fbpx
Таг: стопанственици

таг: стопанственици

Германските компании со недостиг на квалификуван кадар и проблем со заштита на животната средина

Премирот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржа средба со Делегација на Германското стопанство, како и со претставници на германски компании кои што работат во земјава. Претставниците на компаниите со германски капитал ги посочиле најкрупните предизвици со кои што се соочуваат при нивното работење. За дел од нив проблем е недостигот на квалификуван кадар...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалниот картел на врхушката го притиска бизнисот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта, не само што не ги исполнила ветувањата за подобар живот за сите граѓани, туку и лажела дека ќе обезбеди просечна плата од 30.000 денари. Наспроти тоа, како што велат од партијата, „животот во Македонија дојде само за криминалниот картел составен од Заеви, Анѓушев и врхушката на власт“. ВМРО-ДПМНЕ вели дека одраз на тоа е и...

Наумов: Kомпаниите сè уште функционираат без услови за работа во зоната во Визбегово

Претставниците на Здружeнието на стопанственици од индустриската зона во Визбегово го информирале дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, за проблемите со кои се соочуваат компаниите што се дел од оваа зона, а во која не се достапни бенефициите што ги имаат компаниите лоцирани во технолошко-индустриските развојни зони. - Неправедниот третман што го имаат стопанствениците од индустриската зона Визбегово е огледало на третманот што го имаат малите...

Охридскиот советник Дејан Блажески го повика Бранко Азески да се огради од одлуката на Иванов

Дејан Блажески, член на Советот на Општина Охрид, јавно побара од претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, кој воедно е член и на Економскиот совет на Општина Охрид, да тргне по примерот на Стопанската комора на Северозападна Македонија и во името на целата комора да побара од претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, да ја ја повлече...

Преку хонорарна работа до заработувачка

Преку хонорарна работа до остварување на вашите кариерни цели беше темата на денешната работилница, која се одржа во Американското катче во Тетово. На работилницата, учесниците имаа можност да дознаат како да заработат на алтернативен начин, користејќи ги стекнатите знаења и вештини. На настанот преку платформата „Хитленсер.ком“ (Hitlenser.com), дел од присутните стопанственици се договараа со лица за реализирање различни работни активности. Веб-платформата поддржана од...

НАТО: Планот на Путин да постави нуклеарно оружје во Белорусија е опасен

Планот на Владимир Путин да постави тактичко нуклеарно оружје во Белорусија е опасен и неодговорен чин и е закана за обврските на Русија за неширење на нуклеарното оружје, посочува...