fbpx
Таг: страв

таг: страв

Младите во светот се длабоко вознемирени од климатските промени, покажа ново истражување

Ново глобално истражување ја покажува длабоката вознемиреност која младите лица во светот ја чувствуваат во однос на климатските промени, пренесува „Би-би-си“. Извештајот од истражувањето кое во 10 земји го спровел Универзитетот Бат во соработка со други пет универзитети, бил објавен во списанието „Lancet Planetary Health“. Во извештајот се тврди дека ова е најголемо истражување од ваков вид досега, со одговори...

Пандемијата со ковид-19 има огромно влијание врз психичката состојба на младите

Пандемијата со ковид-19 има огромно влијание врз психичката состојба на младите, која и онака е подложна на промени, а нивната психа е посебно „чувствителна“ кога се во пубертет, тинејџери или адолесценти. Проблемите посебно беа потенцирани додека тие беа затворени дома, не се дружеа со врсниците, не одеа на училиште. Во однос на тоа како ковид-кризата влијаеше врз младите, психологот Дора...

КриТинк: Теоријата на заговор како невидлив затвор

Фасада од надмоќ и супериорност, но длабоко утврдено чувство на помала вредност. Недоверба кон другите и непријателство кон системот, како израз на сопствената несигурност и невклопеност. Тоа е сплет од особини што може да го зачаури поединецот во затворени системи на верување, пишува КриТинк.мк во својата нова анализа, што подолу ја пренесуваме во целост.   Пишува: Д-р Билјана Ѓонеска, научна соработничка,...

„Летување во време на пандемија“, еве што мислат младите низ државата

Младите сe sо поделени мислења на темата „Летување во време на пандемија“. Порталб.мк разговараше со студенти од различни градови во Северна Македонија што мислат за летни одмори, дали се за или против. Ова е мислењето на студентите од Струга, Кичево, Гостивар, Тетово, Скопје и Куманово. Дали сте биле или размислувате да одите некаде на летување? Ова лето не сум била и...

Во Грција се шират дезинформации дека со ковид-19 се воспоставува контрола врз човештвото

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

МЦМС истражување: 71,3 отсто од граѓаните се загрижени за состојбата со корона вирусот

Состојбата предизвикана од Ковид-19 беше повод Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) да направи истражување за ставовите на граѓаните поврзани со здравјето, но и со поголем број други состојби кои ги предизвика болеста Ковид-19. Истражувањето покажа голема загриженост кај 71,3 отсто од граѓаните за моменталната состојба предизвикана од корона вирусот. Демографски, жените се позагрижени (80,6 отсто) наспроти мажите (61,7...

Феноменот „инфодемија“, уште еден ризик покрај пандемијата на корона вирус

Дезинформациите пред сè предизвикаа паника кај граѓаните и, како резултат на склоноста на граѓаните да ги шират сите информации што ги читаат, непроверени и често пати лажни, тие стигнаа до голем дел од јавноста. Феноменот на „инфодемија“ брзо се распространува во последните неколку недели. Бројни и разни дезинформации се дистрибуираат уште од моментот кога почна известувањето за корона вирусот или...

Мемети: Граѓани доаѓаат во гостиварската болница со знаци на страв, а не на корона вирус

Ситуацијата во Гостивар до овој момент е стабилна и официјално нема заразени лица со коронавирус, изјави лекарот инфектолог Енес Мемети од гостиварската болница, кој ги повикува граѓаните да не шират паника. Тој посочува дека граѓаните треба да се прегледуваат кај матичните лекари, а во инфективниот оддел да доаѓаат само оние со симптоми на коронавирусот, пренесува „Порталб.мк“. Според докторот Мемети од...

Aна Блажева: Нереално е во оваа ситуација да нема загриженост, страв и вознемиреност

Ситуацијата со корона вирусот ги принуди луѓето да го сменат начинот на живот, а воедно и со тоа да излезат од својата комфорна зона. Напливот од информации, лажните вести и дезинформации предизвикаа страв кај населението. Ана Блажева, психотерапевт од Здружението „Психотерапика“, вели дека во новонастанатата ситуација нереално е да се очекува дека нема да се појави страв и загриженост,...

