fbpx
Таг: Стразбур

таг: Стразбур

Стразбур реши 25 години стар случај на Македонци

Цели 25 години, поширокото семејство Штерјови од Штип се обидувало да си ја врати земјата што му била одземена во периодот на колективизацијата во минатиот век. На крај, процесот го загубило, но, правдата ја нашло во Стразбур, во Судот за човекови права. Во 1982 година, преку суд, четворицата браќа Штерјови побарале државата да им ја врати земјата што на нивниот...

Јункер најави 315 милијарди евра инвестиции за ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска во Европскиот парламент во Стразбур го презентираше новиот „амбициозен“ план од 315 милијарди евра на неговата администрација, за поттикнување на порастот на економијата и на вработеноста во Европска Унија, која со години се соочува со финансиска и со економска криза. Всушност, само 21 милијарда евра ќе дојдат од јавни европски пари –...

Бесими во посета на Европскиот парламент

Oд денеска, во посета на Европскиот парламент и на Советот на Европа сe наоѓа вицепремиерот за евроинтеграции, Фатмир Бесими. Тој ќе има одделни средби со европратениците Ричард Ховит, Алојз Петрле, Моника Маковеј, а утре треба да се сретне со известувачот во ЕП за Република Македонија, Иво Вајгл, и претседателот на Комисијата за надворешни работи, Елмар Брок. Бесими, исто така, ќе присуствува и...

Судот во Стразбур ќе решава по жалбата на Велија Рамковски

Aпликацијата на Велија Рамковски и на неговата ќерка Емел Рамковски, кои се жалеа на должината на притворот, на необразложените решенија и на нарушената пресумпција на невисност, e прифатена од Европскиот суд за човекови права во Стразбур, дознава БИРН. Според информациите на БИРН, адвокат овластен од Рамковски и од неговата ќерка Емел, поднел апликација во судот во Стразбур, заведена под број...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...