нивниот надворешен изглед. Кога влегоа во политиката, сите беа свежи, а по речиси една деценија работа, долгите работни часови, стресот и обврските оставија трага на нивниот физички изглед. Ова не важи само за нашите политичари. Истите физички промени се забележуваат и кај светските и кај...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...