fbpx
Таг: Стразбур

таг: Стразбур

(ВИДЕО) „Дубиоза Колектив“ настапи во Советот на Европа во Стразбур

Популарната музичка група „Дубиоза Колектив“ од Босна и Херцеговина свиреше за време на собирот во седиштето на Советот на Европа во Стразбур на Светскиот форум за демократија. Како што пишува „Радио Сараево“, босанските музичари ги распеале учесниците на форумот, активистите и бирократите. Членовите на „Дубиоза Колектив“, освен настапот, упатија и порака до Советот на Европа дека голем број на луѓе ја...

Димитров во Стразбур ќе разговара со европарламентарците за напредокот на Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре ќе престојува во  работна посета на Стразбур, во Европскиот парламент, при што ќе се сретне со шефови на пратеничките групи во Парламентот, меѓу кои се претседателот на АЛДЕ - Ханс ван Бален, претседавачот со Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) - Дејвид МекАлистер кој доаѓа од Европската народна партија, како...

Пресуда на Стразбур против Македонија за неправедно протерана бегалка

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда за случајот „Љатифи против Република Македонија“, со која се утврдува повреда на членот 1 од протоколот 7 на европската конвенција за човековите права, кој се однесува на процедуралните гаранции во случај на протерување на странци. Како што образложува судот во Стразбур, жалителката Ѓилизаре Љатифи, родена во 1991 година, на осумгодишна возраст, заедно со...

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“, јави Радио Слободна Европа (РСЕ), чии дописници од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен утре во Стразбур. Во него се...

Судот во Стразбур пресуди дека Велија и Емел Рамковски биле притворени без аргументи

Судот за човекови права во Стразбур, пресуди во корист на Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска, кои поднесоа тужби до судот за критериумите по кои бил одреден притворот и за должината на притворот во случајот „Пајажина“. Согласно пресудата, државата ќе треба да им исплати и парична оштета во износ по 780 евра на двајцата. Дополнително, ќе се утврдува дали...

Судот во Стразбур ѝ пресуди 9.500 евра обесштетување на ПОА на Вранишковски

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур денеска донел пресуда во полза на Православната охридска архиепископија (ПОА) на Јован Вранишковски, а Република Македонија ќе мора да исплати 9.500 евра обештетување на ПОА, извести Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. Со пресудата се констатира дека со одбивањето на надлежните во Македонија да се регистрира ПОА како посебна верска...

Петмина работници ја победија Црна Гора во Стразбур

Петмина поранешни вработени во некогашниот гигант на СФРЈ и потоа на СРЈ, производителот на градежни машини „Радоје Дакиќ“, по седум години чекање, го добија спорот против владата на Црна Гора што го поведоа во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, јавија црногорските медиуми. Сега црногорската влада мора да им исплати најдоцна за три месеци сума од 217.000 евра, колку...

ПССЕ го избра Јован Илиевски за судија во Стразбур

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) денеска со 106 гласа „за“ го избра обвинителот во македонското Обвинителството за организиран криминал, Јован Илиевски, за судија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Освен Илиевски, кандидати за судија беа и судијката од Уставниот суд, професорката Наташа Габер-Дамјановска, која добила 86 гласа, како и Звоимир Јанкуловски. Претходно, Комисијата за избор на судии...

Никола Попоски во Стразбур на состанок на Паневропската Унија

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ќе има обраќање на состанокот на работната група на Европската народна партија (ЕПП) во Паневропската Унија, во Европскиот парламент во Стразбур. Како што соопшти Министерството за надворешни работи, пред членовите на работната група, министерот Попоски ќе се осврне на европскиот интегративен процес на Република Македонија и на перспективите за почнување на преговорите за...

Стразбур утврди дека истрагата за случајот на Мартин Нешковски била законски спроведена

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда во која се вели дека за случајот со убиството на Мартин Нешкоски нема повреда на членот 2 од Европската конвенција за човековите права во смисла на ефективноста на истрагата, објави „Академик“. Мајката на Мартин Нешкоски, Ленка Нешкоска, до Европскиот суд за човекови права се жалела дека истрагата за смртта на нејзиниот син не...

Прилепски таксист доби спор против Македонија во Стразбур

Таксист од Прилеп, кој не знаел дека превезува албански државјани кои нелегално ја преминале границата, ја доби правдата пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, во врска со конфискувањето на неговото возило од марката „мерцедес“. Државата треба во рок од три месеци од денот на правосилноста на пресудата да му го врати возилото, кое судот му го конфискувал пред осум години...

