fbpx
Таг: странски инвестиции

таг: странски инвестиции

Недељник: Србија е светски шампион во задолжување и прилив на капитал од Кина

Србија во 2022 и 2021 година била светски првак според задолжувањата и приливот на капитал од Кина, пишува српскиот неделник „Недељник“. Србија земала вкупно 8,03 милијарди долари како кредити од Кина, вклучувајќи ги и кинеските инвестиции, со што нашиот северен сосед во изминативе две години се искачил на самиот врв во светот, се наведува во истражувањето „China Global Investment...

Отворањето на преговорите, можностите и предизвиците на Северна Македонија да има економска корист

За Северна Македонија по отворањето на преговорите со Европската Унија во јули годинава се отворија можности за поголем економски развој, но исто така за таков развој ја чекаат предизвици. Она што треба да се случи е што поскоро забрзување на процесите на подобрување на условите за водење бизнис и стимулирање на конкурентноста како природен двигател на економскиот развој и...

Со потпросечни патишта нема да привлечеме странски инвестиции

Висината на инвестициите и заинтересираноста на странски компании да работат во земјава директно зависат од развојот на патната и железничката инфраструктура. С. Македонија заостанува зад земјите од регионот по вложувањата, но и според состојбата на патиштата кои ги има. Стратешката позиција на земјава, во срцето на Балканскиот полуостров, каде се спојуваат патните правци кон Егејското море на југ, но...

Косовската ветерна електрана „Бајгора“ започна со работа, има моќност од 102,6 мегавати

Германската компанија „Нотус енерџи“ ја заврши изградбата на ветерната електрана „Бајгора“ во косовската општина Митровица. Најголемиот енергетски капацитет во Косово за добивање на енергија од ветерот е со моќност од 102,6 мегавати, пишува Balkan Green Energy News. Ветерниот парк се состои од 27 турбини кои беа пробно пуштени во функција во текот на изминатово лето. Планираното годишно производство ќе изнесува...

ДТИРЗ: За странски инвестиции во 2020 исплатени над 10 милиони евра државна помош

Дирекцијата за технолошко развојни зони, ДТИРЗ, информира дека во 2020 година се исплатени над 10 милиони и 600 илјади евра на 29 компании за реализација на нивните инвестиции во зоните. Тоа е 94,4 отсто од предвидената државна помош за изминатата година, исплатена на странските инвеститори во земјава. „Дополнително е одобрена и предвремена исплата на обврски кон две компании, „Костал“ и...

Странски инвестиции од 122,6 милиони евра во првото полугодие од годинава

Поголем одлив отколку прилив на странски капитал имало во земјава во второто тримесечје од годинава, кога зеде замав кризата предизвикана од корона вирусот. Според најновите податоци на Народната банка, во текот на вториот квартал од 2020 година, вкупните странски директни инвестиции во земјата бележат нето-одливи од 9,3 милиони евра, како резултат на намалениот меѓукомпаниски долг за 78,6 милиони евра,...

Со ниските даноци се „тркаме до дното“ во привлекување странски инвестиции

Северна Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Србија, плаќаат повисока „премија“ за да привлечат странски директни инвестиции преку пониски даноци поради неможноста да конкурираат со владеење на правото, контрола на корупцијата, довербата во институциите во што Хрватска и Словенија се поконкурентни, се укажува во студијата „Привлекување на странските инвестиции во регионот на Западен Балкан и државната помош: трка...

Бахамите и Бермудите повторно меѓу најголемите инвеститори во земјава (инфографик)

Егзотичните карипски острови Бахами и Бермуди се најдоа на листата пет најголеми странски инвеститори во земјава во текот на минатата година, покажуваат податоците на Народната банка. На првото место е Турција од каде што лани во земјава биле инвестирани 52,4 милиони евра, а веднаш зад неа, на второто место, се Бахамите со инвестирани 45,6 милиони евра. На третото место е Германија...

„Танјуг“ премолчел дека Србија платила за текст со пофалби за српската економија

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Анѓушев: Странските инвеститори внеле 78,8 милиони евра, во првите три месеци

Вкупно 78,8 милиона евра странски капитал е влезен во земјата во првите три месеци, истакна вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. „Оваа година само во првиот квартал се 78,8 милиона евра, а просекот од претходните седум години изнесува 15,6 милиони евра или во 2019 година директните странски инвестиции, директните пари донесени за градење фабрики во државата се пет пати повеќе...