Препораки за новинарите за известување за новиот корона вирус

Глобалната мрежа за истражувачко новинарство -ГМИН (Global Investigative Journalism Network) објави низа препораки за новинарите кои известуваат за состојбите со новиот корона вирус COVID-19. Вклучувајќи совети од различни новинарски организации, искусни новинари и експерти, ГМИН препорачува во мала мерка да користат „субјективните“ придавки, како „смртоносна“ болест, фотографиите и другите илустрации да се користат многу внимателно за да се спречи можноста...

Европјаните се противат на проширувањето – не можеле веќе да се потпираат на САД

Граѓаните на Европската Унија се малку исплашени бидејќи повеќе не може да се потпираат на САД како чувар на безбедноста, но исто така сакаат да се сопре проширувањето на ЕУ и Унијата да се вклучи повеќе во решавање на предизвиците на глобализираниот свет. Тоа се некои од главните заклучоци во истражувањето на Европскиот совет за надворешни односи (ecfr.eu), кое е...

БИРН Косово: Предвидениот земјотрес на социјалните мрежи беше лажна вест

Косовската секција на Балканската мрежа за истражувачко новинарство (БИРН) анализираше информација од таканаречената Научна природна компанија за потенцијален земјотрес во Косово, објавена на социјалните мрежи на 28 ноември. Според оваа  информација се очекувал земјотрес во 2 часот по полноќ со интензитет од 7,2  во Јадранско море, а истиот во Косово би се чувствувал со јачина од 6,6 степени. KALLXO.com за...

Палмер: ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат без страв од закани и одмазда

Бараме од лидерството на ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат по нивно уверување без страв од закани и одмазда, изјави Метју Палмер, заменик-помошникот државен секретар на САД, на панел на Белградскиот безбедносен форум. - Историскиот договор од Преспа ѝ ги отвори вратите за европската иднина на Македонија. Нема алтернатива. Нема „Преспа плус“. Нема подобар договор од овој. НАТО ја...

Мечка рика по мечето низ Шар Планина, цело Беловиште во страв

Со денови кружи околу селото и рика, веројатно си го бара мечето. Најмногу кога ќе почне да се стемнува. Страшно е и да се слуша, а камоли да помислиш што би било кога така гневна би пресретнала човек. А можеби се и повеќе мечки, сепак сме на Шар Планина, објаснува жител на тетовското село Беловиште, кое неколку дена живее...

Села до ВМРО-ДПМНЕ: Ајде првин да гласаме за СЈО, па да одиме на нови избори

По час и половина реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и обвинувања кон СДСМ, со повремени повици за предвремени избори, на  говорницата на денешното 19.  продолжение на конститутивната седница говореше и Зијадин Села од Алијанса на Албанците, кој ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ тие да гласаат за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство и за специјален суд, а...

Паника меѓу администрацијата во Општина Битола по првиот притвор за „Транспортер“

Паника, страв и невообичаена претпазливост владее меѓу вработените во Општина Битола, по одлуката за притвор на еден од осомничените во случајот „Транспортер“, кој минатата недела го отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), велат неофицијални извори за „Мета“. Веста за притворот на еден од најблиските соработници на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, бргу се рашири низ градот. Притворениот е актуелен секретар во Општина Битола,...

Сè поголем е стравот од тероризам во Австрија

Сè поголем број Австријци се плашат од тероризам, покажува најново испитување на јавното мислење. Според истражувањето на институт „Галуп“, 56 отсто од Австријците веруваат дека Австрија би можела во следниот период да стане мета на терористички напади. Од друга страна, само 30 отсто од испитаниците се чувствуваат безбедно. И покрај сè поголемиот страв од тероризам, 43 отсто од Австријците истакнуваат дека нема...

МЦЕО: Граѓаните се плашат дека власта ги прислушува

Мнозинството граѓани во Македонија (57,7 отсто) веруваат дека власта има податоци за гласањето, 29,2 отсто не веруваат во тоа, а 13,1 отсто ниту веруваат, ниту не веруваат. Ова го покажува анекетата на Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО) која го третираше прашањето за наводно постоење атмосфера на страв во Македонија. Анкетата била составена од два типа прашања, директни прашања за стравот...

МЦЕО: Дали во Македонија владее атмосфера на страв и на конспирации?

Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО) „Еврометар“, во своето последно истражување објавува податоци за тоа колкава е атмосферата на страв и на конспирации во Македонија. Анкетите се правени со директни прашања, како, на пример, „Дали македонските граѓани слободно го кажуваат своето мислење?“, и индиректни прашања „Македонската влада има податоци за тоа како гласал секој граѓанин“, „Спонтани протести не постојат, туку...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...