Партијата на зелените бара зградата на ЕП во Стразбур да им се отстапи на мигрантите

Огромната футуристичка зграда на Европскиот парламент во францускиот град Стразбур би можела да се искористи како прифатилиште за мигрантите, предлага лидерот на Партијата на зелените, Филипе Ламбертс. Како што пренесува „Би-Би-Си“, Ламбертс предложил членовите на Европскиот парламент да се преселат во зградата на парламентот во Брисел, а зградата во Стразбур да им се отстапи на мигрантите. Неговиот предлог доаѓа откако деновиве...

Фармерот Душко Илиевски доби 6.000 евра отштета за загубите додека беше во притвор

Апелацискиот суд во Битола пресуди отштета од 6.000 евра за семејството на фамерот Душко Илиевски за земјоделските загуби додека тој и дел од неговото семејство беа во протвор 12 дена во 2010 година. За пропаднатиот род на нивите со компири, боранија, пиперки, фармерот Илиевски бараше 9.000 евра отштета од државата, но Основниот суд и Апелацискиот суд во Битола досудија и потврдија...

Протест пред Регулаторна комисија за енергетика

Граѓани кои се исклучени од системот за парно греење, денеска протеситраа пред Регулаторната комисија за енергетика, објави „Фокус“. Тие најавија дека правдата ќе ја бараат во судот во Стразбур, оти домашните судови го затвориле нивниот случај. Тие и понатаму нема да бидат корисници на парно, но секој месец ќе плаќаат паушални сметки, како и досега, со објаснување дека користат топлина...

Без конкретен договор на маратонската средба Груевски – Заев во Стразбур

Заврши рундата разговори на највисоко ниво помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со тројцата европратеници и со комесарот за пристапни преговори, Јоханес Хан, во Стразбур. Во соопштението на европратениците се вели дека се поздравуваат напорите на двајцата партиски лидери да работат врз заеднички договор во интерес на граѓаните и да се справат со сите предизвици...

Заев и Груевски на средба во Стразбур

Премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Стразбур ќе разговараат со пратеници во Европскиот парламент, како и со претставници на Европската комисија. Најавено е тие да имаат средба и со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан.

СДСМ: Шпекулација се имињата на можни премиери на преодна влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, утре пак ќе се сретнат во Стразбур, во обид да ја решат политичката криза, потврди за „Мета“ Илија Димовски, пратеник од владејачката партија. Од ВМРО-ДПМНЕ дознаваме дека тие немаат намера да прифатат техничка влада. Исто категорични во своите барања се и од СДСМ. Зоран Заев претседател на СДСМ,...

Македонка доби уште една пресуда во Стразбур

Македонската држава ќе треба да ѝ плати 5.000 евра отштета и 300 евра судски трошоци на 39-годишната Марина Илиевска од Крива Паланка, која во 2009 година била жртва на полициска бруталност кога нејзиниот сопруг побарал таа да биде пренесена во психијатриска клиника во Скопје, одлучи денеска Судот за човекови права во Стразбур. На барање на нејзиниот сопруг и на двајца доктори...

Македонија казнета во Стразбур за случајот со поранешниот судија Митриновски

Утрово судот за човекови права во Стразбур донесе одлука во случајот „Митриновски против Македонија“, во кој државата е осудена за прекршување на членот 6 параграф 1 на Европската конвенција за човекови права, кој се однесува на правото на фер судење. Македонија ќе треба на Митриновски да му исплати 4.000 евра нематеријална отштета и дополнителни 1.230 евра за покривање на...

Александар Николоски реизбран за прв потпретседател на Мониторинг-комитетот на ПССЕ

Од 26 до 30 јануари 2015 година во Стразбур, Франција, се одржува редовната зимска сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа, на која учествува Делегација на Собранието на Република Македонија. На почетокот на сесијата се избраа новите претседатели и потпретседатели на работните тела на Парламентарното собрание. Александар Николоски е реизбран за прв потпретседател во Мониторинг-комитетот, кој се смета за...

Само еден концесионер на мала хидроцентрала во Националниот парк „Шар Планина“ се откажал, останатите бараат обесштетување

Концесионерите на четири од седумте мали хидроцентрали кои се зацртани во Националниот парк „Шар Планина“ побарале надомест за вложените средства за да се откажат од изградбата. Само еден концесионер...