Тевдовски: Очекуваме растот на странските директни инвестиции да се удвои на пет отсто од БДП

Се очекува растот на странските директни инвестиции да се искачи на над проценти од БДП, одржливо ниво, во периодот по пристапување во НАТО, изјави министерот за финансии Драган Тевдовски, во своето обраќање на реномираниот „Bush School of Government and Public Service” А&M Универзитетот во Тексас. Ова, според Тевдовски, е двојно повеќе од просечната стапка на раст на странски директни инвестиции...

Негативни оценки во ревизијата на работењето на Агенцијата за странски инвестиции во 2017

Многу проблеми со оценувањето на работата и резултатите на економските промотори во 2017 година констатирал Државниот завод за ревизија, кој ја објави ревизијата на регуларност на финансиските извештаи на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот за 2017, заедно со ревизија на усогласеност. Оценката за работењето на државната агенција е негативно. Така, ревизорите дале неповолно мислење во поглед на ...

Во Црна Гора најголем инвеститор е НАТО, во Македонија – Бахамите (Инфографик)

Можат ли македонските граѓани да очекуваат зголемен обем странски инвестиции, а следствено на тоа и отварање нови работни места доколку успее референдумот за прифаќање на договорот со Грција, што би резултирало со забрзано зачленување на земјава во НАТО е прашање што заслужува внимание со оглед на тоа што се наближува 30 септември, ден на кој е закажано гласањето за...

Владата предложи нови членови на Регулаторна комисија за енергетика

На 75. седница Владата го состави списокот на нови членови на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Владата на Собранието му предлага да ги избере Марко Бислимоски,  за претседател, а за членови Наташа Вељановска, Атанаско Тунески и Куштрим Рамадани, кој е актуелен член на Комисијата. Владата на 75. седница ја усвоила предлог - завршната сметка на буџетот за 2017 година, со конечен...

Странските инвестиции во првите девет месеци само 45,5 милиони евра

Вкупниот прилив на странски инвестиции во Македонија заклучно со септември годинава изнесуваа 45,6 милиони евра, соопшти Народната банка. Странските инвестиции во првите три квартали споредено со истиот период минатата година се помали за 145,6 милиони евра. Во истиот период лани, приливот на странски капитал изнесувал 191,3 милиони евра. Само во септември, инвестициите биле во минус од 54,1 милион евра, а во...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо 500 евра просечна плата, СДСМ ја намалува платата за 1,3 отсто

Заев ветуваше „живот“ и 500 евра плата, а по долг период на економски пораст, СДС успеа да ја намали просечната плата за 1,3 отсто два месеци по ред, вели ВМРО-ДПМНЕ. Опозициската партија тврди дека македонската економија е без кормило и се работи целосно без план, дека инвеститорите се уценувани, а Македонија не е веќе позната по добрите вести, туку...

Лага е дека странски инвеститори си заминуваат од Македонија, реагира СДСМ

Лага е дека странски инвеститори планираат да заминат од земјава, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Нереформираната ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски упорно шири лажни вести. Вистината е дека Владата предводена од СДСМ докрај ќе ги испочитува сите договори со странските инвеститори што се во тек, со заемно почитување на обврските“, стои во соопштението на СДСМ. Од...

Во Владата залудно постојат министри за странски инвестиции, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Владата на СДСМ за само три месеци ја покажа својата неспособност во привлекувањето инвеститори и во отворање нови работни места, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. - Во Владата залудно постојат министри без ресор за привлекување инвестиции. Во Владата залудно постојат двајца советници од Србија кои се плаќаат со народни пари. Овие дебели хонорари не донесоа никаква добробит. Резултатот од оваа неодговорност...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата сака да ја покрие својата неспособност со апсурдни прес-конференции

Владата и СДСМ не можат да ја покријат својата неспособност со апсурдни прес-конференции на кои изнесуваат невистинити бројки и податоци, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. - Ставиле сè на куп, и за промоција на туризмот, и за плати на вработени, и за инфраструктура, и за сè, само за да ги напумпаат бројките и...

Владата на Груевски потрошила 130 милиони евра за реклами, промотори и за „роуд шоуа“

Претходната влада потрошила повеќе од 31 милион евра од буџетот на државата за рекламирање на бизнис-потенцијалите на земјава во странски медиуми, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. На прес-конференцијата, Бошњаковски ги објави податоците за сумите од буџетот што претходната влада ги потрошила за привлекување странски инвестиции во земјава. Како што истакна портпаролот на Владата, станува збор за потрошени...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...